Mes stiprūs, nes kiekvieno lietuvio krūtinėje plaka širdis, giedanti himną Lietuvos valstybės atkūrimui

IMG-0466

Vilija Čiapaitė

Birštono muziejuje atidaryta paroda „Skausmo ir vilties laiškai iš šalčio žemės“, kurios sudarytojas Europarlamento narys profesorius Liudas Mažylis.Parodoje pristatomi autentiški laiškai iš lagerių, jų, kaip minėjo pristatymo metu prof. L. Mažylis, neredaguotas turinys. Juose galima įžvelgti slypinčius tikrus jausmus, skausmą, badą bei gyvenimo istorijos. Kiekviename laiške juntamas artimųjų ilgesys, prisiminimai ir viltis, kad pavyks grįžti į gimtąją Lietuvą.

Ekspozicijoje – Juozo Siručio, Petronėlės Sirutytės-Lastienės, Onos Matulaitytės-Stulginskienės bei Jono ir Onos Siručių laiškai, adresuoti Antaninai Mažylienei. Beje, galima matyti, jog iki Stalino mirties laiškai buvo rašomi rusų kalba, o ant vokų matomi tą liudijantys antspaudai.

Pristatydamas parodą profesorius paminėjo, jog būdamas tremtyje Jonas Sirutis neaimanavo, o siuntė žinią, kad jie Lietuvoje būtų stiprūs, nepalenkiami. Tai sako, jog Tėvynė ir jos žmonės jam buvo svarbiau nei šaltis, badas ir kitokios negandos.

Eksponuojamų laiškų turinys sakyte sako, jog kone kiekvieną šeimą Lietuvoje palietė sovietinės komunistinės valdžios vykdytas trėmimų siaubas. „Sunku net įsivaizduoti, ką patyrė ir išgyveno tremtiniai Sibire“, – pasakojo profesorius.

Daugiausia laiškų – iš mano tėvo pusbrolio Juozo Siručio, kuriam teko iškęsti nepaprastai sunkias sąlygas lageriuose ir kurio likimas susiklostė taip, kad po tremties jis nebegrįžo į Lietuvą“, – pridūrė prof. L. Mažylis. Būtent tas laikotarpis Juozą Sirutį labai stipriai paveikė meile Lietuvai, begaliniu siekiu grįžti į savo Tėvynę. Tačiau toks likimas ištiko ne vieną šeimą Lietuvoje, tad ši ekspozicija parodo ir paaiškina jaunimui, kokie įvykiai Lietuvoje ir tremtyje vyko sovietų okupacijos metais. Norisi dar pridurti, jog paroda ypač naudinga pažintinė priemonė mokiniams.

Kai tavo tauta išgyveno bandymą ją sunaikinti, kai tai griovė šimtus tūkstančių likimų, kai žūdavo vaikai, moterys ir vyrai – privalome nuolat priminti tai visuomenei, dalintis šiomis tragiškomis patirtimis – dar ir tam, kad ši istorija niekada nepasikartotų“, – sakė parodos autorius L. Mažylis.

Beje, noriu pridurti, jog paroda veiks iki kovo 8 dienos.

Taip pat skaitykite