Spalvų psichologija: tobulos paletės paieškos jūsų namams

Suderinta spalvų paletė suteikia namams vientisumo. Bet kaip išsirinkti tobulas spalvas, kurios atspindėtų jūsų skonį ir asmenybę? Netrukus pasigilinsime į spalvų psichologiją ir atskleisime keletą interjero dizainerių naudojamų technikų, kaip sukurti patrauklias spalvų kombinacijas, kurios padės jūsų namams atgyti.

Spalvų psichologija
Spalvos gali lemti žmogaus savijautą. Jų paveikti, būname ramūs arba energingi, laimingi arba liūdni, įsitempę arba atsipalaidavę. Spalvos taip pat gali sukurti namų nuotaiką, paversti juos erdvesniais, šviesesniais ar jaukesniais.
Renkantis namų paletę, svarbu atrasti spalvas, kurios atspindėtų pasirinktą stilių, tiktų jums ir kiekvienai iš funkcinių zonų: virtuvei, svetainei, miegamajam, darbo patalpai, vaikų kambariams ir t.t.

Štai trumpas vadovas, kokią nuotaiką reprezentuoja skirtingos spalvos:

  • Balta. Balta atspindi švarą ir sukuria gaivos pojūtį. Tai – puiki bazė derinant su kitomis spalvomis. Šiltesni baltos atspalviai gali suteikti kambariui jaukumo, tuo tarpu šaltesni tonai dažniausiai kuria formalumo įspūdį.
  • Juoda. Ši spalva reiškia eleganciją, paslaptingumą, suteikia dramatiškumo. Tie, kurie mėgsta juodą, yra ambicingi ir rafinuoti. Tačiau reikėtų nepamiršti, kad per daug juodos gali veikti depresyviai.
  • Raudona. Raudona yra viena iš psichologiškai ir fiziškai labiausiai stimuliuojančių spalvų, gali didinti kraujospūdį, skatinti energiją. Tai – pasitikinčių savimi spalva, kurianti ypatingą atmosferą. Ji asocijuojasi su aistra, energija ir drąsa. Dėl savo intensyvumo tinkamiausia pramogų patalpoms.
  • Ruda. Ruda spalva simbolizuoja žemę, saugumą ir pasitenkinimą. Bet kuriam kambariui rudos spalvos atspalviai suteiks jaukumo ir komforto pojūtį.
  • Žalia. Žalia yra gamtos spalva – rami, atpalaiduojanti, mažinanti įtampą ir nevarginanti regėjimo. Dažnai ji apibūdinama kaip harmonijos, terapijos, gyvybės ir atsinaujinimo  spalva. Tie, kurie mėgsta žalią, dažnai pasižymi pusiausvyra, stabilumu ir ištverme. Ši spalva puikiai tiks poilsio patalpose.
  • Mėlyna. Mėlyna spalva veikia raminančiai, gerina miegą, bendravimą ir mąstymo procesus. Dėl savo raminančių savybių mėlyna puikiai tinka miegamajam.
  • Pilka. Tai – klasikinė spalva, kurią renkasi disciplinuotos asmenybės. Ji yra elegantiška ir puikiai dera su dauguma kitų spalvų. Šiltos pilkos ir kitų šiltų ar ryškesnių spalvų derinys sukuria jaukią ir svetingą atmosferą.

Dizaino idėjos
Jei planuojate tik kosmetinį remontą, jūsų namų spalvų paletė turėtų papildyti tai, kas jau yra namuose. Patartina, kad namuose vyrautų trys tonai: šviesūs, vidutiniai ir tamsūs. Šviesesnės spalvos turėtų būti naudojamos kaip fonas. Grindų spalva turėtų būti šiek tiek tamsesnė nei sienų ir lubų.
Bendra universali taisyklė: langų rėmai, vidaus ir lauko durys bei didesni baldai turėtų būti arba šviesaus, neutraulaus arba vidutinio tono iš jūsų pasirinktos spalvų paletės. Ryškios  spalvos turėtų būti naudojamos kaip akcentai (pvz., aksesuarai ir mažesnių gabaritų baldai).
Norėdami įsitikinti, kad pasirinkote jums tinkamas spalvas ar medžiagas, visada patikrinkite, kaip šios spalvos atrodo natūralioje dienos šviesoje arba dar geriau – atsivežkite pavyzdžius į savo namus.
Renkantis konkrečius atspalvius dideliems plotams, pvz., sienoms, rekomenduojame pasitarti su dizaineriu arba užsisakyti nedidelį kiekį pasirinktos spalvos dažų ir išbandyti: mažo formato dažų paletės yra apgaulingos, didesniuose plotuose, ir ant skirtingų paviršių spalvos atrodo kitaip.
Spalvos taip pat kinta priklausomai ir nuo natūralaus ar dirbtinio apšvietimo. Jeigu jūsų kambariai orientuoti į šiaurinę pusę, rekomenduotini šiltesni ir šviesesni atspalviai bei šiltas dirbtinis apšvietimas, kad patalpos būtų jaukesnės ir šviesesnės. Jeigu rinksitės neutralius ar šaltus tonus, patalpos dėl mažo kiekio saulės šviesos atrodys šalčiau, nei tų pačių tonų patalpos pietų pusėje.

Naudingas patarimas: Išbandykite dizainerių naudojamą 60/30/10 taisyklę. Pagal šį metodą viena spalva (dažnai šviesus neutralus atspalvis) naudojama maždaug 60 % kambario paviršių, antrinė spalva (paprastai vidutinio tono) – 30%, o trečioji spalva (dažnai ryški arba sodri) – kaip akcentas 10 % baldų ir aksesuarų. Štai pavyzdys: grindys, sienos ir sofa yra šviesiai pilki (60 %), kilimas ir du foteliai yra koralų spalvos (30 %), o pagalvėlės ir kiti aksesuarai – ryškiai mėlyni (10 %).
Taigi sėkmės žengiant pirmuosius žingsnius atnaujinant savo namų interjerą naujais spalvų deriniais, kurie gali pakeisti jūsų būstą! Juk tinkamai parinkta spalvų paletė tikrai suteiks namams vientisumo, dermės ir stiliaus pojūtį.

 

Taip pat skaitykite