Kovoje dėl žemės – sąžinė giliai užkasta

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Jonas Kavaliauskas

Žemė visada buvo ginčų objektas, o ypač Lietuvoje. Istorija primena faktus, kai dėl žemės brolis brolio nepagailėdavo.

Tarybų laikais privati nuosavybė buvo paversta visuomenine ir tuomet veikė visiškai kiti principai.

Atgauta Nepriklausomybė ir privačios nuosavybės sugrąžinimas žemę ir miškus pavertė labai svarbia preke.

Lietuvoje žemė netgi buvo tapusi kilnojamuoju turtu ir tie, kurie buvo apsukresni arba buvo šalia valdžios, uzurpavo nemažai žemių gražiausiuose šalies kampeliuose.

Pastaruoju metu žemės klausimais diskutuojama dažnai, bet neretai kalbos lieka kalbomis, problemos išlieka, o kovos dėl žemės virsta purvinais žaidimais.

Negražūs dalykai ūkininkų santykiuose vyksta ir Prienų rajone.

Problemos esmė tokia.  Dauguma ūkininkų po Nepriklausomybės atkūrimo nuomavo valstybinę žemę iš asmeninių ūkių savininkų (tokių ūkių savininkai, kuriems buvo išdalinta valstybinė žemė savo poreikiams tenkinti, neturėjo teisių ją pernuomoti) arba tiesiog dirbo ją, neleisdami dirvonuoti.

Bet valstybė nutarė anarchiją baigti ir laisvą valstybinę žemę išnuomoti piliečiams tiesiogiai. Ir tada prasidėjo dar didesnė betvarkė. Tiesa, pagal valdininkus, jokios betvarkės nėra, ūkininkams išnuomojama valstybinė žemė nustatyta tvarka. O joje aiškiai parašyta, jog tas, kas pirmas parašė pareiškimą, ją ir nuomos.

Bet išėjo kaip visada – norai buvo geri, tik tvarka neįvertino žmogiškojo faktoriaus. Ne vienas žemdirbys vieną rytą sužinojo, kad jo puoselėjamas žemės sklypas atsidūrė kito ūkininko rankose.

Būtent apie tokią galiojančią tvarką naujienų portalui kvitrina.com paaiškino NVŽ Prienų – Birštono skyriaus vedėja Vilma Aleknavičienė. Anot jos, jokių neteisėtų veiksmų NŽT nedaro, nes ūkininkai daug metų valstybine žeme naudojasi neteisėtai, o  įsigaliojus naujai tvarkai laikinai naudotis tokiais žemės sklypais teisę gavo tie ūkininkai, kurie anksčiau padavė prašymą nuomai. Sprendžiami ir ilgalaikės nuomos klausimai.

Ir būtent čia atsiranda daug įdomių dalykų. Popieriuje tai atrodo gerai. Pirmenybę laikinai nuomai gauna tie, kurie turi laiko akylai stebėti teisės aktų gausą, arba tie, kurie turi gerą informacijos šaltinį.

O ką daryti tiems, kurie dirba?

Ir tada iškyla klausimas dėl savivaldybių Žemės ūkio skyrių veiklos prioritetų ir vaidmens šioje situacijoje. Kiekvienoje seniūnijoje dirba skyriaus specialistai, kurie, pagal rajono valdžios pasisakymus, turi padėti ūkininkams susiorientuoti įstatymuose ir patarti. Bet ar taip yra?

Deja, specialistai, valdydami informaciją, pamiršta perspėti žemės sklypų naudotojus arba neperteikia žinių su slapta mintimi.

Bet, nežiūrint to, padeda ar nepadeda ūkininkams Žemės ūkio skyriaus specialistai, daug kas priklauso ir nuo pačių ūkininkų.

Iš tiesų, šios problemos šaknys ne teisinės, o daugiau moralinės.

Faktai rodo, kad kai kurie ūkininkai su morale ir sąžine yra susipykę. Jie be skrupulų užvaldo kitų ilgamečio darbo vaisius ir tai laiko teisėtais veiksmais, nors jie panašesni į piratavimą.

