„Muzikuokime drauge 2012“ ir gražus 35-rių metų jubiliejus


Vilija Čiapaitė

1977 metais duris Birštone atvėrė vaikų muzikos mokykla. Tuomet niekas negalvojo, kad ji taps daugelio vaikų, pamilusių muziką ir meną, antrais namais. Laikai keitėsi, ir muzikos mokykla buvo pervadinta meno mokykla. Juk žinia, kad skambant muzikai gimsta nuostabiausi meno kūriniai. Net didieji dailininkai, dizaineriai, rašytojai, skambant klasikinei ar kitokiai muzikai (gink Dieve, neišskiriant ir gamtos sukurtai ir nepakartojamai!), sukuria nuostabius kūrinius. Gal tai, o gal didėjantieji poreikiai pareikalavo 1986 metais mokyklą pavadinti meno mokykla. Dabar po čia dirbančių ir meno subtilybes išmanančių mokytojų sparneliu susirenka tie, kuriems menas ir muzika yra antrasis kvėpavimas, savęs išreiškimas.

Norisi paminėti ir vadovus, kurie vienijo ir kvietė naršyti po meno labirintus mokinius, kurie, it paukščiai pavasarį, karts nuo karto atskrenda aplankyti savo mokyklos. Taigi tai 1977-1984 metais mokyklai vadovavęs Everistas Vasiliauskas, 1984-1991 metais – Silvijana Genevičienė, 1991-1996 metais – Remigijus Janušaitis, 1996-2010 metais – Violeta Bingelienė. Dabartinė direktorė Laimutė Raugevičienė su pagarba kalba apie buvusius vadovus ir mokytojus.

Per tuos metus mokykla išleido 360 absolventų, 45 iš buvusių mokinių pasirinko muzikanto, 35 – dailininko kelią. Trys buvę mokiniai sėkmingai įsijungė į mokyklos pedagogų kolektyvą, tai dailės mokytoja Laima Petraškienė, muzikos mokytojai Eglė Kiškienė ir Renata Bivainienė, kurios mokėsi pas daug metų mokykloje dirbusią mokytoją Lygiją Barėtaitę. Per tris dešimtmečius pedagogų kolektyvas keitėsi, ir tik mokytoja Danguolė Zujienė dirba nuo pirmųjų mokyklos gyvavimo dienų.

Dabar mokykla išsiplėtė, dirba 22 pedagogai, mokosi 216 mokinių.

Festivalis – konkursas

Ir štai jau į šeštąjį festivalį ir pirmąjį tarptautinį konkursą susirinko kolektyvai iš Alytaus, Vilniaus, Garliavos, Kaišiadorių, Prienų, Daugpilio (Latvija) ir, be abejo, šeimininkai birštoniečiai.

Be skambių žodžių ir frazių renginį atidarė Elzė Bisikirskaitė („Dainų dainelės 2012“ dalyvė). Jos balsas priminė vyturio, bandančio pavasarį po žiemos sąstingio prikelti žolę ir medžius, čiulbesį, o metalofono skambčiojimas – varveklių muzikavimą šviečiant vis aukščiau kylančiai saulei.

Konkursas „Muzikuokime drauge 2012“

Konkurse dalyvavo 11 kolektyvų. Pasirodymai buvo gana įvairių žanrų, grota įvairiais muzikos instrumentais. Tai buvo puikus renginys, kurio metu subtiliai ir nepriekaištingai atlikti įvairių autorių kūriniai nešė žiūrovus į vaikystę.

Kad ir… Skambant fortepijonui, užsimerkusi jaučiausi it vaikas kaimynų darže, paslapčiomis raškantis uogas, o paskui – šuolis per tvorą, jojimas arkliu ir plaukimas ežeru, švelniai bangelėms teškenant… Kiti kūriniai nukėlė į pirmąjį Donato Katkaus vadovaujamo kamerinio orkestro koncertą. O koks konkursas be džiazo? Juk Birštono kultūros centro salė, prisijaukinusi džiazo grandus, augina sau pamainą. Juk ne veltui sakoma, kad Birštonas – mažoji džiazo meka, kurioje kaskart girdimi vis nauji kūriniai. O alto, violončelės ir fortepijono trejetas užbūrė neregėta galia ir privertė susimąstyti, kad šie didingi instrumentai, patekę į muzikos ištroškusias rankas, geba pavergti bet kurį muzikos mylėtoją. Tačiau neiškirsiu ir akordeonų muzikos, kurios besiklausant norėjosi šokti. Smuikininkų būrys priminė ramias vasaros naktis. Tačiau visų minčių tiesiog neįmanoma surikiuoti, nes tai buvo nuostabios akimirkos ir nuostabi šventė.

Po konkurso susimąsčiau: kaip komisijai pavyks atrinkti pačius geriausius iš tokios gausos instrumentų ir kūrinių? Ir ji dirbo, tarėsi, balsavo. O nugalėjo draugystė, nors… Konkursas yra konkursas, tad Gran Prix laimėtojais tapo svečiai iš Daugpilio.

Festivalis

Antroje dalyje dalyvavo lengvesnio žanro muzikos atlikėjai, ir visiškai nesuklysiu sakydama, jog prie scenos ir žiūrovų dėmesio pratinosi ir jaunieji atlikėjai. Tai buvo puiki proga pasiklausyti ir padrąsinti muzikantus, kurie, kaip ir konkursantai, jaudinosi. O renginio kulminacija –direktorės L. Raugevičienės pasiūlymas, kad visų „Muzikuokime drauge“ festivalių – konkursų, kurie, be abejo, vyks Birštone, himnu taptų A. Mamontovo „Būkim draugais“.

Po renginio pakalbinta direktorė šypsojosi ir pasakė, kad pirmasis blynas tikrai neprisvilo, tačiau yra iš ko mokytis ir tobulėti, o tai ir puiku. Aš jai pritariu, o taip pat norisi tikėtis, jog žiūrovų kitais metais bus dar daugiau, nes toks renginys praeina negrįžtamai, o laukti teks visus metus.

Geriausiai konkurse pasirodė:

I vieta

Daugpilio muzikos mokykla-sraigė;

Vilniaus „Ąžuoliuko“ muzikos mokykla;

Kaišiadorių meno mokykla.

II vieta

Alytaus muzikos mokykla-sraigė;

Prienų meno mokyklos smuikininkai;

Birštono meno mokykla.

III vieta

Prienų meno mokyklos kvartetas-sraigė;

Garliavos meno mokyklos trio.

Grand Prix

Daugpilio muzikos mokyklos styginių trio.

Taip pat skaitykite