Vidmantas Venclovas
Prienuose, F. Martišiaus g. 74 name, akcijos dalyvius pasitikusi šeimininkė Ona Jurevičienė sakė, jog labai dėkinga už pagalbą, nes gyvena viena ir negali išvalyti kaminą, kuris naudojamas jau ne vieną dešimtmetį.
Prienų PGT VPPP skyriaus viršininkas Darius Giraitis, kol buvo valomas kaminas, apžiūrėjo name esančią krosnį ir pagyrė šeimininkę už gerai prižiūrimą padidintos rizikos objektą.
Iš viso tą dieną buvo išvalyti 7 kaminai (4 – Prienuose, 1 – Alksniakiemyje, 1 – Bačkininkuose, 1 – Ašmintoje). Buvo padėta žmonėms, kurie negali patys tuo pasirūpinti.
Prienų rajono savivaldybės Civilinės saugos vyriausiasis specialistas Romas Trakymas naujienų portalui kvitrina.com sakė, jog kiekvienais metais vykstanti kaminų valymo akcija yra gera gaisrų prevencijos priemonė.
Prienų PGT padaryta analizė rodo, jog gaisrų skaičius nemažėja. 2013 m. Prienų rajono ir Birštono savivaldybėse įvyko 112 gaisrų, o 2014 m. jau 140. Šių metų rugpjūčio mėnesį ugniagesiai14 kartų vyko tramdyti ugnį. Deja, bet kiekvienais metais ugnyje žūsta žmonės (2013 m. – 3, 2014 m. – 2).
Analizės duomenimis, daugiausiai gaisrų kyla dėl neatsargaus elgesio su ugnimi (2013 m. – 55, 2014 m. – 79). Dažnai gaisrai prasideda ir dėl netinkamos elektros įrengimų eksploatacijos.
Gaisrų statistika rodo, jog pagrindine gaisrų priežastimi tampa neatsakingi žmonių veiksmai.
Šioje liūdnoje statistikoje yra ir lyderių pagal teritorijas. Šiais metais ugniagesiai 40 kartų skubėjo kovoti su ugnimi Prienuose, 17 – Jiezno, 13 – Ašmintos, 13 – Balbieriškio seniūnijose.
Mažiausiai gaisrų įvyksta Naujosios Ūtos ir Šilavoto seniūnijose.
Jei žvilgtelėsime atskirai į Birštono savivaldybės statistiką, tai pamatysime, jog savivaldybėje situacija panaši į kaimynų. 2013 m. kurorte kilo 11 gaisrių, 2014 – 7, o savivaldybėje 2013 m. ugniagesiai vykdavo gesinti 18 gaisrų, 2014 – 16.
Tiesa, Birštono savivaldybės vyriausiasis specialistas Aleksas Trakys naujienų portalui kvitrina.com sakė, jog statistika neatspindi realios situacijos. Pasak specialisto, rimtų gaisrų su rimtesnėmis pasekmėmis buvo tik keletas, bet statistikoje gaisru virsta rusenantys šiukšlių konteineriai arba nedidelis žemės lopinėlis.
Jei vertintume savivaldybės priešgaisrinį saugumą pagal pateiktą statistiką, tai Birštono savivaldybė yra nesaugi, bet realiai kurortas ir jo apylinkės yra saugūs.
Pasak A. Trakio, savivaldybėje daug dėmesio skiriama prevencijai. Štai, kitą savaitę senyvo amžiaus žmonių namuose bus ne tik valomi kaminai, bet ir įrenginėjami dūmų detektoriai.
Vis tik neturime pamiršti, jog nei viena tarnyba neapsaugos mūsų nuo nelaimių, jei patys nesirūpinsime savo saugumu. Juk žinia, vagis palieka sienas ir stogą, o ugnis – sunaikina viską.