Problema dėl žemės perėmimo gerai žinoma, bet rajono atsakingi pareigūnai nesiima jokių veiksmų, nes taip pat nemato nieko blogo.

„Vsio v zakone” (viskas pagal įstatymą). Štai tokia frazė buvo dažnai girdima, kai šalies ūkininkai buvo tremiami į Sibirą, o jų žemes skubėjo perimti tie, kurie slaptai prikišdavo savo trigrašį ir tokiais būdais pašalindavo konkurentus. Tais laikais net ir giminystės ryšiai nebuvo kliūtimi kovoje dėl žemės.

Visgi, dabar kiti laikai ir norisi tikėti, kad blaivus protas nugalės. Ūkininkai susirinks prie bendro stalo ir susitars, kad žemę turi valdyti tas, kas ją dirbo, o ne tas, kas greitesnis tvarkydamas popierius.

Taip pat skaitykite

3 komentarai

  1. As

    Zeme buvo nuomojama is zmoniu,kurie nuo seno ja nuomavo is valstybes,nu vadinami dvihektariai.tiem zmonem aisku nepranesta buvo kad jie jau nebenuomininkai.zeme deklaruodavom pas zemes ukio specialista,kuris yra dar ir su tevu ukininkaujantis,ir suinterisuotas asmuo kuo daugiau pasidaryt sau zemes,ir vietoi to kad pranest kad mes galim netekt tos zemes ar kad mes galim ja susitvarkyt,tai jis pasiemes igaliojima is tevuko nuleke ir viska pasidare sau.parase prasyma,kuris suteikia jam pirmuma,nors niekada jos nedirbo.viena gabaliuka zemes jau ateme neteisietai,nuvaziavo is rudens apare niekam nieko nesakes.atvaziuojam art,o ten jau opa,suarta.o paskui kisa ranka,sveikinasi ir sako,tai dzin,dirbk tu ta zeme,nesipykstam.mes niekada nelindom i svetimas valdas,bet tokie zmones mokina mus elgtis kitaip deja.nera nei sazynes,nei zmogiskumo.visi piknaudziauja savo pareigomis.ir niekur teisybes cia nerasi.

  2. Rimvidas Skorupskis

    Skaitant straipsnį sunkoka suprasti,kas kieno sąžinę užkasė…Anot Vilmos Aleknavičienės, „jokių neteisėtų veiksmų NŽT nedaro“.Deja,tiesa kitokia – ir tai tik vienas iš epizodų,kada Vilmos darbeliai ištraukiami į dienos šviesą :

    PRIENŲ RAJONO APYLINKĖS TEISMAS ,2015 m. rugsėjo 7 d. SPRENDIMAS

    “ Esant nurodytoms aplinkybėms, teismas sprendžia, kad Nacionalinės žemės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos Prienų ir Birštono skyriaus vedėja Vilma Aleknavičienė, priėmė 2015 m. vasario 11 d. įsakymą Nr. 10VĮ-(14.10.2.)-68 „Dėl 1996 m. vasario 19 d. valstybinės žemės nuomos ne žemės ūkio veiklai sutarties Nr. N69/96-0027 nutraukimo ir žemės sklypo išformavimo“, kurio 2 ir 3 punktai, yra neteisėti, todėl naikintini. “

    Priteisti iš atsakovės Nacionalinės žemės tarnybos prie žemės ūkio ministerijos, …. 991 Eur (devyni šimtai devyniasdešimt vienas euras) bylinėjimosi išlaidų.“

    Kažin,ar Vilma grąžino valstybei padarytą žalą?

    Kiek dar Vilmos Aleknavičienės įsakymų yra neteisėtų,todėl naikintinų ?

  3. A

    Dar vienas pavyzdys, kaip nesugebama dirbti vietos žmonių labui, nors per rinkimus tai kartojama ir kartojama, čia gi ne nauja problema, o sprendimo priimti nesugebama (tas, kas dirbo, turi pirmenybę išsinuomoti, ar ne taip?).