Nijolė Dirginčienė: „Gyvenimas nestovi vietoje. Sprendimai gali ir keistis”

DSC_0331

Vacys Staknys

Tradicinis naujienų portalo kvitrina.com metinis pokalbis su Birštono savivaldybės mere Nijole Dirginčiene vyko jos kabinete. Savivaldybės vadovė susitikimui paskyrė vieną valandą, nes, pasak jos, laukė keli svarbūs reikalai.

Pokalbio metu buvo paliestos kelios temos, bet visos buvo susietos su savivaldybės gyventojų gerove.
Svarbiausi 2015 metų darbai

Birštono savivaldybės merė, atsakydama į klausimą apie 2015 metais atliktus darbus, kurie turėjo didžiausią įtaką savivaldybės gyventojų gerovei, pirmiausiai pažymėjo daugiabučių namų renovaciją. Pasak N. Dirginčienės, daugiabučių namų renovacija svarbi dviem aspektais – gyventojai išleidžia mažiau už šildymo paslaugas, o ir miesto aplinka tampa gražesnė ir patrauklesnė.
Kalbėdama apie šilumos kainą, merė pasidžiaugė, jog prieš daugelį metų buvo priimti tinkami strateginiai sprendimai, kurie leidžia teikti gyventojams ir įmonėms šilumą konkurencingomis kainomis. Pasak savivaldybės vadovės, smagu žinoti, kad šilumos kaina savivaldybėje viena mažiausių šalyje.
Merė prisipažino, kad vandens ir nuotekų šalinimo kaina nedžiugina, bet per 2015 metus padaryti darbai nuteikia optimistiškai. Lietaus vandens infiltracija sumažinta perpus, ieškoma būdų sumažinti kainą gyventojams . Tiesa, anot merės, kainos šoktelėjimui aukštyn turėjo įtakos tai, jog ji dešimtmečiais nebuvo koreguojama.
Kaip labai svarbų projektą savivaldybės gyventojams N. Dirginčienė įvardino ir Pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) pastato renovaciją, kuriame vyksta baigiamieji darbai. Pasak merės, čia turėtų atsirasti fizioterapijos ir masažo, akių ligų gydytojo kabinetai, dedamos pastangos, kad savivaldybės gyventojai galėtų vietoje pasinaudoti II lygio specialistų paslaugomis (chirurgo, kardiologo ir t.t.), tikimasi, jog bus įsteigtas slaugos skyrius.

N. Dirginčienė įsitikinusi, jog visa kurorte sukurta sveikatingumo infrastruktūra tarnauja ir savivaldybės gyventojams. Štai, „Birutės vila” tapo mėgstamiausia „Bočių” bendruomenės laiko praleidimo vieta.
Kurortą pamėgo ir jaunos šeimos su vaikučiais. Aktyviam poilsiui tarnauja dviračių takai, treniruokliai parke ir kitose miesto vietose.
Savivaldybės vadovės įsitikinimu, gyvenimo kokybė krašte pagerėjo ir žmonės džiaugiasi sutvarkytomis gatvėmis bei parkais. O padaugėjus turistų srautui ir darbo vietų sanatorijose, atsirado galimybės papildomai užsidirbti.
Merė pripažino, jog sukurtos darbo vietos kol kas tiesioginės naudos savivaldybei duoda per mažai, nes kurorte pakankamai aukštos būsto kainos, o atvykstantiems iš kitų vietovių sanatorijų darbuotojams, norintiems įsikurti kurorte, jos per brangios.
Deja, bet verslui  dar neapsimoka investuoti į butų darbuotojams statybą. Visgi, N. Dirginčienės teigimu, pokalbiai su būsimaisiais investuotojais į būstų rinką vyksta nuolat, bet sprendimų dar nėra. O kol kas, anot merės, Birštone sukurtomis darbo vietomis dažniausiai džiaugiasi aplinkinės savivaldybės.
Savivaldybės vadovės įsitikinimu, kurortas per 2015 metus tapo patrauklesnis gyventi ir vystyti verslą. Savivaldybės taryba ir administracija taip pat daug dėmesio skiria smulkiajam verslui, sudarydama jam patrauklias sąlygas vystytis.
Nepamirštos ir kaimiškos vietovės

N. Dirginčienė nepritarė nuomonei, jog visos investicijos nukreiptos tik į Birštoną ir Birštono vienkiemį. Pasak merės, nemažai darbų atlikta ir seniūnijos teritorijoje. Tokie projektai, kaip Nemajūnų bažnyčia, Dienos ir Amatų centrai Geležūnuose, Siponių bendruomenės namai, Siponių biblioteka ir kiti, tarnauja seniūnijos gyventojams. O kur dar dviračių takai bei 0,9 km paklotos asfalto dangos kelyje link Puzonių. Nemažai projektų numatoma įgyvendinti ir ateityje.
Neprižiūrimų pastatų mažėja

N. Dirginčienės teigimu, neprižiūrimų pastatų savivaldybės balanse neliko, o tie pastatai, kurie dar vis „puošia” kurortą, priklauso privačiam verslui. Tiesa, pasak merės, savivaldybės administracija nežiūri pro pirštus į tokių statinių savininkus. Jiems taikomi maksimalūs turto, žemės ir žemės nuomos mokesčiai. O stūksančius neprižiūrimus pastatus žino visi. Tai buvę alaus baras, paštas, restoranas „Druskupis”, pastatai buvusio turgaus teritorijoje, Centriniame parke ir šalia Kurhauzo.
Tiesa, savivaldybės vadovai tiki, kad situacija pasikeis, nes nemažai pastatų nupirko žinomi šalyje verslininkai.
Merė pažadėjo, jog neprižiūrimų pastatų savininkai ir ateityje jaus spaudimą ir diskomfortą.
Laukia rimti darbai

