Derliaus šventė Stakliškėse

„Geri buvo šie metai stakliškiečiams“, džiaugiasi Stakliškių seniūnijos seniūnas Gintautas Kaminskas, apžvelgdamas gausiai ir ypač dailiai nukrautus seniūnaitijų stalus, besilinksminančius kultūros ir laisvalaikio centre žmones. Iš tiesų, pasigailėjo Stakliškių krašto žemdirbių stichijos, šiluma ir palankūs orai leido užderėti gausiam bulvių, javų derliui, pripildyti daržo gėrybėmis rūsius. Žinoma, visų didžiausia padėka už tai Visagaliui, kurio garbei spalio 7-ąją skambėjo maldos ir giesmės Stakliškių bažnyčioje. Klebonas Alfredas Rukšta palaimino altorių apgulusias kupinas kraites, puokštes ir vainikus, o taip pat ir tuos, kurių rankų triūsas šią gausą užaugino – į šventę susirinkusius ūkininkus, daržininkus ir sodininkus, sumanias šeimininkes ir išradingus šeimininkus, neitin derlingose šio krašto žemėse sugebančius užauginti tiek gėrybių, taip dailiai jas suruošti prie Dievo stalo.

Išmone, kūrybiškumu ir gausumu tiesiog pribloškė vaišėmis nukrauti stalai, išrikiuoti Stakliškių KLC salėje. Čia po pamaldų susirinko aštuonių seniūnaitijų atstovai, šventės organizatoriai ir svečiai. Pastarieji dar bažnyčioje pasveikino stakliškiečius, besidžiaugiančius prabėgančių metų dovanomis, palinkėjo jiems ir toliau išlikti tokiais tvirtais ir sumaniais ūkininkais, galinčiais būti pavyzdžiu daugeliui kitų rajono žemdirbių. Po sunkių darbų, po rūpesčių ir skubos dienų, smagiai ir nuoširdžiai linksminosi stakliškiečiai Derliaus šventėje, šokdami ir dainuodami, ragaudami savus patiekalus, vaišindami kaimynus, dalindamiesi stalų puošybos paslaptimis. Užuguostiečiai, medžioniškiai, pikelioniškiai, pieštuvėniškiai, stakliškiečiai ir vyšniūniškiai savo pagamintais valgais ir jų dailumu galėjo varžytis su geriausių restoranų šefais, nei išskirti kurio nors, nei papeikti nebuvo galima. Todėl seniūnas G. Kaminskas ir jo pavaduotoja Nijolė Ivanovienė apdovanojo visų seniūnaitijų atstovus, dėkodami jiems už tokią gražią ir smagią šventę.

Džiaugėsi gerais metais, žmonių darbštumu seniūnaitės. Danutė Adamonienė (Užuguosčio seniūnaitija): „Dėkojame Dievui už gausų derlių, ir žemdirbiams, kurie jį gražiai nuėmė, sutvarkė laukus. Gardusis sūris – Anastazijos Šalomskienės, o visą grožį sukūrė Rasa Žvirblienė, kuriai padėjo bendruomenės „Radasta“ moterys“. Birutė Aukštakienė (Pikelionių seniūnaitija): „Visko buvo šiais metais, ir gero, ir blogo, bet džiaugtis tikrai yra kuo – kaimas pagyvėjo, o prie to labai prisidėjo Verknę lankantys poilsiautojai. Stalo grožybes sukūrė vietos menininkas Albinas Aukštakis“. Živilė Mykolaitienė (Medžionių seniūnaitija): „Džiaugiamės puikiais ūkininkais, kurie nuėmė gausų derlių ir juo pasidalino. Jie visada prisideda prie švenčių rengimo. Šį stalą irgi ruošėme ir puošėme kartu“. Milda Balčiuvienė (Pieštuvėnų seniūnaitija): „Labai darbštūs mūsų kaimo žmonės, noriai prisideda prie talkų, padeda organizuoti šventes. Ypač daug pagalbos sulaukiame iš ūkininkės Romos Armanavičienės, jai didžiulis ačiū ir už šią dieną“. Alma Jurkonienė (Stakliškių seniūnaitija): „Didžiuojamės žmonių solidarumu – kaip noriai gamino patiekalus, gražiai bendravo, nuoširdžiai ruošėsi šventei. Jos labai laukė ir troško, matosi iš šio renginio. Negalima atsistebėti stalų grožiu, valgiais, puokštėmis. Linkiu visiems gero derliaus, stiprios sveikatos, kad namai būtų kupini gėrybių, šilumos ir santarvės“. Dalia Vertinskienė (Vyšniūnų seniūnaitija): „Metai mūsų krašte buvo derlingi, ypač bulvėmis. Tik dabar bėda jas parduoti. Žmonės labai noriai ruošėsi šventei, atsivežė ir muzikantą visiems pasilinksminti, susivienyti šokyje ir dainoje. Tuo ir reikia džiaugtis – vienybe ir nuoširdumu“.

Iš tiesų, tik džiaugtis ir gėrėtis reikėjo švente, gera žmonių nuotaika. O žmonės Stakliškių krašte, anot G. Kaminsko, moka ūkininkauti, iš savo senelių ir prosenelių paveldėjo žinias apie žemės dirbimą, prisitaikymą prie orų, kuo geresnio derliaus išauginimą. Sunkiai jiems ateina į aruodus grūdai, bulvės, ne kiekvieni metai dovanoja tokią gausą, todėl ir džiaugsmas ne kaskart toks didelis aplanko. Bet stakliškiečiai – atkaklūs ir neįnoringi, todėl moka džiaugtis kiekvienais metais ir kiekvienu derliumi, nepamiršdami už tai padėkoti Kūrėjui, pasidalinti savo užaugintomis gėrybėmis su kitais.

Taip pat skaitykite