Prieš 20 metų Birštone pirmą kartą buvo surengtas turnyras „Nemuno galiūnas“

2000 metų „Nemuno galiūno“ prizininkai Vidas Blekaitis (I), Žydrūnas Savickas (II), Remigijus Kačinskis (III)

2000 metų „Nemuno galiūno“ prizininkai Vidas Blekaitis (I), Žydrūnas Savickas (II), Remigijus Kačinskis (III)

Povilas Reibutis

2000 metais trys jėgos sporto klubo „Ąžuolas“ entuziastai Stanislovas Martinaitis, Romas Matažinskas ir Vidas Blekaitis sugalvojo, jog Birštone galima kitaip paminėti Valstybės atkūrimo dieną – surengti galiūnų turnyrą. O šalia miesto tekančio Nemuno garbei pavadinti „Nemuno galiūnu“.

Šiai idėjai pritarė ne tik Birštono savivaldybė, bet ir Nemuno krašto verslininkai. Pirmajame „Nemuno galiūno“ turnyre dalyvavo 21 atletas iš Estijos, Latvijos ir Lietuvos. Turnyre varžėsi ir vietiniai vyrukai – broliai Vidas ir Juozas Blekaičiai. Atletai varžėsi keturiose rungtyse.

IMGP84951

Stanislovas Martinaitis prisimena, jog prieš 20 metų galiūnų sportas pradėjo įgauti populiarumą, o pažiūrėti varžybų susirinkdavo tūkstančiai žiūrovų. Pašnekovo teigimu, Marijampolėje jau buvo įsibėgėjęs „Suvalkijos galiūno“ turnyras ir jis tapo geru pavyzdžiu. Tiesa, pirmuosiuose turnyruose buvo daugiau entuziazmo ir mažiau komercijos. Deja, kai 2009 metais turnyro organizavimą perėmė susikūrusi Lietuvos galiūnų federacija, komercija tapo pagrindiniu varžybų varikliu.

IMGP8740

2017 metais įvyko konfliktas. Birštono valdžia nepanoro patenkinti federacijos apetito (nesutiko paremti turnyro prašoma suma) ir Lietuvos galiūnų federacija liepos 6 d. organizavo turnyrą kitoje vietoje. Kad nenutrauktų tradicijos, turnyras tik „Birštono galiūno“ vardu buvo organizuotas rugsėjo 2 d. Ir 2018 metais Lietuvos galiūnų federacija „užėmė“ liepos 6 d. savo renginiu, o Birštone galiūnų varžybos „Birštono galiūnas“ vyko rugsėjo 22 d.

Šias metais „Nemuno galiūnas“ grįžta į savo ištakas – liepos 6 d., nežiūrint į tai, jog tą pačią dieną Lietuvos galiūnų federacija Radviliškyje organizuoja „Baltijos galiūnas“ čempionato etapą.

Birštone susirinks: Alex Kurak (Baltarusija), Mihkel Raadik (Estija), Didzis Zarinš (Latvija), Robert Cyrwus Kropek (Lenkija), Oleg Pylypiak (Ukraina) bei Lietuvos atstovai: Donaldas Andriulis (Kaišiadorys), Lukas Mataitis (Radviliškis), Mindaugas Jaras (Vilnius), Dainius Repšys (Rokiškis), Vidas Blekaitis (Birštonas).

Visų turnyrų organizavime aktyviai dalyvavo Birštono sporto centro darbuotojai ir treneriai. Pasak centro direktoriaus Sauliaus Smailio, nuo pat pirmojo organizuoto turnyro ūkiniai, organizaciniai ir net finansiniai reikalai buvo ant centro darbuotojų pečių. Net ir 2009˗2016 metais, kai buvo rašoma, jog turnyrą organizuoja Lietuvos galiūnų federacija, centras turėjo rūpintis visa ūkine veikla.

Algimanto Sakalausko

Algimanto Sakalausko XX NEMUNO GALIŪNAS turnyro taurės

Ką gi, liepos 6 d. nuo 13 val. Birštono vasaros estradoje jūsų laukia gražus atletų iš įvairių šalių sukurtas jėgos renginys. Prieš 20 metų pradėta tradicija grįžta prie savo ištakų.

Nemuno-galiūnas_skelbimo-maketas-II-536x758

Padarykime sau ir galiūnams tikrąją šventę – susirinkime liepos 6 d. Birštono vasaros estradoje.

 

Taip pat skaitykite