Naujausios žinios: Prienų rajono savivaldybė gavo pirminius rezultatus dėl paimtų dirvožemio ir vandens mėginių Mardosų kaime (Balbieriškio seniūnija). Portalo žiniomis, rezultatai nerodo padidinto užterštumo. Iš šiame kaime ūkininkaujančio ūkininko paimti ir pieno mėginiai. Bet tai padarė privati pieno perdirbimo įmonė ir mėginius patikrai nuvežė į Rygą.
Gaisras Alytuje užgesintas, bet tai tik pradžia šios ekologinės katastrofos pasekmių. Viešoje erdvėje jau pasirodo nemažai informacijos apie gaisro padarinių nuostolius. Alytaus rajono ūkininkai jau sulaukė problemų ir iš jų nebus surenkamas pienas, negalės jo naudoti ir savo reikmėms. Valstybinė maisto ir veterenarijos tarnyba siunčia prastas žinias.
Deja, jei Alytaus rajone jau įmami įvairūs oro taršos, vandens, o dabar ir produktų mėginiai, tai Birštono ir Prienų rajono savivaldybėse įsivyravo tyla. Tiesa, kalbama, nes oficialios informacijos nėra, kad dirvožemio mėginius galėjo imti Mardosų kaime. Rezultatų nėra, o ir jų duomenys lyg ir užslaptinti. Pateikiama sausa informacija, bet nei žodelio, kaip tai gali paveikti žmones, gyvūnus, augaliją.
Atvažiuoja „specialistai“, paima įvairius mėginius, bet apie tai nei žemės savininkams, nei savivaldybių atsakingiems asmenims nei žodžio. Ir žinok, kieno tyrimai blogi. O gal tik kaimyno?
Kai bendrauji su atsakingais mūsų krašto savivaldybių darbuotojais, dažniausiai girdi, jog atlikti kokius nors tyrimus lyg ir nėra pagrindo, nes nebuvo paskelbta ekstremali situacija. Ir kodėl tam reikalingas postūmis? Iš tiesų, pagrindas yra. Vėjas nuo pirmųjų katastrofos dienų pūtė link mūsų abiejų savivaldybių. Neabejotina, jog kažkiek sunkiųjų dalelių pateko ir į mūsų krašto teritoriją.
Matyt, krašto žmonės turės patys imtis iniciatyvos ir daryti dirvožemio, atvirų šulinių vandens ir užaugintos produkcijos tyrimus. Apie tai užsiminė ir Birštono valdžia. Tiesa, šios savivaldybės merė teigė, jog lėšos tyrimams yra skirtos.
Prienų rajono valdžia taip pat kol kas tyli. Ar laukimas padės išaiškinti situaciją? Vargu. Nebuvo girdėti, kad ir krašto ūkininkų organizacijos susirūpintų savo narių situacija.
Situacija tokia, jog Aplinkos apsaugos agentūra arba nespėja, arba nežino, ką daryti. Net jų oficialiame puslapyje informacija pateikiama apie prieš 5 dienas paimtus mėginius.
Kodėl informacija slepiama? Užmaskuojant savo bejėgiškumą, o gal, dar blogiau, tai baimė informuoti žmones apie tikrus pavojus?
Portalą pasiekė informacija, jog šeštadienį ir sekmadienį Birštono seniūnijoje (7) ir Balbieriškio seniūnijoje (4) iš 11 ūkininkų buvo paimti pieno mėginiai. Pasak Gedimino Banio, rezultatai gali būti žinomi penktadienį.
Taip pat vandens mėginiai paimti ir bendrovėje „Birštono vandentiekis“, kurie išsiųsti į laboratoriją.
Spalio 29 d. Birštone posėdžiavo ekstremalių situacijų komisija, kurios dienotvarkėje buvo ir Alytaus ekologinės katastrofos galimų padarinių aptarimas. Pasak komisijos pirmininkės, Birštono savivaldybės administracijos direktorės Jovitos Tirvienės, komisijai Aplinkos apsaugos inspekcijos atstovas pateikė diagramas vėjo srautų, kurie dominavo pirmąją gaisro savaitę.
Diagramos rodo, kad Birštono savivaldybės teritorija lyg ir nepatenka į vaizduojamą sritį, bet žmonių prašymai dėl tyrimų bus tikrai nagrinėjami. Komisijos pirmininkės teigimu, reikia tikėtis, jog žemės ūkio ministro teiginio, kad gyventojams už galimos taršos patikrinimus nereikės mokėti, bus laikomasi.
Mėginiai imami, bet rezultatų reikia laukti gan ilgai.