Vacys Staknys
Kovo 5 d. eisime prie rinkiminių urnų, mesim biuletenius su merų ir savivaldybių tarybų narių, kuriuos norėtųsi matyti valdžioje, pavardėmis. Birštono savivaldybėje dėl vietų Taryboje kovos keturios partijos: socialdemokratai, konservatoriai, demokratai ir Regionų partijos atstovai. Kurorto savivaldybės mero posto sieks Nijolė Dirginčienė, Helmanas Lik, Darius Šeškevičius ir Jurgita Šeržentienė.
Prienų rajono savivaldybėje kovojančių dėl vietų Taryboje dar daugiau. Tai devynių partijų atstovai: socialdemokratai, demokratai, konservatoriai, „valstiečiai-žalieji“, „darbiečiai“, krikščionys bei Liberalų sąjūdis, Regionų bei Laisvė ir teisingumas. Tapti Prienų rajono savivaldybės meru panoro Alvydas Vaicekauskas, Loreta Jakinevičienė, Laimutė Jančiukienė, Jovydas Juocevičius, Gintautas Sodaitis, Dovilė Ručytė, Paulius Minajevas, Egidijus Visockas.
Bet, nors rinkimai ne už kalnų, partijos neskuba pristatyti savęs krašto visuomenei. Na, gal šiek tiek aktyvesni abiejų savivaldybių socialdemokratai, kurie pristato savo nuveiktus darbus, o tam naudojamos įvairios progos: susitikimai su verslu, bendruomenėmis, visuomeninėmis organizacijomis.
Bet dar nebuvo girdėta, kad partijos skubėtų pristatyti savo rinkimines programas, išskyrus Regionų partijos Birštono skyriaus rinkiminę komandą, kuri pirmoji išdėstė savo veiksmų programą savivaldybės žmonėms.
Tiesa, politikai, kurie išrinkti į Tarybą jau ne pirmą kartą, teigia, jog ruoštis rinkimams reikia visą kadenciją, o išrinktųjų veikla geriausiai grindžiama padarytais darbais. Gal ir taip, bet daugumos partijų veiksmai rodo ką kita. Tyla kadencijos metu, tyla prieš rinkimus patvirtina tą faktą, jog politikai mano, kad žmonės ir taip už juos balsuos, atsižvelgdami į jų partijų žinomumą arba todėl, kad yra jų elektoratas.
Vienos partijos susirinkime net išgirdau tokią mintį, jog rinkimuose svarbiausios tik paskutinės dvi savaitės. Štai, tau ir rinkiminis laikotarpis.
Deja, bet kol kas idėjinių kovų nesigirdi, kaip ir diskusijų apie savivaldos vietą valstybės valdymo kontekste.
Apžvelgdami šios kadencijos darbus, galime konstatuoti, jog abiejų savivaldybių valdantieji gan sėkmingai įgyvendino savo sumanymus. Dirbo ganėtinai vieningai ir valdantiesiems nepriklausantiems Tarybų nariams pasireikšti nelabai leisdavo.
Birštono savivaldybėje žaisti demokratija gana sudėtinga, nes socialdemokratai turi daugumą Taryboje ir opozicijos balsai ne visada girdimi. Tiesa, socialdemokratų vienybė buvo susvyravusi kovoje dėl „Versmės“ sanatorijos likimo. Gan autoritarinis valdymas pagimdė naują politinę jėgą, kurios pagrindą sudaro buvę socialdemokratai, o artėjančiuose rinkimuose prie jų prisijungus liberalams, galinčią tapti rimta socialdemokratų konkurente dėl vietų Taryboje.
Ambicijų patekti į Tarybą turi ir Jurgitos bei Audriaus Šeržentų vedami rinkiminio sąrašo žmonės, kurie artėjančiuose rinkimuose atstovaus S. Skvernelio demokratus. Daugiausiai neaiškumų yra su Birštono konservatoriais, kurie praranda savo įtaką. Ar sugebės jie laimėti daugiau nei vieną vietą?
Prienų rajono savivaldybės Taryboje dabartinė dauguma, iš pirmo žvilgsnio, padirbėjo neblogai, diskusijos vyko, kompromisai buvo surasti. Bet jau pasigirsta kalbos, jog socialdemokratai ne visada sąžiningai elgdavosi su koalicijos partneriais ir bendro darbo nuopelnus priskiria sau. Reikia būti atviriems ir pasakyti tiesiai, jog opozicijos balso per visą kadenciją nebuvo girdėti. Tiesa, reikia pažymėti Audriaus Narvydo bandymus teikti pasiūlymus ir net projektus, kurie dažniausiai buvo blokuojami, bet laikui bėgant surasdavo kelią ir būdavo įgyvendinti.
Stebint devynių partijų rinkiminius sąrašus, susidaro įspūdis, jog 25 vietų Taryboje turėti savo atstovus pretenduoja visi. Sąrašai gan ambicingi ir didžiausia dilema bus ne patys rinkimai, o porinkiminis valdžios padalijimas.
Socialdemokratų ambicijos aiškios – gauti 13 vietų. Bet, ar toks noras įgyvendinamas? Vargu.
Jų partneriai dabartinėje valdančiojoje koalicijoje po įvairiausių „deformacijų“ tapo demokratais ir turi ambicijų laimėti ne mažiau mandatų, nei turi dabar.
Ketinimų pasirodyti rinkimuose geriau nei prieš ketverius metus turi ir LVŽS bei Regionų partijų atstovai. Regionų partijos Prienų skyriaus rinkiminį sąrašą ves gerai gyventojams pažįstamas Egidijus Visockas, kuris 2011 m. į rinkimus ėjo su Lietuvos socialdemokratų sąjunga, 2015 m. – su komitetu, 2019 m. – su LVŽS.
LVŽS Prienų skyriaus sąrašo lyderė Laimutė Jančiukienė tapatinama su „valstiečių-žaliųjų“ atsinaujinimu ir didesnėmis ambicijomis. Atsinaujino ir Prienų konservatoriai, kurie nori visiems pasakyti, jog atėjo laikas ir jiems tapti reikšmingesne politine jėga rajone. Sąrašo lyderis Jovydas Juocevičius pilnas ambicijų ir bando tokiu pat entuziazmu užkrėsti bendraminčius. Dovilės Ručytės vedamas komitetas į rinkimus eina po Krikščionių sąjungos vėliava ir, jei išlaikys komiteto rinkiminį sąrašą, gali išsaugoti prieš ketverius metus iškovotas vietas. Daugiausiai neaiškumų su Liberalų sąjūdžiu ir partija „Laisvė ir teisingumas“. Nors lyderiai aiškūs – Paulius Minajevas ir Alvydas Barščevičius, bet jų rinkiminiai sąrašai dar apgaubti migla. Migla ir virš Darbo partijos (lyderis Gintautas Sodaitis).
