Dzūkiškos dainos iš Birštono skambėjo 50-joje „Europiadoje“

Liepos 22 d., pirmadienį, iš 50-tojo tarptautinio folkloro festivalio „Europiada“, kuris vyko Gotha (Vokietija) mieste, sugrįžo Birštono folkloro ansamblis „Raskila“.

Į tradicinę, kasmet vykstančią vis kitame Europos mieste „Europiadą“ reprezentuoti Lietuvos birštoniečiai vyko kartu su folkloro kolektyvais iš Palangos, Klaipėdos ir Ukmergės. Kaip teigė Birštono kultūros centro direktorius Zigmas Vileikis, pasitikęs iš 6 dienas trukusios kelionės dainininkus, „Europiada yra savotiška folkloro olimpiada, kurioje prisistato geriausi kolektyvai, o tarmiškai dainuojanti „Raskila“, atspindinti dzūkų kraštą – vienas iš jų.“

Pasak „Raskilos“ sumanytojo ir vadovo Algirdo Seniūno, „Europiada jungia Europos šalių folkloro sambūrį, kuriame savo regiono kultūrinį paveldą – šokius, tarmiškas autentiškas dainas ir instrumentinę muziką – pristato geriausi folkloro kolektyvai, reprezentuojantys savo valstybę.“ Dalyvauti tokiame festivalyje yra garbė: ansambliečiai vaikščioja su Lietuvos ir „Raskilos“ vėliavomis, jaučiasi pakylėti festivalio atmosferos. Be to, 50-joje „Europiadoje“ birštoniečiai dėvėjo specialiai pasiūtus marškinėlius su užrašu „Raskila“ ir Birštonas.“

Print

Roma Ruočkienė, kita ansamblio vadovė pasakojo, kad kiekviena valstybė savo prisistatymui skyrė 3 minutes įvairiose programose, kurios buvo suplanuotos iš anksto. Pavyzdžiui, Birštono „Raskila“ kartu su ukmergiškiais dainavo uždarymo koncerte. Šio festivalio programa ansamblio nariams nebuvo intensyvi – per dieną vykdavo vienas koncertas. Birštoniečiai kartu su ispanais, bulgarais, latviais ir vengrais buvo apgyvendinti Gotha užmiestyje, mokyklos pastate ir šventinę festivalio nuotaiką palaikydavo vakarais, dainuodami dzūkų krašto, kitų Lietuvos regionų dainas. „Pirmąjį vakarą dainavo ispanai, o paskutinįjį vakarą, prieš išvažiuojant, nusprendėme pabūti kartu, lietuvių rate. Ispanai prieš išvažiuodami visus aplankė, su visais atsisveikino,“ – įspūdžiais dalijosi R. Ruočkienė. Festivalyje Birštono „Raskila“ pristatė pietų regiono dzūkų tarmiškas dainas, šokius ir instrumentinę muziką. Sudainuotos autentiškos „Ant kalno malūnėlis“, „Aš išdainavau“, „Laikė puolė du karveliu“, kitos tarmiškos dzūkų dainos. Skambant armonikai, lumzdeliams, smuikui, bastlei, kanklėms ir būgnams, taip pat sušokti šiam kraštui būdingi šokiai: „Rezginka“, „Suktinukas“, „Čerkesas“, „Mikita“, „Motinėlė jūrė“. R. Ruočkienė sakė, kad dzūkių tautiniai drabužiai išsiskiria tuo, kad moterys puošiasi raudonais koralų karoliais, o ne gintarais, kaip priimta pamario krašte.

„Raskilos“ vadovai jau planuoja ir kitą kelionę į Druskininkus, kur rugpjūčio 10 d. vyks tarptautinis festivalis „Dzūkų godos“. A. Seniūnas pabrėžia, kad kiekvienam pasirodymui „Raskila“ sukuria naują programą, atnaujina repertuarą, kaskart surasdama vis naujų, autentiškų dainų, kurių yra neišsemiami lobynai. „Kiekvienas muzikos žanras savotiškai hipnotizuoja, jei tą muziką mėgsti“, – savo ryšį su folkloru ir dzūkų dainomis, šokiais apibūdina A. Seniūnas. R. Ruočkienė jam antrina: „Dainavimas yra kiekvienam įprasta būsena nuo mažų dienų, tačiau folkloras yra ne sceninis dalykas, jį smagiau pačiam atlikti, sudainuoti ir sušokti, nei klausytis ar žiūrėti. Autentiškų dainų dainavimas yra būsena.“. „Raskilos“ vadovė pasidalijo planais, kad artimiausiu metu pagal kaimo dainininkės Onos Tamošiūnienės įdainuotą kompaktinę plokštelę, kurią gavo dovanų, bus ruošiama nauja ansamblio programa.

Pries eisena

„Raskilos“ ansamblio vadovai  džiaugėsi Birštono parapijos kleb. dek. mons. Jono Dalinevičiaus sudaryta galimybe patogiai keliauti dviejų aukštų autobusu. „Nepavargome, važinėdami per Europą ir su vairuotojais susidraugavome – smagu buvo klausytis, kai Rimvydas (Kultūros centro vairuotojas) paskutinįjį vakarą mušė būgnus“, – pasakojo sugrįžę namo, į Birštoną, „Raskilos“ ansambliečiai.

Birštono folkloro ansamblis „Raskila“ įkurtas 1989 m. , pirmą kartą „Europiadoje“, kuri taip pat vyko Vokietijoje, Bavarijoje,  koncertavo 1999 m. Ansamblis dalyvauja Pasaulio lietuvių dainų šventėse, festivaliuose: „Skamba, skamba kankliai“, „Dzūkų godos“, „Atvažiuoja žolynai“, tarptautiniuose folkloro festivaliuose „Baltica“, „Europiada“.

 

Birštono savivaldybės informacija

Taip pat skaitykite

3 komentarai

  1. Nijole

    Sveikinimai birstonieciams ir prinieciams garsinantiems musu krasta ir taip graziai muzikuojantiems. Sveiki sugrize is tokios turiningos keliones. Sekmes Jums visiems ir gerbiamiems vadovams tolimesniuose renginiuose ir sventese.Aciu Jums kad esate, Raskilieciai.

  2. Smagu

    Sveikinimai-puikiai atrodote. Visada smagu klausytis. Ansamblyje matau ir prieniškių veidus-džiugu, kad nors folkloras sujungia Prienus ir Birštoną. :). Sėkmės raskiliečiai!

  3. zvejopati

    Gražiai pasakyta: folkloro užhipnotizuoti… Didžiuojuosi, kad esu to paties krašto. Kuo didžiausios Jums sėkmės.