Vacys Staknys
Rugpjūčio 25 d. savivaldybės mažojoje salėje Prienų rajono savivaldybės meras Alvydas Vaicekauskas, Kauno PPAR Prienų atstovybės pirmininkė Lina Padvaiskienė ir Ūkininkų sąjungos Prienų skyriaus pirmininkas Martynas Butkevičius pasirašė trišalę bendradarbiavimo sutartį.
Po sutarties pasirašymo tęsėsi posėdis ir Verslo tarybos nariai (Verslo tarybą sudaro 4 savivaldybės Tarybos, 4 Kauno PPAR Prienų atstovybės ir 4 Ūkininkų sąjungos Prienų skyriaus atstovai) pirmiausiai apsvarstė Prienų rajono savivaldybės, NŽT (Nacionalinė žemės tarnyba) Prienų ir Birštono skyriaus, rajono verslininkų ir ūkininkų glaudesnio tarpusavio bendradarbiavimo galimybes.
Tiesa, savivaldybę atstovavo tik meras A. Vaicekauskas. Kiti jos atstovai – Gintautas Bartulis, Rita Keturakienė ir Vytautas Martinaitis – kažkodėl nesurado laiko atvykti į posėdį. Tiesa, G. Bartulis, paragintas mero, buvo užbėgęs kelioms minutėms, bet labai greitai pasišalino.
Gan aktyvi diskusija parodė, jog žemės klausimai savivaldybėje sprendžiami neatsižvelgiant į vietinių ūkininkų interesus. Nesimatė ir pastangų tokiam bendradarbiavimui atsirasti, nes kiekviena šalis bandė apeliuoti į kitą, bet pati nesiūlė jokių žingsnių link geresnio supratimo.
NŽT Prienų ir Birštono skyriaus vedėja Vilma Aleknavičienė įsitikinusi, jog jos skyrius padaro viską, kad rajono ūkininkai ir verslininkai sėkmingai vystytų verslą. Bet Ūkininkų sąjungos pateikti faktai rodo, kad sprendimai priimami neatsižvelgiant į rajono ūkininkų pageidavimus bei pasiūlymus.
V. Aleknavičienė pripažino, jog NŽT nesuranda bendros kalbos su NMA (Nacionalinė mokėjimo agentūra) ir Žemės ūkio ministerija. Tokia padėtimi naudojasi „kostiumuotieji” ūkininkai – gauna išmokas, bet į valstybės biudžetą nemoka nei cento.
Diskusija taip pat parodė, kad visiškai nėra ryšio tarp savivaldybės administracijos Žemės skyriaus specialistų, dirbančių seniūnijose, ir ūkininkų. O toks nesusikalbėjimas veda prie to, kad laisva valstybinė žemė, kuri ilgus metus buvo puoselėjama vietinių ūkininkų, patenka į stambių agro koncernų arba pavienių asmenų rankas.
Pasak ūkininkų, neretai tokių „vystytojų” išsinuomoti sklypai dirvonuoja, bet deklaruojami, o NMA dalina išmokas.
NŽT atstovė patvirtino, jog tarnyba iki šiol neturėjo įrankių sudrausminti tokiems „ūkininkams”, bet pažadėjo, kad reikalai pajudės, nes jau gautas priėjimas prie reikiamų bazių.
Pasak V. Aleknavičienės, rajono ūkininkai patys netvarko žemės nuomos dokumentų, o paskui kaltina neveiksnumu NŽT.
Martynas Butkevičius iš dalies pripažino, kad problema egzistuoja, bet priminė, jog ūkininkams trūksta žinių ir laiko, todėl reikia pagalbos šiuose klausimuose ir padėti galėtų savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus specialistai.
Verslininkas Vytautas Silevičius patarė ūkininkams dirbti savo darbą, o teisiniams klausimams spręsti samdyti juristus. Anot jo, tada dokumentai bus sutvarkyti laiku ir išlaidų bus mažiau.
Verslo taryboje taip pat buvo kalbama apie apleistų ir nenaudojamų pastatų likimą bei verslo ir savivaldybės glaudesnį bendradarbiavimą.
Šiais klausimais pasisakęs meras A. Vaicekauskas tikino, kad Savivaldybės taryba ir administracija rimtai žiūri į susidariusią padėtį ir jau priimti atitinkami Tarybos sprendimai, kurie yra nepalankūs apleistų pastatų savininkams.
Mero teigimu, greitai bus viešai prieinama informacija apie tokius pastatus visame rajone. A. Vaicekauskas taip pat pabrėžė, jog kai kuriuos pastatus bus bandoma perimti į savivaldybės rankas, o paskui siūlyti verslui.
Verslo taryboje nutarta į kitą posėdį pakviesti Nacionalinės žemės tarnybos vadovą.