Saugokimės TRICHINELIOZĖS

 Nors paskutiniais metais apie žmonių ir gyvūnų trichineliozę buvo nemažai rašyta, šios parazitinės ligos nereikėtų pamiršti, nes tai viena sunkiausių žmonių helmintozių Lietuvoje, galinti pasireikšti įvairia klinikine eiga bei sunkiomis komplikacijomis. Šia liga (helmintoze) užsikrečiama vartojant nepakankamai termiškai apdorotą, trichinelų lervomis užkrėstą naminių bei laukinių gyvūnų mėsą

ar jos produktus (rūkyti, vytinti mėsos produktai, šašlykai ir kt.).

Lietuvoje trichinelioze serga įvairių profesijų ir visų amžiaus grupių žmonės. Tačiau medžiotojai bei

jų aplinkos žmonės galėtų būti priskiriami padidintos rizikos grupei, nes jie dažniau maistui vartoja šernieną.

Prienų rajone šiais metais buvo nustatyti penki šernų trichineliozės atvejai. Visa šernų skerdena utilizuota įmonėje UAB „Rietavo veterinarinė sanitarija“. Per 2015 metus NMVRVI laboratorijoje ištirta 437 sumedžiotų šernų skerdenos trichineliozės atžvilgiu.

Šiais parazitais gali būti užsikrėtę praktiškai visi laukiniai ir naminiai žinduoliai, taip pat paukščiai

ir net ropliai. Priklausomai nuo gamtinių sąlygų šios kirmėlės (trichinelos) pūvančiuose audiniuose gyvybingos išlieka iki 138 dienų. Kai kurios trichinelų rūšys raumenyse prie –180 C temperatūros gyvybingos gali išlikti iki 5 metų ir visą šį laiką būti užkrėtimo šaltinis kitiems gyvūnams. Visi laukiniai ir naminiai gyvūnai ir graužikai dažnai užsikrečia suėdę dvėsenos. Todėl pavojingu trichineliozės šaltiniu gali tapti neteisingai tvarkoma užsikrėtusių gyvūnų dvėsena.

Gyvuliai nuo šios baisios ligos negydomi.

Siekiant užkirsti kelią trichineliozės plitimui Lietuvoje, kaip ir daugelyje kaimyninių šalių, įvestas privalomas kiaulienos ir šernienos skerdenos tyrimas trichineliozei nustatyti. Naminių ir laukinių mėsėdžių, kritusių gyvulių bei sumedžiotų žvėrių vidaus organai ar kitos skerdenos atliekos turi būti utilizuojamos specialiai tam skirtose vietose. Kiaulių laikymo patalpose būtina nuolat naikinti graužikus.

Nugaišusias kiaules ar graužikus nedelsiant išnešti iš kiaulių gardų, patikimai ir greitai juos sunaikinti

(utilizuoti specialiose įmonėse). Kiaulių laikymo vietos turi būti sandarios ir aptvertos, kad į jas nepatektų laukiniai gyvūnai, katės ar šunys.

Medžiotojai privalo laikytis medžioklės taisyklių: sumedžiotų lapių, usūrinių šunų ar kitų mėsėdžių

bei šernų vidaus organų, odų nepalikti pamiškėse ar grioviuose, bet tinkamai juos sunaikinti specialiai

tam skirtose duobėse, kurias yra įsirengęs kiekvienas medžiotojų būrelis pagal veterinarinius sanitarijos reikalavimus. Taip pat labai svarbu, kad gyvulių augintojai ir medžiotojai žinotų apie trichineliozės pavojingumą, jos plitimo kelius ir priemones tam užkirsti.

Trichineliozė yra ūmus žmonių ir gyvūnų susirgimas, kurį sukelia apvaliųjų kirmėlių Trichinella lervos. Mėsoje tūnančių trichinų neįmanoma sunaikinti, jos ištveria +1600C temperatūrą. Ligos klinika

gali būti labai įvairi, tai lemia į organizmą pakliuvusių trichinų kiekis. Ligos požymiai išryškėja maždaug praėjus 2-3 savaitėms nuo trichinuotos mėsos suvalgymo. Sergantys ligoniai karščiuoja, jiems patinsta veidas arba tik akių vokai, skauda raumenis, skausmas gali būti toks intensyvus, kad ligoniui būna sunku apsiversti lovoje, pakelti rankas ar kojas, sunku kalbėti, kramtyti maistą.

Ligonio kūno temparatūra pakyla iki 390C – 400 C, toks karščiavimas gali tęstis 2-3 savaites.

Nespėjus laiku pradėti gydymo, trichineliozė gali baigtis mirtimi.

Primename, kad pasipjovus kiaulę savo reikmėms, būtina kreiptis į vet. gydytoją dėl trichineliozės tyrimo atlikimo.

 

 

Prienų r.VMVT vyr. vet. gydytojas inspektorius Egidijus Šarkūnas

Taip pat skaitykite