Nijolė Dirginčienė: „Dėkoju visiems už bendrą darbą kurorto labui” (papildyta)

IMGP8067_1Paskutinę 2013 metų dieną pokalbyje su Birštono savivaldybės mere Nijole Dirginčiene, kurio metu buvo tariamasi dėl metinio interviu, trumpai buvo paliestas klausimas apie savivaldybės vadovės galimybes siekti seimūno arba europarlamentaro mandato. Tiesa, pati merė ryžtingai pasakė, jog nesiruošia kandidatuoti nei į Seimą, nei į Europarlamentą, nes ir savivaldybėje pakanka svarbių darbų, o ir reikia vykdyti per savivaldos rinkimus žmonėms duotus pažadus.

Metinis interviu su mere N. Dirginčiene vyko sausio 2 d. savivaldybės vadovės kabinete ir prasidėjo klausimu apie tai, kokie buvo 2013-ieji Birštono savivaldybei ir merei asmeniškai. N. Dirginčienė pabrėžė, jog 2013-ieji buvo labai darbingi, o pasikeitusi politinė situacija šalyje (socialdemokratai su partneriais sudarė valdančiąją koaliciją – kvitrina.com) sudarė galimybes konstruktyvesniam  dialogui su centrine valdžia ir savo planų pristatymui.

N. Dirginčienė taip pat akcentavo sėkmingą Tarybos darbą. Pasak merės, jos nariai buvo aktyvūs, kompromisai dažniausiai buvo pasiekiami komitetuose, o Tarybos posėdžiai praeidavo sklandžiai. N. Dirginčienės įsitikinimu, gerai dirbo ir administracija, kuriai dažniausiai sėkmingai pavykdavo įgyvendinti Tarybos sprendimus.

Tiesa, savivaldybės vadovė prisipažino, jog ne viską pavykdavo atlikti laiku, nes dažnai vykdomų projektų partneriai delsdavo su savo įsipareigojimais ir reikėdavo keisti terminus. Bet daugumą problemų pavyko išspręsti ir pasiekti neblogus galutinius rezultatus.

N. Dirginčienė taip pat atskleidė, jog asmeniškai jai 2013 m. nebuvo ypatingi: „Metai kaip metai. Išskirtinių įvykių nebuvo. Viskas tekėjo įprasta vaga”.

Kurortas keitėsi ir gražėjo

Birštono merė išskyrė du 2013 metų įvykius, kurie, anot jos, gali būti vadinami itin svarbiais kurortui. Tai kurhauzo ir sanatorijos „Eglė” atidarymas. Kurortas gavo du objektus, kurie svarbūs žmonių užimtumui ir  kultūrinei veiklai.

Prie svarbių laimėjimų, savivaldybės vadovės manymu, galima būtų priskirti ir iš mirties taško pajudėjusį 30 metų senumo gydyklų komplekso („Pentagono“ – kvitrina.com) klausimą. Naujieji objekto savininkai spėjo pateikti paraišką ir gavo ES paramą. Tiesa, N. Dirginčienė prisipažino, jog, sprendžiant klausimą dėl ES lėšų skyrimo, reikšmės turėjo ir kurorto valdžios požiūris į šią problemą: „Nematomas darbas šiuo klausimu vyko nuolat. Savivaldybė visada ieškojo kelių, kaip sutvarkyti objektą, kuris ilgus dešimtmečius pasitinka kurorto svečius ir sukelia nemažai neigiamų emocijų. Ir tai, kad ūkio ministras susitiko su investuotojais prie gydyklų komplekso ir savo akimis pamatė situaciją, nemažas savivaldybės nuopelnas”.

Pasak merės, savivaldybės Taryba visada pasiruošusi bendradarbiauti su verslininkais, kurie pasiryžę investuoti į kurortą, kurti darbo vietas ir plėsti paslaugų spektrą. N. Dirginčienės teigimu, kurortas turi augti, o tam reikalingos nemažos investicijos, todėl savivaldybė pasirengusi kurti patrauklias sąlygas ir privačiam kapitalui.

Pastaruoju metu šia linkme jau yra nemažai padaryta. Verslininkai, investuojantys į kurortą, atleidžiami nuo nekilnojamojo turto ir žemės mokesčių. Be to, investuoja ir pati savivaldybė, ypač į kurorto infrastruktūrą. Tvarkomos gatvės ir parkai, viešosios erdvės, įrengiami dviračių takai, klojami šaligatviai ir t. t. 2013 metais sėkmingai užbaigta Pušyno gatvės rekonstrukcija, jau planuojami darbai ir kituose objektuose.

Kurortas, pasak merės, turi būti patrauklus ne tik svečiams, bet ir čia gyvenantiems, todėl daug dėmesio skiriama darbo sąlygų gerinimui savivaldybei pavaldžiose įstaigose. Mažieji birštoniečiai puikiai jaučiasi darželyje „Vyturėlis”, eina į pabaigą gimnazijos renovacija, į naujas patalpas persikėlė Sporto centras.

