Ką svarbu žinoti apie bronchine astma sergančių vaikų gydymą?

pulmonologai

Astma yra viena iš pagrindinių vaikus kankinančių lėtinių ligų. Ji siejama su tokiais simptomais, kaip padidėjęs bronchų jautrumas, susiaurėję kvėpavimo takai, pasikartojantis dusulys, kosulys, švilpimas krūtinėje ir jos veržimo jausmas. Siekiant kontroliuoti tokią ligą ir pagerinti vaiko gyvenimo kokybę, reikalingas pastovus gydymas. Jį dabar plačiau ir aptarsime.

Kodėl vis daugiau vaikų serga bronchine astma?

Nors tikslios priežastys, kodėl daugėja astma sergančių vaikų, nėra žinomos, ši tendencija gali būti siejama su keletu dalykų. Pirmasis iš jų yra tas, kad vaikai šiais laikais susiduria su vis daugiau alergenų, tokių kaip dulkės, oro teršalai ir cigarečių dūmai. Antrasis – jie rečiau serga, todėl imuninė sistema nėra tokia atspari, t. y. nesusiformuoja imunitetas.

Dar vienas dalykas, su kuriuo siejamas didėjantis bronchine astma sergančių vaikų skaičius, yra mažesnis žindymo dažnis. Dėl šios priežasties kūdikystėje į vaikų organizmą nepatenka svarbių imuninės sistemos medžiagų, lemiančių didesnį jos atsparumą.

Kaip gydoma bronchinė astma?

Pagrindinis gydymo tikslas šiuo atveju yra kontroliuoti astmą, vartojant kuo mažesnį vaistų kiekį ir kuo mažesnes jų dozes. Remdamasis vaiko sveikatos istorija ir ligos sunkumu, pulmonologas gali parengti specialų priežiūros planą. Jame paprastai nurodoma, kada ir kaip vaikas turėtų vartoti vaistus nuo astmos, ką daryti būklei pablogėjus ir kada pacientui reikia skubios pagalbos. Tėvams būtina įsitikinti, kad jie supranta šį planą. Todėl vizito pas gydytoją metu jie turėtų drąsiai užduoti rūpimus klausimus.

Astmos gydymui naudojami dviejų pagrindinių grupių vaistai: kontroliuojamieji ir simptominiai. Pirmieji slopina uždegimą ir kontroliuoja ligos simptomus. Antrieji vaistai šalina arba palengvina astmos simptomus. Jeigu ligos priepuoliai yra lengvi ir pasikartoja retai, dažniausiai pakanka trumpu veikimu pasižyminčių bronchodiliatatorių. Jie vartojami tik užėjus dusuliui.

Kas laikoma visiška bronchinės astmos kontrole?

Kaip jau buvo minėta, pagrindinis bronchinės astmos gydymo tikslas yra kontroliuoti ligą, pacientui vartojant kuo mažiau medikamentų. Laikoma, kad ji yra visiškai sukontroliuota tuomet, kai vaikui nepasireiškia astmos simptomai ir paūmėjimai. Visiškos kontrolės atveju nėra apribojamas paciento fizinis aktyvumas, jam nereikalingi jokie skubiai pagalbai skirti vaistai. Taip pat vaiko kvėpavimo funkcija yra gera, jam nepasireiškia vaistų sukeliamas šalutinis poveikis.

Jeigu gydoma tinkamai, daugeliu atvejų astma yra kontroliuojama. Kontrolės lygis priklauso nuo ligos eigos ir sunkumo. Visgi tam, kad būtų išvengta jos simptomų, paūmėjimų, taip pat, kad būtų sustabdomas plaučių funkcijos prastėjimas, svarbu ne tik nuolat tinkamai vartoti vaistus, bet ir vengti astmos simptomus provokuojančių veiksnių.

Kaip ir gydant kitas lėtines ligas, norint sukontroliuoti bronchinę astmą, svarbu pasitelkti įvairias gydymo priemones. Įvertinę vaiko būklę, pulmonologai jas paskiria individualiai. Ieškote gydytojo, kuriam galėtumėte patikėti savo mažųjų sveikatą? Spauskite ant pateiktos nuorodos ir registruokitės vizitui: https://anteja.lt/gydytojai-specialistai/vaiku-pulmonologai.

Taip pat skaitykite