Prienų rajono savivaldybėje – sujudimas. Verslininkų norams Pakuonio ir Stakliškių seniūnijose statyti pramonines vėjo jėgaines bando priešintis Dvylikių ir kitų kaimų gyventojai, kurie yra sunerimę, jog po to, kai bus pastatytos jėgainės, pablogės jų gyvenimo sąlygos ir kokybė, o jėgainių veikla turės įtakos ir žmonių sveikatai.
Vėjo jėgainių statybos neprieštarauja bendrajam planui
Rajono savivaldybės administracijos direktorius Algis Marcinkevičius pasakė, jog pagal patvirtintą rajono bendrąjį planą vėjo jėgainių plėtra minėtose vietovėse galima. Esą savivaldybės administracija negali šiaip sau uždrausti jėgainių statybų, jei nėra duomenų apie šiuo metu galiojančių įstatymų pažeidimus. Administracijos vadovas pripažino, jog bendruomenės turi teisę kovoti už savo gerovę, ir patikino, jog detalusis planas šiems objektams statyti dar nėra patvirtintas. Pagal naujienų portalo kvitrina.com informaciją, dar nėra pakeista ir minėto sklypo naudojimo paskirtis, nes jis buvo įsigytas kaip žemės ūkio paskirties.
A. Marcinkevičius pabrėžė, jog būtent bendrojo plano ruošimo stadijoje specialistai turėjo įvertinti ir įvertino visus prieštaravimus. Planas buvo parengtas pagal visus galiojančius reikalavimus, tame tarpe ir reikalavimą išskirti vietas alternatyvios energijos gamybos plėtrai. Pasak administracijos direktoriaus, sanitarines zonas nustato ne Savivaldybė – jos apibrėžiamos kitais įstatymais. Paklaustas apie Klaipėdos rajono politikų sprendimą įtvirtinti 2 km sanitarinę zoną aplink vėjo jėgaines, atsakė, jog nežino kokiais įstatyminiais aktais vadovavosi Klaipėdos rajono savivaldybės Taryba, bet išsakė poziciją, jog bus studijuojami įstatymai ir tikrinama, ar galimi tokie sprendimai.
A. Marcinkevičius ne kartą pabrėžė, jog nesivadovauja emocijomis ir nuogąstavimais, jam svarbiausia – specialistų išvados. Esą jei specialistai įrodys, jog vėjo jėgainių statybos prieštarauja įstatymams arba gali būti neigiamas poveikis žmonių sveikatai, tai jos ir nebus statomos, kitu atveju – draudimo negali būti.
Poveikio visuomenės sveikatai vertinimui nepritarta
Kauno visuomenės sveikatos centro Prienų skyriaus vadovas Almiras Skiauteris kompetentingai pareiškė, jog šiuo metu Pagirmuonių kaime planuojamoms statyti vėjo jėgainėms atlikto poveikio visuomenės sveikatai vertinimui nėra pritarta.
Pasak patyrusio specialisto, pirmiausia poveikio visuomenės sveikatai vertinime kalbama apie dvi jėgaines, o visi skaičiavimai ir išvados nurodomos vienai, antra – vertinime atliktas modeliavimas dėl triukšmo dydžio sanitarinėje zonoje sukėlė daug neaiškumų, ypač dėl pačių apsauginės zonos ribų. Anot A. Skiauterio, vertinime daug neapibrėžtų sąvokų. Pavyzdžiui, rašoma, jog jėgainių keliamam triukšmui įvertinti skaičiavimams buvo „naudotas triukšmingiausias jėgainės veikimo režimas (98dBA), kuris yra tik labai vėjuotu metu. O labai stiprus vėjas pagal Boforto skalę rodo, jog esant tokiam vėjo greičiui (beveik audra, 13,9-17,1 m/s) jėgainių darbas neleistinas“.
Ilgametis Prienų skyriaus vadovas teigė, jog vertinime trūksta informacijos apie fizinę jėgainių priežiūrą bei veiksmus atsitikus avarijoms, be to, nenurodoma, ar bus statomos naujos jėgainės, kurių eksploatavimo terminas 25 metai, ar naudotos.
A. Skiauteris pabrėžė, jog būtent poveikio visuomenės sveikatai vertinimo atlikėjai turi įrodyti, jog yra taip, o ne kitaip, o ne teikti skaičiavimais nepagrįstų duomenų. Pasak A. Skiauterio, kol kas reziume toks – poveikio visuomenės sveikatai vertinimui nepritarta.
Deja, nors Lietuvoje ne pirmus metus eksploatuojamos vėjo jėgainės, iki šiol nėra jokios metodinės literatūros, kuri būtų grindžiama faktiniais skaičiavimais, o ne modeliavimais. Net visuomenės sveikatos centrai turi naudotis bendromis higienos normomis (faktoriais), nors vėjo jėgainių statybos sulaukia daug prieštaringų nuomonių.
Faktas vienas: nuo 2012 m. lapkričio 1 d. Vyriausybės nutarimas įpareigoja nustatyti sanitarines apsaugos zonas vėjo jėgainių statyboms (30 KW ir didesnės galios) pagal triukšmo sklaidos ir kitos aplinkos taršos skaičiavimus atliekant poveikio visuomenės sveikatai vertinimą. Taigi belieka tik teisingai ir sąžiningai atlikti matavimus ir ne modeliuojant, o natūroje, nes vėjo jėgainių Lietuvoje pastatyta nemažai.
Beje, vėjo jėgainių plėtra tikrai jokios ekonominės naudos rajonui neduoda, todėl nėra reikalo skubėti – būtina viską gerai apgalvoti bei suderinti investuotojų ir gyventojų norus. Tuomet nereikės rinktis tarp verslo ir žmogaus!
Jonas Kavaliauskas
Įdomu iš kur pas tas kitas 2 įmones pinigai, jei tik po 1 žmogų jose dirba?
Report
Jūsų žinios neteisingos-jėgainę statys ne Vaicekauskas. Galėtumėte atidžiau drabstytis informacija. O milijonus savo susiskai2iuokite, o ne kitų.
O dėl Palionio-laukiam pagalbos. Pažadėjo-bus matyti ar žodžiai nesiskiria nuo darbų. Tikimės, kad nesiskirs. Nors nežinau ar noriu grįžti į balanos gadynę.
Report
Šiandien vyko susirinkimas. Mes, Pakuonio seniūnijos gyventojai, prašome visų rajono vadovų pritarimo dėl jėgainių statybų sulaikymo.. Jūsų autoritetas nuo to labai pakils. Jūs – mūsų sveikatos saugotojai. Ačiū Pakuonio seniūnui Narvydui, kuris išdrįso kai kurių Vėjo jėgainės dokumentų parengimą palyginti su ketvirtokų gamtininkų būrelio veikla. Ačiū Seimo nariui A. Palioniui, dalykiškai įrodžiusiam kai kuriuos šio projekto trūkumus ir neigiamą poveikį aplinkai. Pakuonio žmonės džiaugiasi . Puiku, kad ir meras V. Bujanauskas neskuba pritari verslui, kuris nieko neduoda rajonui, o tik kenkia žemei ir žmonėms. Labiausiai nudžiugino tikrai dalykiški Sveikatos centro vadovo A. Skiauterio argumentai, kurie pateikti šiame straipsnyje. AČIŪ , AČIŪ Levutei Kuzmickienei už aktyvumą ginant mūsų krašto žmonių gerovę. Sėkmės Jums visiems..
Report
Mano žiniomis tai gi buves saziningiausias Prienų meras Vaicekauskas ir statys ten vėjo jėgainę, is kur tokie milijonai??????
Report