Konstitucijos egzaminas. Kas įpūs gyvybiškumo?

Konstitucijos egz.-Optimized

Jonas Kavaliauskas

Konstitucija – mūsų valstybės kelrodė žvaigždė. Bet ar šalies piliečiai taip mano? Teisingumo ministerija džiaugiasi, kad vis daugiau žmonių dalyvauja Konstitucijos egzamine, bet realūs faktai rodo ką kita. Į savivaldybes rašyti egzamino ateina vienas kitas, o ir mokyklose didelio dėmesio tam neskiriama. Nors būtent ugdymo įstaigose Konstitucijos egzaminui turėtų būti skiriamas pagrindinis dėmesys, nes tai šalies ir piliečio pilietiškumo vertybių pradžia.

O kaip sekėsi šiemet rašyti Konstitucijos egzaminą Prienų rajono savivaldybėje?

Nepatikėsite, bet I etape dalyvavo net 3 rajono gyventojai ir nei vienas Tarybos narys. Tiesa, vienam iš trijulės Konstitucijos žinojimas leido patekti į II etapą, o ir jame patvirtino savo žinias. Rajono garbę bando apginti Donatas Šimukonis.

Dabar beliko sulaukti žinių iš sostinės ir sužinoti, ar Prienų rajono gyventojas bus tarp tų, kuriems padėkas įteiks Prezidentė.

Deja, informacijos, kaip Konstitucijos egzaminas buvo rašomas rajono mokyklose, savivaldybės administracijos Švietimo skyriuje gauti nepavyko, todėl žinias reikėjo rinkti savarankiškai. Iš surinktos medžiagos galima  daryti išvadą, jog į Konstitucijos žinojimą mokyklose didelio dėmesio neskiriama.

Pavyko išsiaiškinti, kad pirmajame Konstitucijos egzamino etape dalyvavo visų gimnazijų mokiniai. Tiesa, visose skirtingas mokinių skaičius ir skirtingos klasės. Štai, „Žiburio” gimnazijoje Konstitucijos egzaminą rašė tik gimnazijos antrokai, bet į II etapą nepateko nei vienas.

Jiezno gimnazijoje rašė II (23 gimnazistai), III (12), IV (16) gimnazijos klasių mokiniai. Bet ir tarp jiezniškių niekam nepavyko sublizgėti ir patekti į II etapą.

Panaši situacija ir Veiverių T. Žilinsko gimnazijoje, kurioje iš viso egzamine dalyvavo 45 mokiniai (3-7 klasių – 10, I gimnazijos klasės – 12, II – 13, IV – 10). Deja, ir veiveriškių Konstitucijos žinojimas neleido perkopti I etapo slenksčio.

Tiesa, yra džiugių naujienų. Iš 20 Konstitucijos egzaminą rašiusiųjų Stakliškių gimnazijoje 3 mokinės (Deimilė Diškevičiūtė, Sandra Cvilikaitė, Vaida Urbaitė) pateko į antrąjį etapą, o vėliau ir į trečiąjį.

Jei gimnazijose Konstitucijos egzaminas buvo rašomas, tai pagrindinėse mokyklose tam visiškai nebuvo skirta dėmesio. Balbieriškio, Šilavoto, Išlaužo mokyklų vadovai išvardino skirtingas priežastis, bet faktas lieka faktu. Skriaudžių pagrindinėje mokykloje, pagal pateiktą informaciją, buvo surengtos pažintinės pamokos apie Konstitucijos svarbą, bet dalyvavimas egzamine nebuvo organizuotas. Konstitucijos egzamenas nebuvo organizuotas ir „Ąžuolo“ progimnazijoje, o pagrindinių mokyklų garbę bandė ginti „Revuonos“ mokyklos mokiniai. Deja, nors revuoniškiai buvo arti ribos, kuria leidžia žengti į antrąjį etapą, bet peržengti jos nesugebėjo.

Savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vyriausioji specialistė Renata Pavlavičienė nustebo išgirdusi, kad Konstitucijos žinios rajono gimnazijose tokios menkos. Jos manymu, gruodžio mėnesį numatomame istorijos mokytojų metodiniame būrelyje bus apie ką pakalbėti, nors patikino, jog pilietiškumo ugdymo klausimai visada akcentuojami.

Taip pat skaitykite

1 komentaras

  1. A

    ,,Šlovė protui-gerovė namams“-su tokiu šūkiu į valdžią Estijoje ėjo Reformų partija ir su jaunuoju 36 metų premjeru Taavi Rõivu dabar sėkmingai vairuoja šalies laivą.
    Pas mus, deja, kitaip-viską lemia pažintys ir partinė priklausomybė, todėl ir Konstitucija daugumai tik balto popieriaus knygelė….taip ir gyvename.