Nijolė Dirginčienė: „Kurortas išliks ramus, patrauklus gyventi, o aš dalyvausiu kovoje dėl mero posto“

IMGP9987

Vacys Staknys

Pastarieji dveji sąstingio dėl Covid-19 ligos metai, pasak Birštono savivaldybės merės Nijolės Dirginčienės, buvo pilni iššūkių ir Vyriausybės finansinių injekcijų, kurie padėjo užbaigti daugiafunkcio sporto ir laisvalaikio centro statybą ir Jaunimo gatvės rekonstrukciją. Savivaldybės vadovės teigimu, su Covid-19 pandemija pavyko susitvarkyti neblogai, nes tvarkingai vyko vakcinacijos procesas, gyventojų patogumui buvo atidarytas karščiavimo kabinetas, biudžetinių įstaigų vadovai tinkamai organizavo darbą. Tiesa, Savivaldybės taryba ir administracija turėjo išmokti dirbti nuotoliniu būdu ir tai buvo pasiekta. Net 11 kartų Tarybos nariai posėdžiavo per nuotolį ir priėmė svarbius bei reikalingus savivaldybės veiklai sprendimus. Covid-19 pandemija tapo tikru išbandymu kurorto verslams, kurie buvo priversti laikinai nutraukti veiklą, atleisti darbuotojus. O po pandemijos atšaukimo teko susidurti su dar viena rimta problema – darbuotojų trūkumu. Bet verslas sugebėjo atsitiesti  ir vėl sėkmingai vykdo veiklą.
Būtent Covid-19 pandemijos tema prasidėjo naujienų portalo kvitrina.com reporterio ir Birštono savivaldybės merės Nijolės Dirginčienės pokalbis apie situaciją savivaldybėje, problemas ir ateities planus.
Išgirdusi repoterio įžvalgą, jog kurortas sumažino vystymosi tempus, o ir apie naujas idėjas ir aiškią strategiją nieko negirdėti, merė kategoriškai tai paneigė. Anot jos, savivaldybė turi pasitvirtinusi kurorto vystymąsi strategiją iki 2030 metų ir sėkmingai ja vadovaujasi. Bet pripažino, jog šiuo metu atsirado nedidelė pauzė, nes dar neprasidėjo naujasis finansavimo laikotarpis iš ES fondų, bet savivaldybė yra pasiruošusi gautas lėšas investuoti į gyvenimo aplinkos pagerinimą.

Savivaldybės vadovė pasidalino informacija, jog daug diskusijų apie ES lėšų panaudojimą vyksta regioniniu mastu. Diskutuojama apie elektroninį bilietą viešajame transporte ir paleidimą į kurortą elektra varomų autobusų. N. Dirginčienė priminė, jog greitai turėtų pajudėti senamiesčio gatvių rekonstrukcijos projektas, bet pirmiausiai bus atlikti įvairūs infrastruktūriniai darbai, o tik paskui bus įrenginėjami šaligatviai ir atnaujinama gatvių danga. Darbai prasidės nuo Tulpės gatvės rekonstrukcijos. Laukiama ir viaduko statybos darbų užbaigimo, nes tada bus galima pradėti tvarkyti priėjimo prie jo infrastruktūrą.

N. Dirginčienė pažymėjo, jog ne viskas priklauso nuo savivaldybės noro. Štai Kelių direkcija vis dar sprendžia, ar patvirtinti pėsčiųjų ir dviračio tako nuo viršutinio Birštono link Nemajūnų finansavimą, nors savivaldybė šį projektą įvardijo kaip svarbų. Merė atsakė ir į klausimą apie garsiai pristatytą „Birštono vartų“ projektą ir tyliai „numarintą“. Ji pabrėžė, jog pirmiausiai tai buvo idėja, o ne projektas. Ir idėja, kurios nepalaikė verslas, nes buvo per trumpas žemės nuomojimo terminas. Anot merės, reikia mąstyti apie šių žemės sklypų pardavimą, o būsimi projektai turi atitikti kurorto vystymo koncepciją. Savivaldybės vadovė įsitikinusi, jog parduotame 11 ha sklype investuotojai iš Lenkijos įgyvendins privačių globos namų projektą.

