Ketvirtadienį, spalio 20-ąją, viso pasaulio kredito unijos vieningai švenčia Tarptautinę kredito unijų dieną. Šią dieną kredito unijų sektorius stengiasi atkreipti visuomenės dėmesį ir akcentuoti finansinių institucijų veiklos svarbą. Seimui pritarus kredito unijų reformai, kredito unijos žengia į pereinamąjį laikotarpį, padėsiantį stabilizuoti visą sektoriaus veiklą.
Tarptautinę kredito unijų dieną šiandien švenčia daugiau kaip 100 pasaulio valstybių, kuriose yra apie 57 tūkst. kredito unijų. Daugiau kaip 215 milijonų gyventojų sėkmingai naudojasi unijų teikiamomis paslaugomis, o bendras visų unijų turtas siekia apie 1,7 trilijonų eurų.
„Džiaugiamės švęsdami Tarptautinę kredito unijų dieną. Ši graži tradicija gyvuoja jau 68-erius metus. Didėjantis narių skaičius įrodo kooperacijos naudą ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Norime padėkoti visiems nariams, partneriams už tikslingą veiklą kuriant vieningą kredito unijų bendruomenę. Linkime prasmingų darbų, ryžto ir konstruktyvaus bendradarbiavimo priimant svarbius sprendimus, tarpusavio supratimo ir pasitikėjimo kuriant darnią kredito unijų bendruomenės ateitį“, – Tarptautinės kredito unijų dienos proga sveikino Asociacijos Lietuvos kreditu unijos valdybos pirmininkas Ramūnas Stonkus.
Lietuvoje pirmoji kredito unija Taupmenų skolinimosi bendrovė buvo įkurta 1871 m. Pabiržėje. Kredito unijos ypač išpopuliarėjo prieškario Lietuvoje, kurios užėmė 30 proc. tuometinės finansų rinkos dalį. Atkūrus Nepriklausomybę, kredito unijos veiklą atnaujino 1995 m. Pirmąja kredito unija tapusi „Vievio taupa“.
Kalbėdami apie kredito unijas, atkreipiame dėmesį, kad nuo 2018 metų kredito unijų sektorius pradės veikti jau pagal naują sistemą. Naujos teisės aktų nuostatos, kurios pakeis dabar vyraujantį sektoriaus reguliavimą, sustiprins jo kooperatinius ryšius ir apribos perteklinę sektoriaus riziką.
Šiuo metu Lietuvoje veikiančios kredito unijos iki 2018 m. sausio 1 d. privalės konsoliduoti savo veiklą susivienydamos į centrines kredito unijas arba apsispręsti dėl reorganizavimo į specializuotus bankus.
Pagal naują įstatymą Centrines kredito unijas galės įsteigti ne mažiau kaip 5 kredito unijos, kurių bendras turtas turi viršyti 50 mln. Eur.
Centrinėse kredito unijose veikiančios unijos privalės taikyti mokumo užtikrinimo sistemą, t.y. visos grupėje esančios kredito unijos garantuos viena už kitą. Tikimasi, kad tai užtikrins veiklos stabilumą ir užkirs kelią galimiems bankrotams.
Kristina Gecevičiūtė
Asociacijos Lietuvos kredito unijos
Komunikacijos specialistė