„Birštono vandentiekis” su vandens infiltracija į nuotekų tinklus kovoja savo jėgomis ir vykdo projektus

image0046

Vidmantas Venclovas

Nemunas – Birštono pasididžiavimas, bet upių tėvas sukelia nemažai problemų kurorto ūkiui. Viena iš jų – tai vanduo ir jo patekimas į nuotekų tinklus, o tai reiškia vieną dalyką – brangesnes paslaugas gyventojams ir įmonėms.

Birštono savivaldybės merė Nijolė Dirginčienė, kalbėdama apie „Birštono vandentiekio” bendrovės pastangas sumažinti vandens infiltraciją, pasakė, jog įmonės administracija deda daug pastangų jai sumažinti ir jau pasiekti teigiami rezultatai.

Bendrovės direktorius Cezaras Pacevičius patvirtino merės žodžius ir pabrėžė, jog infiltracijos poveikio mažinimas vyksta dviem frontais – ūkiniu būdu ir vykdant projektus.

Įmonės vadovas pasidžiaugė, jog rekonstruojant Algirdo gatvę pavyko kartu atlikti 450 m nuotekų tinklų renovaciją,  panaudojant modernią technologiją (paprastai tariant, į senąjį vamzdį įtraukiamas naujas vamzdis, kuris kaitinamas garu ir įgauna senojo vamzdžio kontūrus).

Belaukiant kitų projektų šaukimų, bendrovės darbuotojai vykdo šulinių sandarinimo darbus. Lyginant su 2011 metais, pasak C. Pacevičiaus, pavyko sumažinti infiltraciją nuo 64% iki 42%.

„Birštono vandentiekio” vadovas teigė, jog ruošiami projektai, kurie leistų pasinaudoti 2014-2020 metų ES fondų parama ir siekti sumažinti infiltraciją iki 20 %. Tokį infiltracijos procentą toleruoja ir Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija.

Anot C. Pacevičiaus, pagrindinis uždavinys – rekonstruoti dar prieš 40 metų klotus nuotekų tinklus, kurie jungia Birštono vienkiemį su miestu. Taip pat bus klojami tinklai seniūnijos kaimuose.

Įmonės direktoriaus tvirtinimu, naujosios sanatorijos gerina ekonominius bendrovės rodiklius, bet iš kitos pusės atsiranda ir naujų problemų, pvz. padidėję dumblo kiekiai. Vis dar išlieka ir smėlio problema, nors ji glaudžiai susieta su infiltracijos mastais.

C. Pacevičiaus pamąstymai apie gyventojų indėlį į infiltracijos procesą, tai rimtas signalas jų nerimui ir piniginės paploninimui.

Perspėjimas liečia tuos žmones, kurie lietaus vandenį iš savo sklypų yra nukreipę į nuotekų šalinimo šulinius. Bendrovė ruošiasi įsigyti įrenginius, kurie tiksliai nurodys, kur yra nelegalus prisijungimas.

Tie gyventojai, kurie savanoriškai panaikins prisijungimus, nebus baudžiami, o tie, kurie ignoruos reikalavimą – bus apmokestinti.

Situacija su infiltracija turėtų pagerėti ir todėl, kad bus rekonstruojama ne viena gatvė, o kartu įrengta ir šiuolaikinė lietaus kanalizacija.

Ir visgi, nežiūrint į naujas problemas, per metus pavyko sumažinti 20 000 litų taršos mokestį, o tai reiškia, kad bendrovė gerame kelyje. O naujų klientų atsiradimas, infiltracijos sumažinimas ir projektų įgyvendinimas leidžia tikėtis ateityje ir mažesnių tarifų.

Taip pat skaitykite