Užsimota priremti „Sodros“ skolininkus

Roberta Tracevičiūtė | „Lietuvos žinios“

Už socialinio draudimo įmokas „Sodrai“ įsiskolinę draudėjai netrukus gali įklimpti į dar didesnę skolų duobę. Siūloma, kad už laiku nesumokėtas įmokas, delspinigius ir baudų skolas jie privalėtų mokėtų palūkanas.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) parengė ir Seimui pateikė Valstybinio socialinio draudimo įstatymo pataisas. Jose numatyta, kad „Sodros“ skolininkai turėtų labiau pakratyti kišenes, nes už skolas jiems tektų mokėti papildomai. Palūkanų dydį nustatytų finansų ministras.

Seimo narių nuomonės dėl šių pataisų išsiskiria. Finansų analitiko Rimanto Rudzkio vertinimu, mokėti palūkanas už pradelstus mokėjimus yra normalu. Tačiau taip pat esą derėtų pamąstyti apie tam tikrus saugiklius su finansiniais sunkumais susiduriančioms įmonėms.

Vėluoti kainuotų brangiau

Šiuo metu už socialinio draudimo įmokas, delspinigius ir baudas „Sodrai“ yra skolingi beveik 40 tūkst. draudėjų. Pagal dabar galiojančią tvarką už pavėluotai pervestas socialinio draudimo įmokas skaičiuojami delspinigiai. SADM siūlo, kad už laiku nesumokėtų įmokų, delspinigių ir baudų skolos sumokėjimo atidėjimo laikotarpį taip pat būtų mokamos ir palūkanos.

Laiku nesumokėjus skolos pagal suderintą jos grąžinimo grafiką būtų skaičiuojamos didesnės palūkanos iki tos dienos, kol atitinkamos sumos bus sumokėtos.

SADM Ryšių su visuomene skyriaus vedėjos Linos Bušinskaitės teigimu, siūlomais pakeitimais siekiama ne tik sudrausminti draudėjus, bet ir padėti „Sodrai“. Dabar nesumokėtas įmokas fondas priverstas dengti iš kitų draudėjų arba skolintų lėšų. Esą tai nėra socialiai teisinga kitų atžvilgiu, be to, papildomai kainuoja. „Žinoma, neabejotinai padidėtų „Sodros“ biudžeto pajamų surinkimas, nors ši naujovė smarkiai ir nepaveiktų fondo biudžeto deficito“, – pažymėjo L.Bušinskaitė.

Drausminanti priemonė ar smūgis?

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto (SRDK) narys socialdemokratas Algirdas Sysas siūlomas pataisas vertina teigiamai. Anot jo, dabar galiojanti atsiskaitymo su „Sodra“ sistema sudaro sąlygas piktnaudžiauti. Esą įteisintos palūkanos už vėlavimą mokėti įmokas drausmintų draudėjus. „Jeigu darbdaviai sąžiningai mokėtų įmokas, tokios pataisos nebūtų teikiamos. Matyt, skolos pažengė gana toli“, – svarstė A.Sysas.

Tačiau kitas Seimo SRDK narys „darbietis“ Mečislovas Zasčiurinskas siūlomus pakeitimus vertina neigiamai. Juos įteisinus esą būtų suduotas dar vienas smūgis krašto verslui. Anot jo, mokėti įmokas „Sodrai“ dauguma bendrovių vėluoja ne iš gero gyvenimo, o susidūrusios su finansiniais sunkumais. „Tikrai nėra taip, kad dauguma Lietuvos įmonių piktybiškai nemoka mokesčių. Jeigu vieną kitą dieną kas nors pavėluoja susimokėti, tam yra kokia nors rimta priežastis. Valdžia turėtų stengtis padėti verslui, o ne iš karto jį bausti“, – LŽ sakė M.Zasčiurinskas

Galima numatyti išlygas

Finansų analitiko R.Rudzkio teigimu, mokėti palūkanas už skolas yra normalu. „Žinoma, svarbiausia, kokio dydžio bus tos palūkanos. Jeigu nustatys palūkanas, kurios nė iš tolo neatitiks situacijos rinkoje, tai bus tarsi plėšikavimas. Manau, būtų teisinga, jei jos daugiau ar mažiau atitiktų paskolų palūkanas“, – LŽ sakė ekspertas.

R.Rudzkio nuomone, įstatymai turi būti tokie, kad verslininkams nekiltų pagundos piktnaudžiauti. Esą su finansiniais sunkumais susiduriančioms ir dėl to sumokėti įmokų „Sodrai“ negalinčioms įmonėms būtų galima padėti numatant tam tikrų išlygų. Kaip pavyzdį jis pateikė Mokesčių inspekcijos taikomą tvarką, kai sunkioje padėtyje atsidūrusiam verslui suteikiama galimybė atidėti mokesčių mokėjimą.

Taip pat skaitykite