Laisvės aikštėje vyko socialinė akcija „Matau kitaip“

IMGP2356

Birželio 2 d. Prienų Laisvės aikštėje vyko Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos Prienų filialo organizuota socialinė akcija „Matau kitaip“. Kaip teigė filialo pirmininkė Irena Karsokaitė, šios akcijos tikslas – supažindinti visuomenę su regėjimo negalią turintiems žmonėms skirtomis priemonėmis bei jų specifika, parodyti, jog neregiai ir silpnaregiai taip pat geba matyti pasaulį – per lytėjimą, klausą, suvokimą, kitus pojūčius, geba prisitaikyti ir gali dalintis pažinimo džiaugsmu.

Socialinėje akcijoje apsilankė Prienų r. savivaldybės meras A. Vaicekauskas, mero pavaduotoja L. Jakinevičienė, administracijos direktorė J. Zailskienė, Prienų seniūnijos seniūnė J. Armonienė. Vadovai ne tik susipažino su akliesiems ir silpnaregiams skirtomis priemonėmis, bet ir kai kurias iš jų išbandė praktiškai. Jie dėkojo filialo pirmininkei Irenai Karsokaitei ir filialo narėms už puikią iniciatyvą, kuri padeda skleisti žinią apie akluosius ir regos negalią turinčiuosius, skatina suvokimą apie šių žmonių kasdienybę, domėjimąsi juos supančiu pasauliu ir aplinkiniais.

Akcijoje taip pat apsilankė Prienų sveikos gyvensenos klubo „Versmenė“, Visuomenės sveikatos biuro, Neįgaliųjų organizacijos atstovai, smalsumo vedami praeiviai.

Akcijos metu buvo pristatytos priemonės, skirtos neregiams ir silpnaregiams, praktiškai parodyta, kaip  jie orientuojasi aplinkoje. Visišką regėjimo negalią turinti filialo narė ir ansamblio „Puriena“ vadovė Onutė Matusevičiūtė supažindino su Brailio rašto ypatumais, rašė Brailio raštu, skaitė parašytus fragmentus.

Panorėjusieji išbandyti neregio būseną užrištomis akimis, lydimi pagalbininko, vaikščiojo su Baltąja lazdele. Kaip prisipažino ėjusieji, buvo nejauku.

Taip pat buvo pristatytos techninės pagalbos priemonės, kuriomis regėjimo neįgalieji naudojasi kiekvieną dieną: kalbantys rankiniai ir staliniai laikrodžiai, kurie balsu praneša esamą laiką, kraujospūdžio matuokliai, kurie balsu pasako matavimo rezultatus.

Svarbi akcijos dalis – pademonstruoti sukurtus akinius, kurie parodo, kaip žmogus matytų, jeigu sirgtų kokia nors akių liga. Glaukoma – klastinga liga, susijusi su akispūdžio padidėjimu, katarakta – dažniausiai pasitaikanti vyresnio amžiaus žmonėms arba įgimta, arba iš vaikystės, diabetinė retinopatija – atsirandanti nuo padidėjusio cukraus kraujyje, taip pat tinklainės atšoka, amžinė geltonosios dėmės degeneracija, pigmentinis retinitas ir kt.

Pristatytos ir kitos priemonės: neregio gyvenime svarbią vietą užima knyga, jų neregiai gali klausytis naudodamiesi specialiu grotuvu arba programėle; skysčio lygiui nustatyti naudojama speciali priemonė, ją įdėjus į puodelį ir puodelį pripildžius skysčio pasigirsta garsas, perspėjantis, jog indas jau pilnas; padidinimo stiklai, pritaikyti kiekvienam pagal regėjimą.

Anot I. Karsokaitės, kiekvieno žmogaus gyvenime yra svarbus socialinis ir intelektinis tobulėjimas – neįgalieji ne išimtis. Neregiai ir silpnaregiai taip pat žaidžia jiems pritaikytomis šaškėmis, šachmatais, domino, dalyvauja varžybose kartu su sveikaisiais. Akcijos metu buvo galima pamatyti ir paliesti neįgaliesiems pritaikytas priemones.

Prienų rajono savivaldybės informacija

Taip pat skaitykite