Birštonas, džiazas, Zigmas Vileikis – 40 metų laisvos minties ir improvizacijų skrydžių istorija

_RGF3326-IridientEdit

Vidmantas Venclovas

Birštonas šiemet vėl gyvena laisvės gurkšniais, o tiksliau, džiazu, kurį kurorte įkurdino ne bet kas, o dabartinis Birštono kultūros centro vadovas Zigmas Vileikis. Šiemet Zigmo džiazo festivaliui 40 metų. Tiesa, tegul jūsų nestebina, jog visur rašoma, kad tai XX jubiliejinis „Birštonas Jazz“ renginys, nes festivaliai vyksta kas antrus metus. Pripažinsiu, jog tiesiogiai su džiazu susidūriau tik atvykęs gyventi į Nemuno kilpų kraštą ir tam turėjo įtakos Birštono festivalis. Nors nesu džiazo fanas, bet artėjant festivaliui, nori nenori padedi gyventi jo ritmu.

Visada stebėjausi, kodėl būtent tas ar kitas muzikantas gauna iš Zigmo Vileikio rankų Grand Prix apdovanojimą. Suprasti ir pagrįsti Zigmo pasirinkimą nebeįmanoma, kaip ir įrėminti džiazo kompozicijas.

Šiemet Grand Prix apdovanojimas buvo įteiktas Arkadijui Gotesmanui. Vardinti Arkadijaus, kaip džiazo atlikėjo (universalus būgnininkas, vienas kūrybingiausių Lietuvos perkusininkų), kelią nėra jokio reikalo, nes jis įspūdingas, bet tai, kad muzikantas jau 30 metų „nesensta“ ir vis dar pilnas idėjų, verčia lenkti prieš jį galvą. Reikia manyti, jog būtent Arkadijaus universalumas ir išskirtinumas ir tapo pagrindiniu faktoriumi, kuris nulėmė Z. Vileikio sprendimą.

Birštono džiazo festivalis ir Zigmo Vileikio vardas – neatsiejamos viena nuo kitos dalys. Toks ryšys iki šiol lemia festivalio ilgaamžiškumą. Ar po dvejų metų suskambės XXI festivalio akordai ir bus įteiktas Grand Prix apdovanojimas kitam pretendentui? Reikia tikėti…

 

Taip pat skaitykite