Krašto gyventojai dažniau praneša apie aplinkosauginius pažeidimus, bet ketvirtadalis panoro likti anonimais

baneris(1)

Baigėsi 2017 metai. Per juos Alytaus regiono aplinkos apsaugos departamento Prienų agentūra dėl galimų aplinkosaugos reikalavimų pažeidimų gavo 117 pranešimų. Tai net dvidešimt devyniais daugiau nei 2016 metais. Augantis pranešimų skaičius rodo, kad gyventojai vis labiau nesitaiksto su aplinkos niokojimu.

Daugiausia pranešimų gauta dėl aplinkos teršimo atliekomis ir nuotekomis (atitinkamai 33 ir 28 pranešimai), 15 – dėl aplinkos oro teršimo, 13 – dėl kraštovaizdžio pažeidimų, 11 – dėl galimo brakonieriavimo, 10 – dėl netinkamo mėšlo ir srutų tvarkymo ir 7 – dėl gamtos išteklių galimai neteisėto naudojimo. Tikrinant pranešimus beveik pusė (55 pranešimai iš 117 (47 %)) pasitvirtino. Kitais atvejais – informacija iš esmės teisinga, tačiau vykdyta veikla buvo leistina ir neužtraukė administracinės atsakomybės.

Net 28 asmenys, pateikę pranešimus, norėjo likti anonimais ir neprisistatė. Tai sunkina pranešimo tyrimą, kadangi prarandama galimybė pasitikslinti informaciją, informuoti apie pranešimo tyrimo baigtį.

Dalis pranešimų susiję su įsisenėjusiais kaimynų konfliktais, kuriuos asmenys bando išspręsti padedant valstybės institucijomis. Maždaug kas dešimtas pranešėjas informuoja pakartotinai apie to paties asmens kitus daromus ar pasikartojančius pažeidimus. Penkiais atvejais pranešėjai kreipėsi pakartotinai, nes jų netenkino pokyčių greitis arba tyrimo rezultatas.

Pristatant 2017 m. veiklos ataskaitą su Alytaus RAAD vadovais buvo aptartas pranešimų tyrimo efektyvumas ir būdai. Siekiant efektyvinti veiklą, atvykus į įvykio vietą, esant galimybėms, visą tyrimą, protokolo surašymą ir kt. bus stengiamasi atlikti vietoje ir iš karto. Apie tyrimo rezultatus vietoje informuoti pareiškėją. Taip mažiau trukdysime suinteresuotus asmenis, taupysime laiką, išteklius ir sieksime visuomenės pasitikėjimo.

Dėkoju gyventojams, pranešusiems apie aplinkos niokojimą, ir kviečiu būti aktyviais saugant brangiausią Lietuvos turtą – gamtą.

Apie aplinkos niokojimą galima pranešti bendruoju pagalbos centro tel. 112, aplinkosaugos pranešimų priėmimo centrui +37052732995 arba darbo valandomis – tiesiogiai Alytaus regiono aplinkos apsaugos departamento Prienų agentūrai telefonu +370 686 76001.

 

Alytaus RAAD Prienų agentūros vedėjas Česlovas Meržvinskas

Taip pat skaitykite