Gauti informacijos, kur galima maudytis – misija neįmanoma

Guosta ezeras.

Vidmantas Venclovas

Vasara. Koks smagus laikotarpis! Šilta, vanduo tiesiog kviečia atsigaivinti. Prienų rajone, pagal LR ežerų klasifikatorių, yra 30 ežerų, iš jų šeši bevardžiai. Pagal plotą didžiausias – Guostos, paskui rikiuojasi Jiezno, Prienlaukio, Alšios, Veršiuko ežerai.

Jeigu atsirado noras gauti informacijos, kuriam iš šių ežerų galima be problemų „pasigauti” kokių nors bakterijų, o kur saugiai maudytis, tai galima iškart pasakyti, jog tai misija neįmanoma.

Už ligų prevenciją atsakingas Visuomenės sveikatos biuras tokios informacijos neturi. Visuomenės sveikatos centras informacijos neteikia ir pasiūlo kreiptis į savivaldybę. Savivaldybėje atsako, jog rajone nėra įteisintų maudyklų, todėl niekas netikrina vandens kokybės.

Tiesa, apie vandens kokybę rajono ežeruose žinojo Prienų aplinkos apsaugos agentūros vedėjas Česlovas Meržvinskas.  Bet ši informacija patvirtina tik tai, jog ežeruose pakanka deguonies žuvims ir kitiems vandens gyvūnams.

O kaip su žmonėmis?

Ogi nieko! Jei maudysiesi ir susirgsi – ne bėda, gydytojai pagydys. Pas mus gi įprasta. Turi nutikti rezonansinis įvykis, tada bus sukelti ant kojų visi – nuo prezidentės iki savivaldybių klerkų. Patriukšmaus, o po kurio laiko vėl gyvensime ramiai. Na, gal kokia „galva nulėks”, nes reikalingas atpirkimo ožys. Ir viskas.

Kalbinti seniūnai teigė, jog neturi nei lėšų, nei jėgų tinkamai įrengti maudyklas. Įteisinta maudykla reikalauja daug darbo, budėjimų, vandens patikrų ir t.t.

Savivaldybė privalo užtikrinti sąlygas, kad visi gyventojai turėtų galimybę pasirūpinti savo sveikata. Bet faktai rodo, kad viskuo turime pasirūpinti patys – įvertinti, ar vanduo neužterštas, nuspręsti, ar jis tinkamas maudynėms, ir tik tada naudotis maudykla.

Tiesa, prie kai kurių vandens telkinių gyventojams sudarytos sąlygos persirengti, laisvai prieiti prie vandens telkinio. Tokios sąlygos yra prie Guostos ir Jiezno (nuotraukos)  ežerų. O kaip kitur? Turėdami informaciją, parašykit komentarą prie straipsnio.

Prienų rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Rima Zablackienė pripažino faktą, jog savivaldybėje nėra įteisintų maudyklų nei prie ežerų, nei prie Nemuno. Deja, sužinoti apie savivaldybės planus šiuo klausimu taip pat nepavyko. Tiesa, buvo pažymėta, jog klausimas bus aptartas valdančiųjų ratelyje, bet terminas nebuvo nurodytas.

Užtat, kaip elgtis vandenyje, savivaldybės puslapyje informacija yra:

Nepalikite prie vandens be priežiūros mažamečių vaikų.
Nestovėkite ir nežaiskite ten, kur galima netikėtai įkristi į vandenį. Tai gali būti prieplaukos ar molo kraštas, tiltas, status krantas.
Nesimaudykite nežinomose, nuošaliose vietose. Geriau pasirinkite paplūdimį arba vietą, kur maudosi daugiau žmonių ir kur yra budintys gelbėtojai.
Neplaukite už plūdurų, nors ir esate geras plaukikas.
Nešokinėkite į vandenį nežinomoje vietoje, jūs galite susižaloti atsitrenkę į dugne esančius daiktus.
Nesimaudykite iškart po valgio, išgėrę alkoholinių gėrimų.
Perkaitę saulėje, nešokite staiga į vandenį, prieš tai juo apsišlakstykite.
Negalima plaukti į laivų farvaterį arba artintis prie praplaukiančių laivų. Jus gali įtraukti po laivo sraigtais.
Neplaukiokite ant pripučiamų čiužinių, padangų kamerų, savadarbių plaustų ar kitų priemonių.
Ypač pavojinga išdykauti valtyje, vaikščioti joje, ją supti, nes valtis gali apvirsti.
Jeigu pradėjote skęsti, pasistenkite įkvėpti kuo daugiau oro, o dėmesį į save atkreipkite mojuodami rankomis.
Pamatę skęstantį žmogų, šaukdami mėginkite atkreipti aplinkinių dėmesį ir iškvieskite gelbėjimo tarnybas tel. 112. Po to įsitikinkite, ar šalia nėra kokios nors gelbėjimo (gelbėjimo rato, valties ir kt.) arba parankinės priemonės, kuri neskęsta (kamuolio, čiužinio ir t.t.).
Jeigu įmanoma, pamėginkite pasiekti skęstantįjį ranka, lazda, stora medžio šaka arba numeskite jam virvę.
Jeigu šalia nieko daugiau nėra, pamėginkite gelbėti skęstantį, priplaukę prie jo su kokia nors plaukiojimo priemone (valtimi, vandens dviračiu), gelbėjimo ar parankine priemone, kuri neskęsta ir paduoti ją skęstančiajam per saugų atstumą, kad jis negalėtų jūsų sugriebti.
Įsidėmėkite, jog gelbėti skęstantį gali tik geras plaukikas, kuris išmano gelbėjimo būdus ir moka tai atlikti praktiškai.

Taip pat skaitykite