Merės teigimu, puikios sąlygos sudarytos kultūros mylėtojams, o kurortas pasiruošęs priimti aukščiausio lygio atlikėjus.

Miestas turi ne tik sanatorijas, kurių Birštone daugėja, bet čia patraukli infrastruktūra ir sveikos gyvensenos mylėtojams, ir sporto entuziastams. Pasak N. Dirginčienės, 2013 metais pradėti darbai bus tęsiami ir šiais. Toliau vyks stadiono rekonstrukcija, prasidės daugiafunkcinio sporto centro projektavimas, bus pradėtas ruošti projektas slidinėjimo trasos rekonstrukcijai.

Savivaldybės vadovė pabrėžė, jog 2013 metų darbai buvo vykdomi ne tik kurorte, bet ir Birštono vienkiemyje, kuriame į gatvių rekonstrukciją buvo investuota 4 mln. litų, įrengta universali sporto aikštelė, o šiemet turėtų prasidėti seniūnijos pastato renovacija. Tęsiasi rekonstrukcija trečiajame Nemajūnų dienos centro aukšte.

 

Sėkmingi darbai – žmonių nuopelnas

Už kiekvieno sėkmingai įvykdyto darbo stovi žmonės. Anot savivaldybės vadovės, džiugu, jog beveik visose biudžetinėse įstaigose dirba profesionalūs ir darbą išmanantys vadovai. Visose srityse vyksta reikšmingi pokyčiai, o atskirų įstaigų vadovai įvertinti ir šalies mastu. Kurorte sukurtos geros sąlygos vystytis kultūrai, sportui ir švietimui.

Savivaldybės vadovė pabrėžė, jog sėkminga „Birštono šilumos” administracijos veikla leidžia išlaikyti sąlyginai mažą šilumos energijos kainą, o bendrovės vadovai jau įgyvendina planus, kaip išlaikyti stabilią kainą ir ateityje.

N. Dirginčienė apgailestavo, jog daug metų stabili šalto vandens ir nuotekų kaina 2013 metais buvo žymiai padidinta. Pasak merės, tam įtakos turėjo objektyvios priežastys, nes buvo padarytos didelės investicijos į vandens kokybę. Tiesa, nerimą kelia lietaus vandens infiltracija į nuotekų sistemą, bet savivaldybės vadovė įsitikinusi, jog „Birštono vandentiekio” administracijai pavyks susidoroti ir su šia problema bei įgyvendinti planus kainos stabilizavimui, o vėliau ir jos mažinimui.

Merės teigimu, artimiausiu laiku turėtų būti išspręstas klausimas ir dėl Birštono muziejaus vadovo.

N. Dirginčienė teigiamai atsiliepė apie savivaldybės administracijos darbą bei pagrindė darbuotojų skaičiaus padidėjimą. Pasak jos, darbuotojų skaičius priklauso nuo darbų apimčių: „Buvo būtina stiprinti Architektūros ir urbanistikos skyrių, nes kurortas auga, laukia nemaži iššūkiai, o kartu daugėja įvairių projektų. Panaši situacija ir Ūkio, turto ir kaimo plėtros skyriuje. Be to, skyrius pradėjo vykdyti ir techninės priežiūros funkcijas.

Sustiprėjo Socialinės paramos ir vaiko teisių apsaugos skyrius, nors vis dar išlieka klausimas dėl atskiro Vaiko teisių apsaugos skyriaus.

Labai svarbu, kad apie kurorte vykstančius procesus sužinotų kuo didesnė visuomenės dalis, ir ne tik Birštone, todėl buvo sustiprinta ir ši veiklos sritis“.

N. Dirginčienės teigimu, Vyriausybė nemažai funkcijų perduoda savivaldybėms, bet biudžetai apkarpomi, todėl vykdant funkcijas būtina atsižvelgti į darbų efektyvumą ir tokiais kriterijais vadovautis nustatant skyrių etatus.

 

Merė N. Dirginčienė pasidalino ir keliomis mintimis apie ateities planus. Ji teigiamai vertina idėją prijungti Birštono vienkiemį prie kurorto, bet tikino, jog nieko nebus daroma prieš gyventojų valią. Tiesa, merė įsitikinusi, jog prisijungimas gali būti naudingas gyvenvietės žmonėms: „Padidėjus kurorto plotui, būtų lengviau įrodyti, kad būtinos investicijos į žmonių saugumą, ir galėtų atsirasti viadukas virš kelio Prienai – Vilnius, o vietovė taptų patrauklesnė turistams ir naujakuriams”. N. Dirginčienė patikino, jog mokesčių skirtumo problemą galima būtų išspręsti pačioje savivaldybėje.

