Patraukė dėmesį dvi įdomios nuotraukos kolekcininko Almanto Miliausko nuotraukų rinkinyje. Vienoje jų – krašto žmogus J. Mazuronis (sužeista dešine ranka), nusifotografavęs prie autobuso maršrutu „Kaunas-Jieznas-Stakliškės-Aukštadvaris“ 1932 m. vasario 14 dieną. Tą liudija užrašas kitoje nuotraukos pusėje. Šią nuotrauką jis siuntė Andriulevičiams. Manau, kad Jiezno krašto žmonės padės išsiaiškinti nusifotografavusį J. Mazuronį, o mums kilo mintis pasidomėti keleivinio transporto istorija Jiezne.
Pro Jiezną minėtasis maršrutinis autobusas link Aukštadvario, pro Onuškį ir Semeliškes, pravažiuodavo jau nuo 1922 m., tačiau tie reisai buvo nereguliarūs. Šiuo autobusu dažniausiai vykdavo pasienio policininkai prie demarkacinės linijos su Vilniaus kraštą okupavusia Lenkija. Kaune 1928 m. vasarą buvo panaikinta konkė ir šešiais maršrutais pajudėjo autobusai.
Tą lėmė ir tai, kad nuo 1928 m. liepos 12 d. jau atsirado reguliarus tiesioginis provincijos susisiekimas autobusais su Kaunu. Iš Jiezno autobusai išvykdavo 8 ir 9 val.ryto, iš Kauno pro Rumšiškes – 16 ir 18 val. Kelionė tarp Kauno ir Jiezno trukdavo šiek tiek mažiau kaip 2 valandas ir kainavo į vieną pusę 5 litus. 16 valandą iš Kauno išvykęs autobusas vykdavo iki Aukštadvario, kur vairuotojas apsinakvydindavo, o iš ryto pro Jiezną grįždavo į Kauną atgal. 20 val. į Jiezną atvykusio autobuso vairuotojas nakvodavo Jiezne. Autobusų sustojimo vieta buvo tarpukario Nepriklausomybės aikštė.
Maršrutinių autobusų savininkai labai dažnai savivaliaudavo, nesilaikė kelionės grafiko, perkraudavo autobusą, viršydavo numatytą greitį. Autobuso dyzeliniu varikliu viduje jautėsi degalų kvapai, tvankumas. Tik nuo 1934 metų Lietuvos valstybė organizuodavo konkursus autobusų firmoms, kontroliavo jas, gaudavo nemažą dalį jų pelno. Minėtas autobusų tvarkaraštis išliko iki 1940 m., o reprezentacinis maršrutas-senelis iki Trakų, per Aukštadvarį, Onuškį, Semeliškes „užgeso“ tik šio amžiaus pradžioje…
Kitoje nuotraukoje matome į Jiezną keleiviniu 1935 m. rudenį atvykusius Kauno vienuolius-marijonus. Manome, kad krašto žmonės savo nuotraukų kolekcijose suras ne vieną nuotrauką, apibūdinančią keleivinio transporto raidą Jiezne. Mes, suradę naujų dokumentų, šią temą galėsime pratęsti.
Istorikas Vytautas Kuzmickas
Istoriko Vytauto Kuzmicko ir kolekcininko Almanto Miliausko bendras projektas „Veidai ir įvykiai, praeitis ir dabartis“. Siekiame nuotraukų, istorinių dokumentų paieška, jų moksline analize sugrąžinti iš praeities regiono garbias istorines asmenybes, nutylėtus istorinius įvykius, puoselėdami istorinę sąmonę ir ugdydami kritišką požiūrį į dabarties reiškinius.