Šventė saulei prisišaukti – šv. Liucijos diena

15555925_1557117730981330_1274234737_n

Smagiausias dalykas laukiant švenčių – pasiruošimas joms. Ir niekas švenčių taip nelaukia, kaip vaikai. O jeigu dar galima šventinę nuotaiką kurti kartu su tėveliais… Gruodžio 13 dienos pavakarę į Prienų lopšelio darželio „Gintarėlis“ „Pelėdžiukų“ grupę rinkosi ugdytinių tėveliai.

Po dienos darbų vaišinosi vaistininko – žolininko, „Žolinčių akademijos“ viceprezidento Mariaus Lašinsko arbata.

Kad mūsų mažiesiems neprailgtų Kalėdų laukimas, „Pelėdžiukų“ grupės auklėtojos Vilija ir Danutė paruošė grupės ugdytiniams programą. Vaikai galėjo su mamytėmis pažaisti lietuvių liaudies žaidimus, pasigaminti dovanėlę (odinę sagę), atviruką, vaškinę žvakelę.

IMG_3600   IMG_3604

Advento vainike uždegėme dar vieną žvakę. O Trečioji žvakė susijusi su džiaugsmu, atitikdama trečiosios Advento savaitės tematiką ir nuotaiką. Tai – šventosios Liucijos diena, kitaip dar vadinama Šviesos diena. Nors ir atkeliavusi iš kitur, ši šventė nėra svetima mūsų kultūrai – dar pagonybės laikais Lietuvoje tamsiausiu metų laiku būdavo uždegamos simbolinės žvakės ir pradedama laukti saulėgrįžos.

Etnologų teigimu, šv. Liucijos diena kilo iš Švedijos, o jos atitikmuo mūsų šalyje yra Adventas. Išties, juk abiejų švenčių simbolika yra tokia pati – šviesesnio laikotarpio laukimas. Senovės lietuviai, laukdami saulės sugrįžimo, gruodžio 13-ąją įžiebdavo gausybę žvakių.

Kas gi buvo žmonių dabar taip garbinama šv. Liucija?

Legendos byloja, jog ji maldomis išgydė savo sergančią mamą. Jai pasveikus, jos abi išpardavė visą savo turėtą turtą ir pinigus išdalino vargšams. Dėl šitokių jų veiksmų labai įširdo Liucijos sužadėtinis ir sumanė atkeršyti. Jis apkaltino merginą nederamais veiksmais ir įskundė ją teisėjams, o šie nuteisė vargšelę mirti laužo liepsnose. Tad nenuostabu, kad dabar ji yra laikoma mitine figūra, sušildančia visus savo šviesa bei šiluma žvarbiomis gruodžio mėnesio naktimis.

Ši šventė yra viena iš seniausių, ji yra pagoniškų ir krikščioniškų tradicijų mišinys. Ši diena sutampa su sena pagoniška švente – žiemos saulėgrįža.Yra tradicija per šventą Liuciją duoti vaikams dovanų.

Ugdytiniai tuo labai džiaugėsi, nes mūsų grupę aplankė LR Seimo nario Andriaus Palionio padėjėja Regina Juočiūnienė. „Pelėdžiukų“ grupės vaikams ji padovanojo knygelių, priemonių dailės įgūdžiams lavinti, dėlionių, lego rinkinį.

20161213_175314    20161213_175435

„Pelėdžiukų“ grupės vaikai, tėveliai ir auklėtojos dėkoja LR Seimo nariui Andriui Palioniui.

O švenčių niekados nebūna per daug – juk tai ne kas kita, kaip iš kasdienybės pilkumos išplėštos džiugesnės akimirkos…

 

Danutė Mozūrienė

Taip pat skaitykite