Vacys Staknys
kvitrina.com
Pirmadienį ryte Švietimo ir mokslo ministerija išplatino pranešimą, jog Prienų rajono savivaldybės mokyklose yra daug problemų dėl mokytojų etatinio apmokėjimo įvedimo ir kad į Prienus aiškintis situacijos atvyks ministerijos atstovai. Toks pranešimas, pasak Prienų rajono savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjo Rimvydo Zailsko, buvo lyg perkūnas iš giedro dangaus. Vedėjo teigimu, visose mokyklose mokytojams buvo išmokėtos padidintos algos, suderinti darbo krūviai ir beliko per trumpą laiką atlikti didelės apimties darbą – pakoreguoti darbo sutartis.
Naujienų portalas kvitrina.com tam, kad patikrinti skyriaus vedėjo teiginius, susisiekė su rajono mokyklų vadovais, kurie patvirtino, jog visi darbai, susiję su etatiniu mokytojų apmokėjimu, atlikti, ir tik vienam kitam mokytojui atlyginimas nedidės ar šiek tiek sumažės dėl sumažėjusio darbo krūvio. Visgi, vadovai turėjo pastabų reformos organizatoriams dėl nepakankamai skirtų lėšų valdymo ir pagalbos mokiniui išlaidoms padengti.
Taip pat buvo konstatuota, jog visi veiksmai buvo suderinti su mokyklų Darbo tarybomis. Pasak mokyklų direktorių, buvo atliktas didelis darbas, nors ministerijos pateiktos rekomendacijos ne visuomet buvo tikslios.
Švietimo ir mokslo ministerijos atstovai – ministro patarėjas Arminas Varanauskas ir Švietimo kokybės ir regioninės politikos departamento direktorius Aidas Aldakauskas pripažino, jog gautai informacijai apie vėluojančius sutarčių atnaujinimus galbūt buvo pasirinkta netinkama komunikacija, bet atsiradusi galimybė susitikti su rajono vadovais bei mokyklų direktoriais ir iš pirmų lūpų išgirsti apie realią situaciją turi būti išnaudota naudingai. A. Varanauskas akcentavo, jog dėl naujos apmokėjimo tvarkos spaudoje surengtas tikras ažiotažas, bet susitikimai su mokyklų vadovais parodo, jog vienur tvarkomasi gerai, o kitur vyksta savotiški karai tarp švietimo įstaigų administracijų ir profsąjungų atstovų.
Prienų rajono savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjas Rimvydas Zailskas teigė, jog prasta ministerijos komunikacija sumenkino mokyklų vadovų ir jų kolektyvų atliktą darbą ir pavertė Prienus problemine savivaldybe, nors taip nėra. R. Zailskas patikino, jog rajone problemų su etatiniu mokytojų apmokėjimu nėra, bet išlieka klausimai dėl valdymo ir pagalbos mokiniui išlaidų finansavimo.
Prienų rajono savivaldybės meras Alvydas Vaicekauskas taip pat atkreipė dėmesį į keistoką komunikaciją dėl vykstančios mokytojų apmokėjimo reformos ir bandymus kabinti kaltinimus tiems, kurie šią reformą įgyvendina vietose. Būtina kompromisų paieška, nes kitais atvejais nieko gero nebus. Privalu įsiklausyti į mokyklų vadovų nuogąstavimus dėl valdymo ir pagalbos mokiniui išlaidų menko finansavimo. Meras patikino, jog Prienų rajonas skirs reikiamą sumą pinigų mokykloms, kad finansavimo lygis nesumažėtų, bet ministerija turi atidžiau pažiūrėti į šią problemą, nes būtent jos sprendimas sumažinti valdymo išlaidos nuo 13 iki 10 procentų ir sudarė tokią situaciją.
Meras pabrėžė, jog geriau kaimo vietovėse išsaugoti mokyklas nei vėliau jose statyti daugiafunkcius centrus, kurių įsteigimui reikia nemažai lėšų.
Ministro patarėjas Arminas Varanauskas iškart pabandė suminkštinti situaciją, pasakęs, jog ministerija niekada netvirtino, jog visi mokyklų vadovai dirba blogai. Lietuva marga ir pavyzdžių yra visokiausių.
„Žiburio“ gimnazijos direktorė Irma Kačinauskienė išsakė mintį, jog pastaruoju metu ministerija puola švietimo įstaigų vadovus. Pirmiausiai įvedė kadencijas, o dabar ėmėsi ir atlyginimų užšaldymo, nors būtent ant vadovų pečių užkrauta atsakomybė už reformos įgyvendinimą. Gimnazijos direktorė akcentavo, jog krūvis pagal kontaktines valandas nepadengtas etatais ir tai blogas sprendimas.
Skriaudžių pagrindinės mokyklos direktorė Renata Liagienė akcentavo, jog pirminė ministerijos komunikacija apie reformą buvo klaidinanti – daug žadėjo, o realybėje buvo kitaip, todėl mokytojai mano, kad mokyklų vadovai gudrauja. Po šios reformos susiklostė tokia situacija, jog dirbti vadovu neliko jokios motyvacijos – atsakomybė išaugo, o atlyginimų dydis mažai kuo skiriasi nuo mokytojų.
Aidas Aldakauskas pabandė apginti ministerijos užmojus ir teigė, jog pradžioje buvo tikėtasi, kad Prienų rajone lėšos, skiriamos švietimui, didės 30 %, nors iš tiesų padidėjo 12 %. Anot Prienų rajono savivaldybės Finansų skyriaus vedėjos Nijolės Paužienės, šiemet savivaldybė Švietimo programai gavo apie 300 000 eurų didesnį biudžetą.
Diskusijos metu buvo atsakyta ir į techninius finansavimo metodikos klausimus.
Ministerijos atstovai teigė, jog išgirdo Prienų rajono mokyklų vadovų nuogąstavimus ir prie išvardintų problemų bus sugrįžta.