Tiesioginiai mero rinkimai: žingsnis link chaoso ar tvarkos?

IMGP7539

Šiemet Seimas ryžosi įteisinti tiesioginius savivaldybių merų rinkimus. Tiesa, merai dėl šio pakeitimo daugiau faktinės valdžios negaus, bet moralinė atsakomybė jiems tikrai padidės.

Neabejotinai, žmonių išrinktam merui dirbti bus sunkiau nei iki šiol, nes nežinia, kokia Taryboje susiformuos dauguma, kuri merui pasistengs parinkti savo komandą – mero pavaduotoją ir administracijos direktorių. Nors šias kandidatūras teiks meras, galutinis sprendimas lieka Tarybos rankose. Geriausias variantas, jei meras būtų susiformavusios Tarybos daugumos atstovas. Tada – jokių kliūčių.

Iš kitos pusės, išrinkus merą tiesiogiai, Tarybos daugumos formavimas gali užtrukti, nes reikės

daugiau laiko nuomonių suderinimui.

Koks turi būti meras? Iki šiol tai būdavo daugumos lyderis ir neretai keitėsi, pasikeitus daugumai. Tiesiogiai žmonių išrinktas meras lyg ir turi savotišką neliečiamumo mandatą, bet nuo to situacija netampa lengvesnė. Ar sugebės „žmonių“ meras suformuoti savo komandą ir įrodyti Tarybai, jog būtent jo pasirinkimas užtikrins darnią savivaldos veiklą?

arunas1Visą liepos mėnesį naujienų portale kvitrina.com vyko portalo inicijuota apklausa „Ką norėtume matyti Prienų rajono mero kėdėje?“

Į apklausos sąrašą buvo įtraukta 17 asmenų, kurie atstovauja įvairioms politinėms jėgoms. Iš viso balsavo 1898 portalo lankytojai.

Rezultatai tokie:

Gintaras Kleiza (355 balsai), Arūnas Vaidogas (256), Antanas Gustaitis (255),

Ričardas Budbergis (246), Alvydas Vaicekauskas (133), Alvydas Barščevičius (107), Angelė Bajorienė (106), Gintautas Bartulis (102), Rima Zablackienė (66), Egidijus Visockas (51), Algirdas Kederys (49), Algis Marcinkevičius (44), Loreta Jakinevičienė (30), Kęstutis Palionis (27), Juozas Balnanosis (17), Jonas Vilionis ir Martynas Butkevičius (8),Vytautas Kamblevičius ir Juozas Krikštolaitis (7). 24 balsai buvo atiduoti neįvardintoms kandidatūroms.

Tiesa, kai kurių kandidatų rezultatai pasiekti ne tik dėl žmonių išsakytos nuomonės, bet ir naudojant rinkodarą bei pasitelkus technines IT galimybes.

Vis tik, net ir atmetus „pagalbininkų“ įtaką, apklausos rezultatai parodo, jog portalo lankytojai neturi vieno ryškaus lyderio.

IMGP8285_gustaitisPirmajame apklausos lyderių penketuke – tik dviejų partijų atstovai ir du nepartiniai. Antrajame penketuke panaši tendencija – trijų partijų atstovai ir vėl du nepartiniai. Rezultatai rodo, jog būsimieji rinkėjai mero rinkimus laiko teigiamu žingsniu ir Seimo sprendimas įteisinti šiuos rinkimus pagyvins rinkimų kampaniją.

Iš kitos pusės – merų rinkimuose neabejotinai bus ir antrasis turas. Tuomet išrinkti Tarybos nariai turės laiko pamąstyti apie būsimąsias koalicijas ir nemažai dirbti, jei jų kandidatas arba numatomos koalicijos pateks į antrąjį etapą.

Intriga nenuslūgs ir po rinkimų,                                         

bet tada rinkėjai jau nebeturės įtakos.

Vienas rajone žinomas žmogus, paklaustas, kas, jo nuomone, galėtų būti meru, atsakė, jog tas žmogus turi būti paragavęs verslo, turėti strateginį mąstymą, mokėti aiškiai dėstyti savo poziciją, pasitikėti savimi ir būti charizmatišku. Deja, paprašytas įvardinti nors vieną tokius kriterijus atitinkantį kandidatą – tik nusišypsojo.

O gal Jūs žinote tokį žmogų? Pasiūlykite jam ryžtis kandidatuoti į Prienų rajono savivaldybės mero postą.

Vacys Staknys

K.K.Šiaulyčio karikatūra

Taip pat skaitykite

3 komentarai

  1. kristupas

    galima daryti prielaida kad niekas nesikeis ,nes partijos rems tik savo kelta kandidata,kuram bus liepta eiti i mero rinkimus

  2. Prienai. To Rakštis

    Jūs gal ir norit kito asmens, kad būtų meru, bet ar to žmogaus nori Prienų krašto žmonės? Manau dabar tiesioginiai rinkimai puikiai parodys kurie asmenys yra užsitarnavę Prienų rajono žmonių palankumą ir bus išrinktas meru tas žmogus kuris dirbo Prieniškių ir rajono žmonių labui, bendravo ir padėjo jiems.

  3. Rakstis

    Nu ir kas, kad jie tiesioginiai jei vis tiek partija saviski viena kazka prastumia?.. Gal as visai kito zmogaus toj kedej noriu?