Katilinės Prienuose modernizavimas – žmonių labui ir ateičiai

Jonas Kavaliauskas

2015-ieji Prienų rajono gyventojams taps dešimtmečio vilčių įgyvendinimo metais. Ir tai prilygsta stebuklui, nes po ilgų laukimo metų atsirado viltis, jog Prienų rajono gyventojai nebemokės už šilumą pagal didžiausią šalyje tarifą. O tokia galimybė atsirado, kai Prienuose buvo modernizuota buvusioji Prienų pieninės katilinė ir dabar šilumos energija joje bus gaminama deginant ne dujas, o biokurą.

Biokalinės statytojai įsitikinę, jog tarifas šilumai sumažės, nes iš biokuro pagamintos šilumos energijos savikaina yra gerokai mažesnė, o tai reiškia, jog atpigs ir gyventojams tiekiama šiluma.

Primename, jog sprendimas modernizuoti buvusios pieninės katilinę buvo priimtas po to, kai su šilumos ūkio nuomotojais nepavyko surasti bendros kalbos dėl centralizuotai tiekiamos šilumos tarifo sumažinimo.

Tiesa, nuo sprendimo iki projekto įgyvendinimo praėjo daug metų, buvo sulaužyta daug politinių iečių, surengti net 3 viešųjų pirkimų konkursai. Bet katilinė modernizuota. Joje įrengti du biokuro katilai (5 MW ir 2,5 MW).  Tiesa, kūrenant biokurą bus pagaminta apie 80 % šilumos kiekio, 20 % šilumos gamybai bus naudojamos dujos.

Biokatilinės efektyvumą ateityje bus galima pagerinti įrengiant kondensacinį ekonomaizerį. Bet šis darbų etapas, pasak AB „Prienų šilumos tinklų“ atstovų, bus galimas tik po metų naujų katilų eksploatacijos.

Pasak AB „Prienų šilumos tinklai“ direktorės Albinos Mincuvienės, vien savo lėšomis bendrovė projektą „Prienų m. katilinės Pramonės g.19 modernizavimo darbai su projektavimo paslaugomis“ įgyvendinti nebūtų pajėgi, bet pasinaudojus ES Sanglaudos fondo lėšomis pagal programą „Prienų miesto katilinės Nr.2 modernizavimas pastatant 2,5 MW ir 5 MW šilumos galios biokuro katilus“  projektas buvo sėkmingai įgyvendintas.

Taip pat skaitykite

3 komentarai

  1. A2-toX

    Paprastai komentuojamas straipsnis, o ne kitas komentaras….Jeigu būtumėte atidžiau perskaitę mano komentarą, tai pritartumėte, kad norėjau palyginti Prienų situaciją su Radviliškiu (galėjau lyginti kad ir su Utena, Varėna, Rietavu ir kt.)- ten jau 2009 m. atsirado nauja katilinė, beje, ir su kondensaciniu ekonomaizeriu – todėl šilumos kaina nukrito nuo 29 iki 21 ct/kWh, o minėtas Kvitrinos straipsnis, apskritai, jokios tikros informacijos nesuteikia-tik tai, kad pastatėme katilinę, turime, džiaukitės, galbūt kažkada bus ir ekonomaizeris, kažkiek (kiek?) sumažės kaina….Valio!!! O tai kiek iš tikrųjų mokėsime už šilumą naujame šildymo sezone, kad ir nuo rugsėjo 1 d., kai savivaldybė perims šilumos ūkį į savo rankas?
    P.S. Įdomu, iš kokių lėšų savivaldybė sumokės daugiau kaip pusę milijono eurų ,,Prienų energijai“, kad ji ,,sutiko“ pasitraukti iš Prienų šilumos ūkio valdymo, naudojimo (išnaudojimo)???

  2. A

    Lyg ir džiaugtis ar sveikinti reikėtų….bet palyginimui perskaitykite:
    http://www.radsiluma.lt/lt/1/96
    ,,Radviliškio miesto biokuro katilinė su kondensaciniu ekonomaizeriu ir kogeneraciniu įrenginiu pastatyta pagal projektą „Radviliškio miesto biokuro katilinės su kondensaciniu ekonomaizeriu ir kogeneraciniu įrenginiu statyba“, kuris finansuojamas Europos Sąjungos struktūrinių fondų. Ji pradėta statyti 2009 m. gegužės mėnesį. Projekto vertė – 9 593 825 Lt, iš jų: ES struktūrinių fondų parama 4 297 699 Lt, skolintos lėšos (AB SEB banko) 4 701 724 Lt ir šilumos bendrovės nuosavos lėšos 594 402 Lt. Katilinėje sumontuotos dvi 6,5 MW galios biokurą deginančios ardyninės pakuros ir du vandens šildymo katilai, kiekvienas 5 MW galios, kogeneracinė jėgainė ir 3,5 MW galios kondensacinis ekonomaizeris. Pastatyti katilinės pastatai ir mechanizuotas biokuro ūkis, užtikrinantis biokuro automatinį padavimą į katilų pakuras. Atnaujintas elektros ūkis, įdiegta automatinio valdymo sistema, sutvarkyta infrastruktūra. Šiuo metu katilinės katilų pakurose deginama smulkinta mediena ir medienos pjuvenos, bus naudojamos ir kitos biokuro rūšys.
    Katilinėje įrengto ekonomaizerio paskirtis – sumažinti pagamintos šilumos energijos nuostolius, susidarančius dėl karštų dūmų paleidimo į orą. Išmetami dūmai, susidarantys katilinėse deginant medienos atliekas, šiaudus yra aukštos temperatūros. Dūmai, patekę į kondensacinį ekonomaizerį, atiduodami savo šilumą aušta, juose esantys vandens garai kondensuojasi ir papildomai pašildo iš Radviliškio miesto šilumos tinklų grįžtantį termofikacinį vandenį. Ekonomaizerio nauda iš to paties sudeginto kuro kiekio – 10-20 proc. yra papildomai pagaminama šilumos energijos.
    Įmonės direktoriaus pareigas einantis Pranas Mickaitis pabrėžė, kad per pastaruosius kelis metus įgyvendinus stambius projektus ( pakeistos trasos, pastatyta nauja biokuro katilinė) leido pakoreguoti ir šilumos kainą. Per pusantrų metų šilumos kaina gyventojams žymiai sumažėjo: nuo 29 ct už kWh iki beveik 21 ct už kWh.“ …ir noras praeina.