Šiais metais Birštone jau penktąjį kartą vyko sveiko maisto Kūčių vakaronė.
Jos iniciatorius – Birštono savivaldybės gydytojas Irmantas Adamonis, propaguojantis sveiko maisto tradicijas, jau tradiciniu tapusį renginį kasmet rengdavo lapkričio 8 dieną, kuomet Europos šalyse visuomenė skatinama maitintis sveikai, organizuojami renginiai, kurių metu pasakojama apie tinkamos mitybos principus. Taigi, šiais metais I. Adamonis nutarė datą perkelti arčiau Kūčių. Juk per šią šventę stengiamasi ant stalo paruošti tik sveiką maistą.
Į kvietimą atsiliepė nedidelis būrelis moterų, kurios su lauknešėliais atvyko į Birštono kultūros centrą.
Kaip sakė Irmantas, šiais metais nebus renkamas sveikiausias, gardžiausias maistas, nes visos šeimininkės yra vos ne profesionalios virėjos, tačiau pakvietė paskanauti atsineštų patiekalų ir pasidalinti jų receptais, o norinčius – juos ir užsirašyti.
Tačiau šeimininkės nebuvo užmirštos. Jos buvo apdalintos „virtuvine įranga“ – mediniais šaukštais, kuriuos, tikiuosi, ne viena panaudos ruošdamos gardžius Kūčių valgius.
Bene didžiausia grupė šeimininkių buvo iš „Versmės“ sanatorijos. Jų barščių sriuba su grybais, lazankėlių ir aguonpienio sriubelė žavėjo ne vieną. Čia pat koldūnai su grybų įdaru ir svogūniukų užpilu prašyte prašėsi paskanaujami. Lopšelį – darželį atstovaujanti Irmanto mama prisipažino, jog sūnaus pastūmėta pirmą kartą dalyvavo tokio pobūdžio šventėje ir atsinešė silkę, pagamintą su spanguolėmis. Pasak jos, improvizavusi, tačiau mananti, kad gavosi tikrai gardus patiekalas.
Pirmą kartą dalyvavo ir moterys iš Nemajūnų bendruomenės. Jų patiekalai tikrai tinkami Kūčių stalui: sėmenų aliejus su svogūniuku, apkepta duonelė, apibarstyta smulkintomis sėmenimis, salotos su burokėliais ir kitos…
Nuo pat pradžių sveiko maisto šventėse dalyvaujančios moterys iš savivaldybės pasistengė pasidalinti aukštaitiškais silkių patiekalais. Kai kurios prisipažino, jog ruošė juos pirmą kartą, tačiau, pasirodo, viską galima pagaminti, tik reikia ugnelės.
Savo kulinarinius šedevrus atsinešė ir atstovės iš Birštono gimnazijos, lopšelio – darželio „Vyturėlis“.
Taigi, šaukštai išdalinti ir beliko ragauti pateiktas vaišes. Ragavimas ir aptarinėjimas bei receptų rinkimas nustelbė rimtį. Malonu, kai viskas, kas gera, miela ir jautru, sudedama į maistą. Tik valgydamas gėrio ir supratimo pripildytus valgius nejučiomis pats tampi geresniu. Gal dėl to mūsų senoliai taip vertino bendrus šeimyninius susiėjimus, o ypač Kūčių vakarienę, kuri neatsiejama mūsų tautinio paveldo dalis. Ir I. Adamonis, suvokdamas švenčių esmę, tarsi nuplėšė skraistę, kuri skyrė dvi svarbias datas.
Keletą patiekalų ir aš paminėsiu.
Silkė su spanguolėmis. Silkę paruošti ir supjaustyti juostelėmis. Svogūną nulupti, supjaustyti kubeliais ir kepti. Išmirkytos spanguolės taip pat pakepinamos kartu su svogūnais. Tačiau galima ir trupučiuką paimprovizuoti. Sutarkuotą burokine trintuve morką pakepti, po to svogūnus, supjaustytus kubeliais ir išmirkytas spanguoles. Atvėsusį garnyrą dėti ant silkės.
Lazankėlių sriuba ypač populiari pietų Suvalkijoje. Paruošiama kočioti tinkama tešla. Iškočiojamas lakštas ir supjaustomas rombais. Išvirtas lazankėles išpilame į rėtelį, nuvarviname ir dedame į aguonpienį. Paruoštas aguonpienis turi būti atvėsintas.
Taigi, brangieji, vakaronė buvo gana rami ir šventiška. Ant stalo gražiai pakreiktas šienelis ir baltos staltiesės mums priminė, jog Kūčios ir Kalėdos ne už kalnų, jos čia pat. Tad kiekvienas kalbėdamas visiems linkėjo santarvės, jaukių ir ramių švenčių bei mažų stebuklų ne tik jų metu, bet ir ištisus metus.
Vilija Čiapaitė