N. Dirginčienė teigė, jog įgyvendinti projektai pakeitė kurorto vaizdą, bet ateityje laukia dar daug darbų.

Pasak merės, Birštoną ir Vienkiemį sujungs pėsčiųjų tiltas, o būsimąjį apžvalgos bokštą, „Seklytėlės” barą ir „Royal SPA Residence” sujungs dviračių takai. Šių projektų įgyvendinimo reikėtų tikėtis per ateinančius trejus metus.
Savivaldybės vadovė teigė, jog vyksta intensyvios diskusijos dėl plačiajuosčio interneto seniūnijos kaimuose, o taip pat daug parengiamųjų darbų vykdoma dėl Nemuno ties Birštonu valymo darbų.

N. Dirginčienės teigimu, salos Nemune tikraineliks, bet kol kas vyksta tik dokumentacijos ruošimas ateities darbams.
Šiais ir kitais metais, anot N. Dirginčienės, savivaldybėje bus vykdomi ir kiti projektai. Išskirtinę vietą būsimųjų projektų sąraše užima Vytauto kalno pritaikymas turizmo ir visuomenės poreikiams. Kalno viršuje turėtų atsirasti amfiteatras, apžvalgos aikštelė, pakeisti laiptai.
Ypatingas dėmesys bus skirtas kito Nemuno kranto infrastruktūrai. Pasak merės, pagal planus ten turėtų atsirasti laivelių uostas, automobilių stovėjimo aikštelės ir kt. Savivaldybės vadovė tikisi, jog susitvarkys ir buvusios turistinės bazės pastatų savininkai.

N. Dirginčienė pripažino, jog 2014-2020 m. ES fondų paramos laikotarpis nelabai dėkingas, bet savivaldybės vadovė tiki, kad su verslo pagalba į Birštoną bus pritraukta nemažai lėšų. Planų plėstis turi „Eglės” sanatorija ir nežada sustoti „Vytautas Mineral SPA”, kuris artimiausiu laiku turėtų pradėti savo veiklą.
Merė pasakė, jog lyno keltuvo  per Nemuną projektas kol kas atidedamas ir bus grįžta prie diskusijų apie pėsčiųjų tiltą.
Prie išskirtinių projektų N. Dirginčienė priskyrė ir daugiafunkcio sporto centro statybą, kurį tikisi užbaigti greičiau nei per 4 metus. Statybos pradžios kapsulės įkasimo ceremonijos metu Premjeras Algirdas Butkevičius pasakė, jog pačios efektyviausios yra tos statybos, kurios užbaigiamos per 3 metus. Reikia tikėti, jog VIP lėšos centro statybai bus paskirtos, atsižvelgiant į Premjero įžvalgą.
Biudžetinės įstaigos turės pasispausti

N. Dirginčienė nepradžiugino biudžetinių įstaigų vadovų. Pasak merės, ir 2016 metais reikės gyventi taupiau, nes būtina grąžinti paskolas. 2015 metais buvo grąžinta daugiau nei planuota.
Anot savivaldybės vadovės, ateityje gyventi be skolų nepavyks, nes būtina prisidėti prie investicinių projektų, o savo biudžete savivaldybė tokių lėšų neturi.
„Dar per daug išlaidaujame, turime rezervų pataupyti. Aišku, atlyginimų fondai bus suformuoti, o kai kurių daiktų pirkimai palauks”, ‒ tikino N. Dirginčienė.

 

Taip pat skaitykite

2 komentarai

 1. Rimvidas Skorupskis

  „N. Dirginčienės teigimu, neprižiūrimų pastatų savivaldybės balanse neliko, o tie pastatai, kurie dar vis „puošia” kurortą, priklauso privačiam verslui.“
  Na,švelniai tariant,tai netiesa…
  Savivaldybės (arba savivaldybės įmonių) balanse yra dar labai daug pastatų,kurie „puošia“kurortą – tai ir buvusio Birštono turgaus likučiai Muziejaus g.4,Muziejaus g.4a,Muziejaus g.4b, ir pastatas (buvę laidojimo namai ?) Muziejaus g.5,ir N.Silvanavičiaus g.1,ir (buvęs kinoteatras?) Jaunimo g.1,ir B.Sruogos g.4b,ir B.Sruogos 5 …visus jau išvardinome?

  Juokiasi puodas, kad katilas juodas …

  „N. Dirginčienės teigimu, .. tie pastatai, kurie dar vis „puošia” kurortą, priklauso privačiam verslui. ..administracija nežiūri pro pirštus į tokių statinių savininkus. Jiems taikomi maksimalūs turto, žemės ir žemės nuomos mokesčiai. O stūksančius neprižiūrimus pastatus žino visi…
  Merė pažadėjo, jog neprižiūrimų pastatų savininkai ir ateityje jaus spaudimą ir diskomfortą.“

  Šaunu,spauskite juos – nenaudėlius,darbo liaudies priešus !

  Žino visi…ir merė ? Tik ar tikrai visi „švogeriai “ ar „rėmėjai“ papuolė į nenaudėlių sąrašus ir moka mokesčius kaip priklauso ?
  Sprendžiant iš to,kad savivaldybė nesugeba suskaičiuoti savo balanse esančių pastatų,yra ir čia pakankamai daug „pateptųjų nenaudėlių“ – „Birštone tvarka yr,o teisingumo nėr…(liaudies folkloras)“.

  Lietuvių liaudies išmintis byloja: devynis kartus pamatuok, o dešimtą kirpk.