Sveikatos iššūkiai rudens sezonu: 4 patarimai kaip pasirūpinti sveikata

Spalvoti lapais, rūkas, lietus ir vis labiau vėstantys orai – ruduo jau čia. Ir nors tai yra vienas iš gražiausių metų laikotarpių, kartu su grožiu atkeliauja ir įvairūs sveikatos iššūkiai, kuriems būtina laiku pasiruošti.

Nuo peršalimų ir alergijų iki išsausėjusios odas— ruduo atneša įvairiausių išbandymų. Na, o trūkstant saulės šviesos, daugeliui atsiranda ir rudeninių nuotaikos pakitimų, veikiančių ir mūsų emocinę būklę.

Taigi, ruduo nėra tik obuolių pyragas ir pasivaikščiojimai nuostabioje gamtoje, bet ir laikas pasirūpinti savo sveikata. Šiandien kalbame apie pagrindinius rudens sveikatos iššūkius ir pateikiame keturis patarimus, kaip su jais kovoti.

Dažniausios sveikatos problemos rudenį

Nors rudenį kyla įvairių sveikatos problemų rizikų, skyrus pakankamai dėmesio prevencijai, jų galima išvengti. Tai padaryti galite ir patys, ir pasikonsultavę su gydytojais, o Drops Clinic šeimos klinika ir jos specialistai padės visais atvejais.

Peršalimas ir gripas

Rudenį prasideda vadinamasis „peršalimo sezonas“, kai gripo ir peršalimo virusai suaktyvėja, o žmonės praleidžia daugiau laiko leisti viduje, kur jie lengviau plinta.

Sezoninė depresija

Dėl vis mažiau saulės, ilgesnių vakarų ir lietingų dienų kai kurie žmonės kenčia nuo sezoninės afektinės depresijos (SAD), neigiamai veikiančios savijautą ir kasdieninį gyvenimą

Rudeninės alergijos

Taip, nors dauguma alergijas sieja su pavasariu, rudenį jų taip pat pasitaiko. Dažniausiai rudenines alergijas sukelia pelėsiai, pūvantys lapai ir drėgmė.

Odos problemos 

Rudenį oras tampa šaltesnis ir sausesnis, kas gali išsausinti odą, padaryti ją jautresne ir dirglesne.

Virškinimo sutrikimai

Sezono metu dažnai keičiasi ir mūsų mitybos įpročiai: valgome daugiau angliavandeniais turtingo maisto (pyragai, sotūs troškniai), galinčiai sukelti svorio prieaugį ir sukelti įvairius virškinimo sutrikimus. Be to, suprastėjus orams daugelis žmonių taip pat mažiau juda.

Vitaminų trūkumas

Dėl mažėjančio saulės šviesos kiekio gali atsirasti vitamino D trūkumas, kas turi neigiamos įtakos kaulų sveikatai, imuninei sistemai ir nuotaikai. Taip pat, sumažėjus šviežių vaisių ir daržovių, organizmui gali pritrūkti ir kitų vitaminų.

Kaip stiprinti imunitetą? 

Tad kaip pasirūpinti imunitetu, kad apsisaugotume nuo rudenį siaučiančių virusų?

Valgykite daugiau daržovių ir vaisių, kurie yra visų būtinųjų vitaminų šaltinis. Nebūtina valgyti egzotinių vaisių, užteks ir mūsų lietuviškų obuolių, morkų, kopūstų. Vitaminų D ir C, cinko ir probiotikų, itin svarbių imuninei sistemai atsargas papildys maisto papildai.

Svarbus ir dažnas fizinis aktyvumas. Net ir vidutinio intensyvumo pratimai, tokie kaip vaikščiojimas ar lengva jogos pratimų seka gali pagerinti imunitetą.

Dažnas rankų plovimas yra vienas efektyviausių būdų išvengti virusų plitimo, o kai galimybės to padaryti nėra, naudokite dezinfekuojančias priemones.

Galiausiai, net ir šiltomis dienomis oro sąlygos gali greitai pasikeisti. Neišeikite iš namų be šilto šaliko, pirštinių ir palto.

Kaip pasirūpinti oda?

Kai oras tampa sausesnis, oda taip pat gali išsausėti ir tapti jautria, todėl esant reikalui naudokite drėkinančius kremus ir aliejus.

Nors rudenį galite jaustis mažiau ištroškę, gerkite pakankamai vandens, kas padės palaikyti odos elastingumą.

Nepamirškite naudoti ir saulės kremo, ypač jei leidžiate daug laiko lauke.

Kaip pasirūpinti psichologine sveikata?

Rudenį Lietuvoje turime vis mažiau saulės, todėl gali tekti papildomai vartoti vitamino D.

Taip pat, net jei lauke ir šalta, stenkitės bent kelias minutes praleisti gryname ore. Rudenį gali padidėti streso ir nerimo, todėl be fizinės veiklos ir laiko ore padės ir meditacija bei kitos atsipalaidavimo technikos.

Taip pat, stenkitės neįsivelti į monotonišką gyvenimo ritmą. Pasivaikščiokite, susitikite su draugais ar išbandykite naują veiklą.

Kaip pagerinti virškinimą? 

Į savo racioną įtraukite kuo daugiau vaisių ir daržovių, taip pat probiotikų (raugintų kopūstų, fermentuotų gėrimų), valgykite pakankamai riešutų, sėklų.

Stenkitės atsispirti itin riebiems patiekalams, saldumynams (nors visi labai mėgstame rudeninį obuolių pyragą ir nedidelis gabalėlis tikrai nepakenks), alkoholiui.

Neužsisėdėkite ir stenkitės pajudėti, kas stimuliuos virškinimą ir sumažins įvairių jo problemų riziką.

Gerkite pakankamai vandens, žolelių arbatų, virškinimui puikiai tiks ramunėlės, pipirmėtė, pelynas.

Tikimės, kad šie patarimai gali padėti jums išlikti sveikiems ir pilniems energijos per visą rudens sezoną.

Taip pat skaitykite