N. Dirginčienė priminė, jog ir šioje sudėtingoje situacijoje verslas ateina į Birštoną su naujomis idėjomis ir paslaugomis. Atsirado kopimo bokštas, pradėti rogučių trasos įrengimo darbai. Gan sparčiai statomi poilsio namai priešais Kurhauzą, o investuotojas mano, kad jam pavyks pritraukti „darbostogininkus“. Bet nelabai juda reikalai privačiuose sklypuose prie Birštono vandentiekio, nors savivaldybė pasiruošusi padėti su infrastruktūra.
Savivaldybės vadovė pasakė, jog kai kurias problemas pavyko išspręsti. Praplatintas kelias į Nemajūnus, kurorto kiemuose bus didinamas automobilių stovėjimo aikštelių plotas, keičiami šaligatviai, tvarkomos gatvės.
Deja, Saugomų teritorijų direkcija nenori leisti praplėsti regioniniame parke gyvenamųjų namų statybos plotus, todėl kurortas galimybių smarkiai plėtrai neturi.

N. Dirginčienė džiaugiasi, jog kol kas pavyko sustabdyti stacionarių reabilitacijos paslaugų šalyje sunaikinimą, bet diskusijos šia tema būtinos ir apie tai bus kalbama diskusijų festivalyje „Būtent“. Tiesa, Sveikatos apsaugos ministerijos atstovai atsisakė dalyvauti, bet atvyks Premjerės patarėja, kuri palaiko stacionarios reabilitacijos išsaugojimą.
Savivaldybės vadovė labai vertina faktą, jog atvykę į kurorto šventę žurnalistai pasiūlo savo leidinių skaitytojams nemažai straipsnių apie Birštoną, jo sanatorijas, galimybes atvykti pailsėti, pagerinti sveikatą. Sveikintinas ir tas dalykas, jog profesorė Raimonda Ragauskienė, kuri yra išleidusi knygą apie Karališkojo Birštono praeitį, surinkusi medžiagą ir antrajai knygai. Pasak N. Dirginčienės, kurortas turi savo garbingą praeitį, o dabartinė jo vystymosi raida grindžiama tikslu išlikti ramia ir gyventi patrauklia vietove bei vieta, kur kiekvienas atvykęs turistas iš naujo atranda save.

Nemažai dėmesio pokalbio metu buvo skirta ir kadrų politikai. Yra žinoma, jog dauguma Birštono biudžetinių įstaigų vadovų jau garbingo amžiaus, bet dar pilni energijos ir gebantys tinkamai vadovauti. Bet visada ateina permainų laikas. Birštono savivaldybės merė pripažino, jog kadrų problema aštrėja ir surasti vadovą tampa vis sudėtingiau. Štai, Birštono meno mokyklos direktoriaus pareigoms užimti buvo paskelbti keturi konkursai, bet norinčiųjų neatsirado. Dabar skelbiamas penktas ir rezultatas neaiškus. Problemų yra ir su šeimos gydytojais, ir mokytojais. Vadovų atlyginimai maži, pritraukti jaunimą į kurortą sudėtinga, nes būstų kainos didelės, todėl savivaldybė daug dėmesio skiria tarnybinėms būstams. Anot merės, jei pavyksta pritraukti aukštos kvalifikacijos specialistą, tai jau sėkmė. Smagu, jog vadovauti bendrovei „Birštono šiluma“ atėjo vadovas su didele patirtimi ir geromis idėjomis. Pvz., direktoriaus pasiūlymas įrengti saulės parką tikrai vertas dėmesio.

N. Dirginčienė pasisakė ir apie biudžetinę įstaigą Birštono MTT. Jos manymu, tai, kad miesto tvarkymo tarnyba yra biudžetinė įstaiga, gera išeitis, nes padeda sėkmingai tvarkytis kurorte, vykdyti vidinius sandorius ir teikti kokybiškas paslaugas už priimtiną kainą. Savivaldybės vadovė pabrėžė, jog tarnyba keičiasi, daugiau dėmesio skiriama veiklos tvarumui ir siekiama mažinti taršios technikos naudojimą. Sprendžiamas klausimas dėl elektromobilio gatvėms valyti įsigijimo, kad ir gatvės būtų švarios, ir triukšmo nebūtų.

„Mūsų tikslas, kad Birštonas būtų ramus, patrauklus gyventi ir svetingas atvykstantiems bei sanatorijų klientams“, – mintimis dalijosi Birštono merė.

N. Dirginčienė patvirtino, jog artėjančiuose savivaldos rinkimuose dalyvaus mero, kuris bus renkamas kaip vykdomosios valdžios lyderis, rinkimuose. Meras nebus tarybos nariu. Pasak merės, jinai apsisprendė dalyvauti, nes turi partiečių palaikymą.

Ką gi, mero įgaliojimai padidės. Tvirta N. Dirginčienės ranka bus dar tvirtesnė?

Taip pat skaitykite