Septyni patarimai, kaip sėkmingai pasiruošti egzaminams

2

Egzaminai dažnai tampa bauginančiu iššūkiu akademinėje kelionėje, dėl kurio nerimauja net patys stropiausi mokiniai. Tačiau, pasitelkę veiksmingas mokymosi strategijas, į egzaminus žengsite užtikrintai ir pasieksite išskirtinių rezultatų. Šiame straipsnyje pateikiame daugybę ekspertų paremtų patarimų, metodų ir šaltinių, padėsiančių pasirengti egzaminams

Supraskite savo mokymosi stilių

Ar mokotės vizualiai, Jums naudingos diagramos ir schemos? O gal mokotės klausa, kai sąvokos suvokiamos per diskusijas ir paskaitas? Supratę savo mokymosi stilių atitinkamai pritaikysite mokymosi metodus ir optimaliai įsisavinsite informaciją. Naudokitės įvairiais ištekliais, pritaikytais skirtingiems mokymosi stiliams. Interneto platformose, tokiose kaip Khan Academy, Coursera ir TED Talks, galima rasti vaizdo įrašų, interaktyvių pratimų ir įdomių pristatymų. Suderinę vaizdinę ir garsinę medžiagą geriau suprasite sudėtingus dalykus.

Veiksmingas laiko planavimas

Ruošiantis egzaminams svarbiausia yra planuoti. Sudarykite tvarkaraštį, į kurį įtrauktumėte visus dalykus ir kiekvienam iš jų skirtumėte pakankamai laiko. Pirmenybę teikite sudėtingoms ar daug dėmesio reikalaujančioms temoms. Užtikrinkite, kad per mokymosi sesijas joms skirtumėte užtektinai dėmesio. Suskirstykite mokymosi laiką į įkandamus laikotarpius, kad išvengtumėte perdegimo ir optimizuotumėte dėmesio koncentraciją. Taip pat išbandykite Pomodoro techniką. Tai – laiko valdymo metodas, pagal kurį mokomasi nustatytą laiką (paprastai 25 minutes), po kurio daroma trumpa (5 minučių) pertrauka. Baigę ciklą, padarykite ilgesnę, maždaug 15-30 minučių pertrauką. Šis metodas padeda išlaikyti dėmesį ir padidina produktyvumą, išnaudodamas dažnų pertraukų galią.

1

Aktyvaus mokymosi strategijos

Užuot pasyviai vartoję informaciją, aktyviai įsitraukite į turinį. Skaitydami pabraukite svarbiausius dalykus, užsirašykite santraukas ir užduokite klausimus. Toks įsitraukimas į medžiagą skatina geresnį supratimą ir padeda išsaugoti atmintį. Kitas būdas – taikyti Feynmano metodą. Šis būdas, pavadintas garsaus fiziko Richardo Feynmano vardu, apima paprastą sąvokos paaiškinimą, tarsi mokytumėte ką nors kitą. Išskaidydami sudėtingas temas į lengvai įsisavinamus paaiškinimus, įtvirtinsite supratimą ir nustatysite sritis, kuriose reikia pagilinti žinias.

Naudokite pagalbines mokymosi priemones

Ruošdamiesi egzaminui spręskite praktines užduotis ir ankstesnius darbus. Tokie pratimai ne tik įtvirtina teorines žinias, bet ir leidžia suprasti egzamino formatą bei klausimų struktūrą.  Vadovėliai ir pratybos irgi yra neįkainojami pagalbininkai, rengiantis egzaminui. Rinkitės patikimus leidinius, rekomenduojamus mokytojų ar švietimo institucijų. Jei ieškote kokybiškų pagalbinių mokymosi priemonių, kviečiame žiūrėti čia.

Mokymasis grupėse ir savęs vertinimas

Mokymasis grupėse suteikia unikalių perspektyvų. Aiškindami sąvokas bendraamžiams ir aptardami sudėtingas temas pašalinsite bet kokias žinių spragas. Be to, grupinės diskusijos sukuria jaukią aplinką, slopinančią su egzaminais susijusį stresą. Beje, reguliariai vertinkite pažangą. Savęs vertinimas padeda nustatyti silpnąsias vietas ir atitinkamai pakoreguoti mokymosi metodą. Daugelyje internetinių platformų, pavyzdžiui, Quizlet ir StudyBlue, savęs vertinimo tikslais siūlomi testai bei atmintinės.

Psichologinė ir fizinė gerovė

Pirmenybę teikite miegui ir poilsiui. Kokybiškas miegas yra būtinas optimaliam kognityviniam funkcionavimui. Sudarykite nuoseklų miego grafiką, pagal kurį kiekvieną naktį galėtumėte nepertraukiamai ilsėtis 7-8 valandas. Venkite miego aukojimo dėl ilgesnių mokymosi sesijų. Tai gali sukelti nuovargį, sumažinti dėmesio koncentraciją ir pabloginti informacijos įsiminimą. Taip pat užsiimkite reguliaria fizine veikla ir laikykitės subalansuotos mitybos. Fiziniai pratimai skatina smegenų kraujotaką ir aprūpinimą deguonimi. Todėl gerėja kognityviniai gebėjimai. Be to, renkantis sveiką mitybą, kurioje gausu vaisių, daržovių ir neskaldytų grūdų, gaunama būtinų maistinių medžiagų, reikalingų proto aštrumui ir energijai.

Ieškokite paramos ir išteklių

Jei mokydamiesi susiduriate su sunkumais ar turite klausimų, nedvejodami kreipkitės į mokytojus. Jie turi daug žinių ir gali paaiškinti arba rekomenduoti papildomų šaltinių, padėsiančių Jums suprasti. Kita išeitis – pasinaudoti internetinėmis švietimo platformomis ir forumais, skirtais konkretiems dalykams ar temoms. Tokiose svetainėse kaip Stack Exchange, Quora ir Reddit yra susibūrusios aktyvios bendruomenės. Jose galite užduoti klausimus, įsitraukti į diskusijas ir gauti vertingų įžvalgų iš ekspertų bei kitų besimokančiųjų.


Pasiruošimas egzaminams gali būti sudėtingas uždavinys. Tačiau taikydami gerai struktūruotą požiūrį ir veiksmingus mokymosi metodus įveiksite kliūtis bei pasieksite puikių rezultatų. Apsiginklavę šiais patarimais ir priemonėmis drąsiai žengsite į egzaminų areną. Žinosite, kad pasiruošėte taip gerai, kaip galėjote!

 

Taip pat skaitykite