„Metų ūkio“ šventės nugalėtojai – ūkininkai Jolita ir Deimantas Kairiūkščiai

Jonas Kavaliauskas

Lapkričio 10 d. Prienuose buvo surengta bendra Birštono ir Prienų rajono savivaldybių ūkininkų šventė „Metų ūkis30“. Prieš 30 metų buvo surengta pirmoji „Metų ūkio“ šventė, o nugalėtoju buvo išrinktas Naudžiūnų kaimo ūkininkas Jonas Gradeckas.

Po trisdešimties metų Jonas Gradeckas vėl lipo ant scenos atsiimti Andriaus Lik skulptūros „Paukštis“. Jis tapo nugalėtoju Birštono savivaldybėje, o Prienų rajone nugalėtojais buvo paskelbti Jolita ir Deimantas Kairiūkščiai iš Veiverių seniūnijos. Simboliška, jog prieš 26 metus „Metų ūkio“ nugalėtojais buvo pripažinti Deimanto tėvai Marija ir Andrius Kairiūkščiai. 

O iš dabartinės Prienų rajono teritorijos 1995 metais „Metų ūkio“ vardas atiteko ūkininko Gintaro Bruzgos ūkiui iš tuometinės Ašmintos seniūnijos. 

2023 metų jubiliejiniame konkurse dalyvavo dešimt ūkių iš Birštono (3)  ir Prienų rajono (7) savivaldybių. Tiesa, jie buvo vertinami atskirai, juos vienijo tik nugalėtojams skirta skulptūra „Paukštis“. 

Birštono savivaldybėje prizininkais tapo Greta ir Mykolas Rukai (antroji vieta) bei Renata ir Edmundas Valkatkai (trečioji vieta). 

Prienų rajono savivaldybėje antrąją vietą laimėjo Stakliškių seniūnijos ūkininkai Milita ir Darius Degučiai, trečiąją – Pakuonio seniūnijos ūkininkai Lina ir Gintautas Kriukeliai.

Padėkos ir piniginiai prizai  buvo skirti ir kitiems konkurso „Metų ūkis“ dalyviams: Šiauliškiųkaimo (Išlaužo seniūnija) ūkininkams Vitai ir Ramūnui Jančiauskams, Putrišių kaimo (Balbieriškio seniūnija) ūkininkui Pauliui Petraškai, Šilavoto seniūnijos ūkininkams Margaritai ir Dariui Klebauskams, Jiezno seniūnijos ūkininkams Daivutei ir Kęstučiui Švedams.

Smagu pasidžiaugti ūkininkų laimėjimais, jų sugebėjimais išgyventi ir vystyti verslą sudėtingomissąlygomis. Tiesa, Prienų ūkininkų sąjungos pirmininkas Martynas Butkevičius pabrėžė, jog ūkininkų gretos mažėja, o Prienų KLC salė galėtų talpinti ne tik Birštono ir Prienų rajono savivaldybių, bet ir Alytaus rajono savivaldybės ūkininkus. 

„Sunku šventės metu kalbėti apie dabartinės Žemės ūkio ministerijos ir ministro Kęstučio Navicko veiklą, nes jinai nieko bendro neturi su ūkininkų interesais“, teigė M. Butkevičius. Anot jo, tai pirmasis žemės ūkio ministras, kuris ne tik nesurado laiko atvykti į Prienus, bet ir nesugebėjo atsakyti į kvietimą. 

Ministras neatvyko, bet Seimų narių desantas buvo solidus. Tai LR Seimo nariai Andrius Palionis, Viktoras Pranckietis, Kęstutis Mažeika, Kazys Starkevičius, Algirdas Butkevičius, Andrius Kupčinskas, Europarlamento nario Bronio Ropės padėjėjas Audrius Stankevičius. 

Svečių būta ir daugiau, todėl kai kurie ūkininkai gavo nemažai dovanų ir išgirdo pagyrų už savo nenuilstamą veiklą. Tiesa, kai kuriems Seimo nariams rūpėjo ne ūkininkų pasiekimai, o jų pažadai prieš rinkimus ir amžiaus projektas kelias Kaunas-Prienai, kurio įgyvendinimas vėl bus keliems metams atidėtas. Patys ūkininkai mano, jog Seimo nariai jau ruošiasi kitų metų rinkimams, todėl turi „pasėti“ sėklas rinkėjų galvose. 

Šventė švente, bet ji praeina, o gyvenimas tęsiasi. Prienų rajono ūkininkai susirūpino dėl padidėjusio žemės mokesčio, ypač tose seniūnijose, kur nenašios žemės. Dar didesnė problema tiems žmonėms, kurių nuosavybėje yra vandens telkiniai. Portalo žiniomis, bus organizuojamasvizitas pas rajono valdžią.
„Metų ūkis“ šventės organizatoriai: Prienų ūkininkų sąjunga, Žemės ūkio konsultavimo tarnyba, laikraštis „Gyvenimas“, Prienų rajono savivaldybė.

Taip pat skaitykite