Permainos laukia ir administracijos padalinių. Į atlaisvintas policijos komisariato patalpas planuojama perkelti Socialinės paramos ir vaiko teisių apsaugos skyrių, savivaldybės gydytojo kabinetą, buhalteriją su kasa, įrengti kabinetą Sodros darbuotojai ir Seimo nario priimamąjį.

Pasak merės, bus įdiegtas „vieno langelio“ principas ir tokiu būdu atsiribota nuo nereikalingų pasikalbėjimų skyriuose. Tiesa, savivaldybės vadovė tikino, jog šis principas bus pritaikytas vietos sąlygoms ir be ypatingo griežtumo.

 Savivaldybė kol kas nesiruošia privatizuoti savo įstaigų

Birštono merė nemato prieštaravimų tame, jog kurorte jau atidaryta privati sanatorija ir ruošiamasi investuoti į dar vieną, nors pati savivaldybė taip pat valdo dvi sanatorijas. Ji nemato pavojų, jog „Tulpės” ir „Versmės” sanatorijos neatsilaikys konkurencinėje kovoje su privatininkais. „Abi sanatorijos sėkmingai veikia, kuria tvirtus ateities planus, todėl jokių minčių apie jų privatizavimą neturime. O privačių sanatorijų atsiradimas neleis savivaldybės valdomoms įstaigoms užmigti ant laurų“, – tikino merė.

Tarybos pirmininkė įsitikinusi, jog bendromis pastangomis pavyks kurortą paversti patraukliu ne tik turistams, bet ir naujakuriams. „Naujos sanatorijos kuria naujas darbo vietas, o kartu traukia ir žmones, kurie norėtų gyventi Birštone. Tam sudaromos visos sąlygos. Mokyklos gatvės kvartale daugėja statybų, naujakurių lauks sklypai prie kelio Prienai – Vilnius. Kol kas esama situacija džiugina. Darželyje ir gimnazijoje vaikų skaičius nemažėja. O tam, kad tokios tendencijos išliktų, būtinas judėjimas į priekį. Šiais metais savivaldybė siūlys privatizuoti 6 objektus, investuos į viešąsias erdves. O nenaudojamų ir neprižiūrimų pastatų savininkų laukia mokesčių už nekilnojamąjį turtą bei žemę padidinimas”.

Savivaldybės vadovė taip pat tiki, jog pavyks įrodyti privatiems investuotojams, jog jie turi prisidėti prie gatvių tvarkymo. N. Dirginčienė mano, jog kai investuotojai senosiose gydyklose (Jaunimo g. 12) pradės darbus, bus sutvarkyta ir Barboros Radvilaitės gatvė. Pasak merės, atėjo laikas pasikeisti ir Jaunimo gatvei, kurios tvarkymui ruošiamas projektas. Pašnekovė nepatvirtino kalbų, jog rekonstruojant šią gatvę, ji bus susiaurinta: „Įvažiavimas į kurortą turi būti platus”.

Namų renovacijai reikia pasiruošti atsakingai

Savivaldybės vadovė teigiamai įvertino VšĮ „Birštono būsto energijos taupymo agentūros“ darbą, organizuojant daugiabučių namų renovaciją. Pirmame renovacijos etape turėtų dalyvauti 16 namų, o antrajame – 20. Tiesa, pirmajame etape renovuoti savo namus sutiko 12 daugiabučių gyventojai. Jau yra paruošti investiciniai projektai ir netrukus bus vykdoma rangovų atranka (per CPO).

Merės įsitikinimu, namų renovacijai reikia ruoštis labai atsakingai: „Žmonės turi būti geriau informuoti, o prieš pradedant renovacijos procesą, abiem kojom tvirtai stovėti ant žemės. Neturi būti apgaulės. Renovacijos vajus gerai, bet skubėti nereikia”. N. Dirginčienės teigimu, bus renovuojami ir viešojo sektoriaus statiniai. Savo eilės laukia ir savivaldybės pastatas.

Savivaldybės vadovė atsakingai pareiškė, jog bus peržiūrėti jau paruošti projektai, rengiami nauji, kad būtų sėkmingai pasinaudota 2014 – 2020 metų ES fondų parama.

Padėka

„Dėkoju visiems už bendrą darbą kurorto labui. Už pastangas padaryti jį gražesnį, patrauklesnį ne tik svečiams, bet ir gyventojams. Linkiu visiems sveikatos, asmeninės laimės ir kuo geresnės kloties”, – pasakė merė N. Dirginčienė.

 

Vacys Staknys

Taip pat skaitykite

1 komentaras

  1. Jonas

    Kur geriau ras! Finansavimas užtikrintas, vienintelis rūpestis – kur išleisti pinigus, o ne kaip jų gauti.Taip, deja, yra kitose savivaldybėse…