„Niekada nepameskite raktų nuo savo fantazijų ir svajonių spintų“

 

PICT0154

Įsibėgėję Bibliotekų metai skaitytojams siūlo naujų įdomių renginių. Gegužės 12 d. Birštono viešojoje bibliotekoje vyko ciklo „Leidyklų dienos“ renginys, susitikimas su „Terra Publica“ direktore, redaktore, rašytoja, knygų sudarytoja Danguole Kandrotiene „Niekada nepameskite raktų nuo savo fantazijų ir svajonių spintų“.

Viešnia – daugelio turistinių leidinių, enciklopedijų sudarytoja, parašiusi per 10 knygų vaikams: „Blusa Izabelė“, „Pasaiba“ ir kitos. Knyga „Spintos istorijos“ išrinkta geriausia 2013 m. knyga vaikams ir paaugliams, pelnė pagrindinį P. Mašioto apdovanojimą, pelnė Tarptautinės jaunimo bibliotekos (International Youth Library) vaikams ir jaunimui skirtų knygų katalogą „Baltieji varnai“, kuriame iš viso pasaulio atrinkti vertingiausi leidiniai, taip pat išrinkta geriausia 2014 m. vaikų knyga.

Viešnia pasakojo, kaip gimsta knyga, kokie žmonės dalyvauja kuriant knygą, demonstravo sumaketuotą spaudos lanką. Pasakojo, kad rašo ranka, nes nenori sėdėti prie kompiuterio, patikėjo žvilgtelti į knygos „Pasaiba“ tęsinio smulkia rašysena prirašytą rankraštį, paskaitė nuotaikingą ištrauką iš naujausios knygos „Pasaiba“. Vaikai susidomėję klausėsi, pateikė rašytojai aibę klausimų: per kiek laiko parašė „Spintos istorijas“, ar nuo vaikystės žinojo, kad bus rašytoja, ar visi rankraščiai virsta knygomis, kai rašo, ar mato veiksmą, ar nebuvo baisu išleisti I-ąją knygą, kokia buvo įdomiausia pamoka mokykloje ir pan. D. Kandrotienė nuoširdžiai ir įdomiai atsakinėjo į kiekvieną pateiktą klausimą. „Spintos istorijas“ ji parašė per 2 savaites, nors idėjas nešiojosi galvoje ilgai, rašytoja norėjo būti nuo vaikystės, tik niekada negalvojo, kad rašys vaikams, dabar turi apmatus dar būsimoms 7 knygoms vaikams, nors planuoja ir suaugusiems rašyti, tik labai trūksta laiko, iki šiol visi jos rankraščiai virto knygomis. Rašydama knygas mato veiksmą, rašydama „Spintos istorijas“ nusipaišė palėpės planą, kad rašydama nesusimaišytų. Jos kūrinių veiksmas vyksta uždaroje erdvėje – palėpėje (knyga „Spintos istorijos“), ar vos ne vien tik kambaryje („Pasaiba“). Pati iliustruoti knygas negalvojanti, didžiausia vaikams parašytų knygų kritikė jos 12-metė dukra, rašytoja visad atsižvelgia į jos nuomonę. Po susitikimo lankytojai neskubėjo palikti salės, vartė knygas, rašytoja dalijo autografus, kalbėjosi su vaikais ir jų mokytojomis D. Vyšniauskiene ir V. Skiauteriene. „Pasaulis iš tiesų dažnai priklauso nuo to, kaip į jį žiūri. Jei linksmai – ir pasaulis būna linksmesnis. O jei žiūri pro ašaras – ir jis būna ašarotas. Jei žiūrėsi, kitaip, žemyn galva, tai ir pasaulis bus kitoks“ („Pasaiba“, p.47). Šįkart pasaulis buvo linksmas, nuoširdus, gyvas ir labai įdomus.

Visą susitikimą nuo lentynos stebėjo vienos mamos pasiūtas pats „Pasaiba“, rašytojai padovanotas susitikimo su vaikais metu… Įtariu, jis laukė šios knygos, t.y. savo tolimesnių nuotykių tęsinio… Laukiame ir mes…

Bibliotekų metus globoja LR Prezidentė Dalia Grybauskaitė

N. Raiskienė

Taip pat skaitykite