Šiemet pažymimos dvi svarbios datos: nuo knygnešio Prano Zykaus gimimo Darsūniškio valsčiuje, Gegužinio kaime, 1874 metais – 140 metų ir nuo jo mirties Pakuonio valsčiuje, Bačkininkėlių kaime, 1944 metais – 70 metų. Pakuonio pagrindinės mokyklos muziejuje sukaupta plati archyvinė medžiaga, žmonių prisiminimai. Enciklopediniai duomenys, nuotraukos, skaidrės pasakoja apie šio žmogaus sudėtingą ir prasmingą gyvenimo kelią. Bendraujame su knygnešio giminaičiais.
Kaimo vaikas, nežinia kokiu būdu išmokęs skaityti, rašyti ir net piešti, drožti, paliko ryškų pėdsaką mūsų krašto istorijoje. Parapijiečiai ir dvasininkai džiaugėsi ištapyta Darsūniškio bažnyčia, puikiai išdrožtu jos altoriumi gėrėjosi ne vienas profesionalus dailininkas. Spaudos draudimo laikotarpiu Prano Zykaus platinamas knygas slapčia skaitė Jiezno, Kruonio, Darsūniškio žmonės. Kartais su svarbiu kroviniu Pranas keldavosi per Nemuną į Pakuonio kraštą. Nuolat bendravo su Simanu Garmumi, Kazimieru Žiugžda ir kitais knygnešiais, kartais pats vykdavo į Prūsiją pargabenti naujų leidinių. 1905 metais aktyviai dalyvavo Didžiojo Vilniaus Seimo darbe, o grįžęs rūpinosi skleisti lietuvybę. Slėpdamasis nuo caro valdininkų persekiojimo ir Sibiro tremties, pasitraukė į Ameriką. Ten gyvendamas palaikė ryšius su J. Basanavičiumi bei kitais šviesiais Lietuvos žmonėmis. Deja, anglies kasyklose prarado sveikatą ir grįžo į Nepriklausomą Lietuvą be didelių turtų. Vedęs Moniką Augustavičiūtę, apsigyveno Pakuonio parapijoje Bačkininkėlių kaime. Palaidotas Pakuonyje.
Šį mėnesį vyksta renginiai atskiroms klasėms ir klasių grupėms. Mokiniai muziejuje žiūri skaidres, aptaria parodą, lanko kapą Pakuonio kapinėse.
Ona Zmejauskienė
Pakuonio pagrindinė mokykla