Prienų krašto muziejus kviečia palydėti Kristijono Donelaičio metus

2

2014 m. Lietuvoje buvo skirti paminėti Kristijono Donelaičio 300-ąsias gimimo metines. Ta proga Lietuvoje buvo parengta ne viena paroda, skirta šiam iškiliam lietuvių klasikinės literatūros pradininkui.

Prienų krašto muziejus kviečia į parodą „Kelionė į istorinę XVIII Prūsiją. Skirta Kristijono Donelaičio metams paminėti“ (parodą parengė Mažosios Lietuvos istorijos muziejus).

Kristijonas Donelaitis gimė 1714 m. sausio 1 d. daugiavaikėje šeimoje Lazdynėliuose, netoli Gumbinės. Tėvai buvo laisvi valstiečiai, turėję Kulmo teisę (laisvi nuo baudžiavos). Todėl ir K. Donelaičiui neteko patirti baudžiavos siaubų.

Po maro iki tol lietuviški Lazdynėliai buvo kolonizuoti vokiečių, kurie sudarė pusę gyventojų. Galbūt šis faktas ir turėjo didelės įtakos tolimesniam poeto gyvenimui. Manoma, kad jis buvo germanizacijos priešininkas.

Nuo 1732 m. K. Donelaitis mokėsi Karaliaučiaus keturklasėje katedros mokykloje ir gyveno beturčių bendrabutyje. Už gautą nakvynę ir išlaikymą privalėjo giedoti bažnyčios chore, laidoti numirėlius ir atlikti įvairius buities darbus. Iš sesers žinoma, kad sąlygos buvo sunkios ir vieną sykį poetas net nualpo ir visą gyvenimą buvo sunkios sveikatos.

1736 m. Kristijonas įstojo į Karaliaučiaus universitetą, Teologijos fakultetą. Studijavo prancūzų, lotynų, graikų, hebrajų kalbas. Besimokant reikėjo daug dirbti, gaunamos stipendijos neužteko. Sunkus krūvis dar labiau pablogino K. Donelaičio sveikatą.

1740 m.  baigė universitetą ir buvo paskirtas į Stalupėnus mokytojo padėjėju. Taip pat užėmė bažnytinio choro vadovo ir vargonininko pareigas. 1742 m. tapo Stalupėnų mokyklos rektoriumi.

1743 m. pakviestas pastoriauti į Tolminkiemį. Išlaikęs egzaminus gavo pastoriaus vietą ir Tolminkiemyje gyveno 37 m., iki pat mirties. 1744 m. vedė Stalupėnų mokyklos vedėjo našlę Oną Reginą Olefant. Vaikų nesusilaukė, o K. Donelaitis guodėsi, kad su mažu atlyginimu būtų sunkiai įmanoma juos užauginti.

1757 m. įsiveržė rusų armija. Slėpdamasis nuo armijos, jis išbuvo tris savaites Romintos girioje, medžiokliniame karaliaus namelyje. Jame laikė pamaldas, krikštijo vaikus.  Dėl karo pakriko žmonių dorovė, dėl kurios K. Donelaitis skaudžiai išgyveno.

Gyvendamas Tolminkiemyje jis pastatė našlių prieglaudą už savo lėšas, atnaujino kleboniją, prisidėjo prie mūrinės bažnyčios statybos ir sudegusios mokyklos atstatymo.

Mirė 1780 m. vasario 18 d. nuo jėgų išsekimo. Palaidotas Tolminkiemyje.

Kristijonas buvo griežtas religiniuose dalykuose, tačiau kitais klausimais su visais sutardavo ir žmonės dar ilgai jį prisiminė. Po jo mirties L. Rėza pasakė: „K. Donelaitis mirė branginamas savo viršininkų, mylimas savo parapijiečių ir gailimas savo draugų“.

Paroda veiks nuo sausio 6 d. iki vasario 14 d.

Ypač kviečiame apsilankyti parodoje mokytojus su mokiniais, kurių laukia edukacinis užsiėmimas.

Į edukacinius užsiėmimus kviečiame registruotis iš anksto tel. 8 682 59394.

Užsiėmimai mokami – 3Lt/ 0,87€ 

Taip pat skaitykite