Sportinio ėjimo meistras Marius Žiūkas: „Prievarta rezultato pasiekti neįmanoma“

Marius Žiūkas

Marius Žiūkas

 

Povilas Reibutis

Prieniškis Marius Žiūkas grįžęs iš Rio de Žaneiro“ olimpinių žaidynių jau kitą dieną buvo darbe, o dar po kelių dienų trijų olimpiadų dalyvis treniravosi Birštone. Būtent tąkart pavyko pabendrauti su Gražinos Goštautaitės auklėtiniu ir išgirsti jo įžvalgas apie olimpinį startą, pasiektą aukštą rezultatą bei užimtą vietą.

M. Žiūkas vienareikšmiškai savo pasirodymą 20 km distancijoje Rio de Žaneiro olimpiadoje įvertino gerai, nes buvo pasiektas geriausias sezono rezultatas, kuris tik 18 sek. prastesnis už jo asmeninį rekordą.

Pasak Mariaus, iškovota 26 vieta pradžiugino, nes jo asmeninis rezultatas tarp visų startavusių ėjikų buvo tik 60-as. Sportinio ėjimo meistras pasakojo, jog distanciją praėjo stabiliai, o antroje jos pusėje kiekvieną ratą (vienas ratas – vienas kilometras) įveikdavo vidutiniškai 8 sek. greičiau.

Tiesa, anot M. Žiūko, pražingsniavus 15 km buvo pats sunkiausiai periodas, nes priekyje nesimatė varžovų, o ir persekiotojai buvo tolokai. Visgi, po dviejų sunkių kilometrų pavyko pasivyti nemažą grupę varžovų, kurie sulėtino savo tempą, ir noras juos aplenkti pastūmėjo eiti dar greičiau.

Ypač greitas, Mariaus teigimu, buvo paskutinis kilometras, nes norėjosi aplenkti kuo daugiau varžovų ir iškovoti kuo aukštesnę vietą. Prieniškis prisiminė, jog po finišo žvilgtelėjo į švieslentę ir pamatė, jog joje buvo jau 30 ėjikų pavardės, o jo rezultatas 26-as.

M. Žiūko teigimu, olimpinė trasa nebuvo ypatinga, reikėjo įveikti 20 ratų po vieną kilometrą, kurie tikrai neprailgo, nes visos mintys buvo užimtos ėjimu ir veiksmų visuma distancijoje. Vienoje rato vietoje su gėrimais laukė treneriai, kitoje galima buvo apsišlakstyti organizatorių paruoštu vandeniu, trečioje vyko laiko savikontrolė.

Stebint sportinio ėjimo varžybas buvo galima pamatyti, jog vizualiai sportininkų ėjimo technika gan akivaizdžiai skyrėsi. Gražinos Goštautaitės auklėtinis teigė, jog patys ėjikai patrauklų akiai stilių vadina „riedėjimu“, o kitus ‒ „nepaslankiais“. Stilius, anot sportininko, įgyjamas nuo vaikystės, bet priklauso ir nuo kūno sudėjimo bei kitų dalykų.

Nors Marius savo ėjimo stilių linkęs priskirti prie „nepaslankaus“, kitiems atrodo, jog jis trasoje lengvai „rieda“.

M. Žiūkas prisipažino, jog tik vieną kartą jis distanciją baigė turėdamas du įspėjimus. Olimpiadoje pirmoje distancijos pusėje teisėjas buvo davęs pastabą, bet į oficialų protokolą neįtraukė, todėl problemų su teisėjais nebuvo.

Daugkartinis šalies čempionas, trijų olimpiadų dalyvis užsiėmimą sportiniu ėjimu laiko mėgėjišku, nes Lietuvoje sudėtinga iš sportinio ėjimo užsitikrinti padorų gyvenimą. Pasak M. Žiūko, jis pragyvenimui užsidirba, dirbdamas pagal specialybę (finansų srityje), laisvalaikiu sportuodamas.

Būdamas 6-oje „Revuonos“ vidurinės mokyklos klasėje Marius atėjo į lengvosios atletikos užsiėmimus Prienų KKSC. Anot jo, jis neturėjo išskirtinių gabumų nei bėgime, nei kitose rungtyse, tai pabandęs sportinį ėjimą užsikabino.

Pirmosios pergalės pastūmėjo daugiau treniruotis ir daugiau siekti. Pasak sportininko, be noro siekti rezultato nebūna ir pergalių, nes per prievartą gerų pasiekimų nebūna.

M. Žiūkas, nors jau 13 metų gyvena Vilniuje, kiekvieną savaitgalį grįžta į Prienus. Pasak sportininko, jis prieniškis buvo ir visada bus, nors Vilnių jis taip pat prisijaukino.

Vingio parkas Vilniuje ir Žvėrinčiaus miškas Birštone – vietos, kur dažniausiai galima pamatyti žingsniuojantį Marių.

Per treniruotes daugkartinis šalies čempionas pražingsniuoja nuo 12 iki 30 km. Viskas priklauso nuo tikslų.

Šiais metais M. Žiūkas dar ruošiasi startuoti Druskininkuose ir daugiadienėse varžybose Kinijoje.

Paklaustas apie olimpiadą Tokijuje, Marius atsakė, jog apie tai dar negalvoja, nes įpratęs planuoti tik vienam sezonui. Pasak prieniškio, nors olimpiadoje pasiektas geras rezultatas, bet pats sezonas buvo sunkus – persekiojo traumos, dėl kurių netgi buvo atsisakyta startuoti svarbiose varžybose.

M. Žiūkas prisipažino, jog darbas ir sportinis ėjimas atima nemažai laiko ir asmeniniam gyvenimui jo kaip ir neužtenka, bet tai gali pasikeisti.

Mūsų krašte užaugo ne vienas geras sportinio ėjimo meistras – Sonata Milušauskaitė, Daugvinas Zujus, Marius Žiūkas. Kas pratęs jų estafetę?

Birštone sportinį ėjimą propaguoja Jonas ir Povilas Juozaičiai. Prienuose iki šiol tai darė Gražina Goštautaitė. Deja, Mariaus Žiūko trenerė išvyksta gyventi į Jonavą, tad koks likimas laukia sportinio ėjimo Prienuose, niekas nežino. Reikia tikėtis, jog tradicijos bus tęsiamos.

Taip pat skaitykite