Metalo valcavimas – tai metalo apdirbimo technika, kurios metu metalo lakštas ar vamzdis praleidžiamas per kelis volelius, siekiant pakeisti jų formą. Nors, lyginant su metalo apdribimu lazeriu, ši technika yra itin paprasta – jos panaudojimo mastai įvairiose industrijose tikrai dideli. Šiame straipsnyje pakalbėsime apie 7 bene populiariausias pramonės šakas, kur be metalo valcavimo tikrai neapsieitume.
Kur naudojamas metalo valcavimas?
Šis apdirbimo būdas puikiai įrodo, koks lankstus gali būti metalas. Besisukančių volelių bei kitų valcavimo technikų dėka medžiagai gali būti suteikiama puslankio, kūgio ar cilindro forma, kuri vėliau pritaikoma atsižvelgiant į pramonės šaką ir jos gaminių pobūdį. Tad kur gi naudojamas toks apdirbimo būdas?
Automobilių pramonėje. Valcavimo įranga yra nepamainoma automobilių gamybos procesuose. Valcuojant metalą gaminamos įvairios automobilių dalys, pavyzdžiui, automobilių rėmai, pakabos, išmetimo sistemos bei kiti komponentai. Būtent šioje pramonėje siekiant išgauti tam tikras formas ir kampus naudojamas vamzdžių lenkimas, ritininis lenkimas ir lenkimas oru.
Statybų pramonėje. Valcuojant ir lenkiant metalą gaminami karkasai, įvairūs architektūriniai sprendimai, pavyzdžiui stogai, sienos, langų rėmai ir kiti dekoratyvūs elementai. Tai padeda išpildyti net ir sudėtingesnes idėjas, kurios vėliau virsta įspūdingais, akį traukiančiais pastatais.
Aviacijos pramonėje.Šioje pramonėje apskritai naudojama daug metalo apdirbimo būdų. Kadangi gaminiai reikalauja tikslumo, konkretumo ir lankstumo, tiek metalo apdirbimas lazeriu, šlifavimas, poliravimas, tiek ir lankstymas šioje pramonėje naudojami labai dažnai. Įvairiomis technikomis valcuojant metalą gaminami konstrukciniai komponentai, lėktuvo karkasai ir variklio dalys. Šioje industrijoje labai svarbus faktorius yra konstukcijų lengvumas, tad ir gamyboje daugiausiai vyrauja valcavimo būdu apdirbami įvairaus storio metalo lakštai.
Medicinos pramonėje. Šiuo metalo apdirbimo būdu naudojamasi gaminant chirurginius įrankius, medicininius prietaisus ir implantuojamus komponentus. Tokie gaminia itin smulkūs, todėl ir valcuojant naudojamos tiek įvairios technikos, tiek atitinkamai smulkiems dalykams pritaikyti įrenginiai.
Elektronikos pramonėje. Metalą šioje pramonėje lanksto gaminant korpusus, įvairius kompiuterių komponentus (pavyzdžiui, skirtus uždengti viduje esančias mikroschemas), šilumos sytus, reikalingus elektronų šilumai išsklaidyti ir dar daug kitų komponentų. Reikiamas formas ir kampus sukurti dažniausiai padeda lankstymas presu ir valcu.
Baldų pramonėje. Metalo valcavimo ir lankstymo apdirbimas naudojamas kėdžių ar kitų sėdimųjų baldų karkasams, staliukų kojoms bei kitų komponentų gamybai. Šios technikos dėka galima sukurti apvalų staliuką, arba įmantriai išraizgytą stalą laikančią konstrukciją, kuri virs pagrindiniu ir išskirtiniu baldo akcentu.
Mene ir interjero dizaine. Metalo lankstymas taip pat naudojamas menų ir interjero dizaino srityse skulptūrų, įvairių instaliacijų bei kitų dekoro elementų kūrimui. Verta atskirai paminėti apšvietimą. Skirtingi valcavimo metodai suteikia galimybę pagaminti įvairių formų ir dizainų šviestuvus, keičiančius erdvę ne tik skleidžiama šviesa, bet ir unikalumu.
Kartu sukombinuotos įvairios metalo apdirbimo technikos sukuria neaprėpiamas galimybes įvairių pramonės šakų gamybos procesuose.
Metalo valcavimas tikrai puikus apdirbimo būdas, norit turimai medžiagai suteikti kitokias pritaikymo perspektyvas. Su specialiomis staklėmis galima lankstyti įvairius metalus: nerūdijantį plieną, aliuminį, žalvarį ar varį, įvairius jų lakštus ar vamzdžius, kuriuos pritaikyti galime jau aukščiau paminėtuose gaminiuose.
Turite idėjų, tačiau nežinote kaip jas būtų galima įgyvendinti? Visuomet verta kreiptis į metalo apdirbimo profesionalus. Galbūt siekiant įgyvendinti jūsų idėją bus reikalingas vamzdžių lenkimas, o gal pjovimas lazeriu ar poliravimas? Bet kokiu atveju, galite būti tikri, kad savo darbą išmanantys specialistai padės atrasti geriausią apdirbimo metodą ir geriausiai kaip galima išpildyti norimą idėją.
`