Sausio 13-oji – Laisvės prisikėlimo ir Valstybės gynėjų diena

IMGP4887

Jonas Kavaliauskas

 Prieš  32 metus Lietuvos žmonės pasakė „ne“ Rusijos agresoriui ir be ginklų stojo ginti savo Laisvės. Pasiųsti nubausti lietuvių už nepriklausomybės paskelbimą desantininkai ir tankai neišgąsdino žmonių, nes niekas nenorėjo grįžti atgal į Rusijos glėbį. 14 Laisvės gynėjų atidavė gyvybes, tūkstančiai buvo sužeisti, bet drąsa nugalėjo. Sausio 12 d. su prieniečiais bendravęs Vytautas V. Landsbergis pasakė, jog „Sausio 13 d. reikia švęsti, nes žmonės drąsiai stovėjo prieš tankus“.

Prienų kultūros ir laisvalaikio centro fojė vykęs Laisvės gynėjų dienos minėjimas nebuvo gausus, bet labai prasmingas. Vytauto V. Landsbergio mokėjimas paprastai ir aiškiai papasakoti apie savo ir tėvo išgyvenimus bei vaizdžiai perteikti įvykius per skirtingų žmonių įvairius pojūčius užbūrė ir pripildė nematoma dvasia. Galima sutikti su Vytautu, jog šiandien lietuvis lietuviui – „gardžiausias maistas“, nes aplink tiek daug nereikalingų kalbų ir net veiksmų, tiek daug asmeniškumo, kad net prarandama patriotiškumo sąvoka. Deja, dažniausiai eiliniai šalies piliečiai tampa vienetais, o ekonominis interesas nusveria socialinį, kultūrinį ir kitus žmogiškus akcentus. 

Faktai rodo, kad neretai politinio elito tikslai neatspindi Lietuvos žmonių interesus. Bet mūsų tauta moka įveikti sunkumus ir kurti. Tokių pavyzdžių apstu, bet yra ir atvirkštinių atvejų, kai asmeninis politiko interesas nugali visuomeninį. 

Teisus Vytautas V. Landsbergis teigdamas, jog tauta sunkiais laikais visada dainuodavo, tada nelikdavo laiko barniams. Gal reikia ir gerais laikais pradėti dainuoti, kad nebūtų kam jų sugadinti. Baisiausia, kad neatsitiktų taip, kaip toje dainoje: „Ankstų rytą atsikėliau, nieko naujo neradau“. 

Lietutis nuo pat ryto laisto Lietuvos žemę. Matyt, atėjo laikas atsinaujinimui ir judėjimui į priekį. Teisus Vytautas. Lietuvai reikalinga nauja vizija, naujas tikslas, kuris vėl suvienytų šalį ir jos žmones.

IMGP5111

Turime nepamiršti, jog tik laisvas žmogus gali kurti, suprasti ir padėti. 

Šiandien Volodymyrui Zelenskiui buvo įteikta Laisvės premija, kurią jis priėmė kaip visos Ukrainos atstovas. Rusijai nusibodo taika, nes jos vedliai nemoka gyventi taikos sąlygomis. Ne veltui liaudyje sakoma, jokie rūmai neatlaikys stichijos, jei stovi ant išgalvotų pamatų.  

Taip pat skaitykite