Jonas Kavaliauskas
Rajono savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus paruoštas ir su mokyklų bendruomenėmis suderintas Mokyklų tinklo pertvarkos projektas neįtiko rajono politikams ir prasidėjo „paklodės“ tampymas. Politikai įsitikinę, jog būtent jų braižomos schemos turėtų tapti mokyklų tinklo pertvarkos panacėja. Tiesa, sutarimo šiuo klausimu tarp įvairių partijų atstovų nėra ir diskusijos tęsiasi.
Akivaizdu, kad valdančiosios koalicijos frakcijos (jungtinė ir socialdemokratų) turi skirtingas mokyklų pertvarkos vizijas. Socialdemokratai iš esmės palaiko Švietimo skyriaus paruoštą projektą (?), panašios taktikos laikosi ir opozicinių darbiečių bei valstiečių partijų atstovai.
Jungtinė keturių partijų frakcija („teistvarkiai“, liberalcentristai, konservatoriai su krikdemais ir socialdemokratų sąjunga) laikosi nuomonės, jog norint pasiekti tikslą – sumažinti švietimo įstaigų išlaikymo kaštus – būtina priimti ryžtingus sprendimus.
Jungtinė frakcija daro žingsnius, jog „Nemuno“ pradinė mokykla turi būti perkelta į „Ąžuolo“ pagrindinės mokyklos, o tiksliau – būsimos progimnazijos (5-8 klasės) patalpas. Motyvas – bus žymiai sumažinti šildymui skiriami asignavimai.
Pagal naujienų portalo kvitrina.com informaciją, siekiant nepabloginti „Nemuno“ pradinės mokyklos mokiniams ugdymo sąlygų, „Ąžuole“ būtina atlikti remontą. Deja, savivaldybės specialistai dar negali įvardinti galimų investicijų sumos. Niekas negali pasakyti ir kokia ateitis laukia tų vietovių, kuriose po kelerių metų gali nelikti mokyklų. Rajono politikai kalba tik apie šių dienų problemą – lėšų trūkumą, o dažniausiai visų šių pertvarkų reikalingumas grindžiamas tuo, kad rajone katastrofiškai mažėja mokinių skaičius ir mokyklų išlaikymas tampa nuostolingas. Teisingai, padėtis Lietuvoje ne itin gera, bet norėtųsi paklausti gerbiamų rajono politikų: o ką jie padarė, kad rajone atsirastų daugiau darbo vietų, atvyktų čia gyventi jaunos šeimos? Atsakymas aiškus: nieko. Nes nėra jokios strategijos šiuo klausimu. Neturime vizijos, ką reikia daryti, kad rajonas taptų patrauklus jaunimui, kaip sukurti darbo vietas.
Pasak liberalcentristų lyderio rajone Vytauto Kiguolio, šios partijos atstovų, sprendžiant mokyklų tinklo pertvarką, padėtis sunkiausia, nes administracijos vadovu dirba jų deleguotas asmuo. Esą sprendžiant biudžeto klausimus, reikia žiūrėti į visumą, o ne į vieną ar antrą mokyklą. Anot liberalcentristo, diskusijų daug, bet kalbėti apie galutinį sprendimą dar per anksti.
TS-LKD rajono skyriaus pirmininkas Kęstutis Palionis naujienų portalui kvitrina.com sakė, jog jų pozicija vienareikšmė – neskubėti su išvadomis. Visgi, esą ekonominis aspektas verčia sutikti su partnerių frakcijoje nuomone, jog ekonomiškai naudinga „Nemuno“ pradinukus perkelti į „Ąžuolą“. K. Palionis taip pat užsiminė, jog Prienų spec. mokyklos bendruomenė išsakė pageidavimą persikelti būtent į „Nemuno“ pradinės mokyklos patalpas, jei jos bus laisvos.
Tai tokie jie, nusimatantys sprendimai, kurie esą leis sutaupyti. Liaudyje sakoma, kad puolant ką nors griauti, pirma būtina gerai pagalvoti, ar tai verta daryti. Ir šia proga norisi priminti tai, kas Lietuvoje dėjosi prieš porą dešimtmečių, kai buvo pulta griauti kaimuose nusistovėjusią tvarką. Ar netaps eilinė mokyklų pertvarka liūdnu ano griovimo tęsiniu?..