Gilios darbų pėdos – atlyginta skola gimtinei

Prienų krašto garbės pilietis, Seimo narys Juozas Palionis (1950–2011)

Ilgametis Prienų ir Birštono krašto atstovas Seime, aktyvus visuomenininkas, knygų leidėjas ir rėmėjas, Birštono – Prienų kūrėjų klubo „Gabija“ įkūrėjas, kūrybinių idėjų sumanytojas ir kuriančių žmonių globėjas Juozas Palionis rašė: „Visi geri darbai yra prasmingi, ypač jei jie padaryti iš širdies, jei džiugina ne vien tą patį žmogų, bet ir daugelį kitų. Ir mažas kūrinėlis, parašytas iš gyvenimo patirties, iš skausmo, liūdesio ar džiaugsmo, virtęs knygos puslapiu, keliauja iš trobos į trobą, iš širdies į širdį. Džiaugiuosi būdamas tarp tų, paliekančių pėdsakus, dar daugiau – galėdamas savo kraštiečių kūrėjų mintis, svajones paversti knygos puslapiais“. Kaip gražiai pasakyta!

Šiandiena įpareigoja atsigręžti į prieš trylika metų tragiškomis aplinkybėmis iš gyvenimo išėjusį mūsų kraštietį Juozą Palionį. 2024 metų balandžio mėnesį „Gabijos“ klubo teikimu ir Prienų rajono savivaldybės Tarybos sprendimu Juozui Palioniui ( 1950-12-01 – 2011-10-17) suteiktas Prienų krašto garbės piliečio vardas (po mirties). Garbės piliečio regalijoms įteikti pasirinkta ypatinga proga, kiekvienam Lietuvos žmogui svarbi diena – Vasario 16-oji, Valstybės atkūrimo diena. Ši diena – įsipareigojimas gerbti ir branginti valstybę, į kurios istoriją savo darbais ir asmenybės šviesa įsirašo ir mūsų kraštietis, Nemuno ir Knygos žmogus Juozas Palionis.

Juozas Palionis gimė gražiame gamtos prieglobstyje, miškų ir didžiosios Nemuno kilpos apsuptame Šaltinėnų kaime 1950 m. gruodžio 1 d. Jo tėvas Vytautas Palionis – Vorkutos tremtinys. Motina Ona Kimbirauskaitė-Palionienė – partizanų rėmėja. Juozas mokėsi Siponių aštuonmetėje, vėliau Birštono vidurinėje mokykloje. 1969 m. įstojo į Lietuvos žemės ūkio akademiją, Hidromelioracijos ir žemėtvarkos fakultetą. Ją baigęs, kaip gabus ir perspektyvus specialistas, paliekamas dirbti mokslinį pedagoginį darbą Melioracijos katedroje. Po metų Juozas Palionis kviečiamas dirbti į Melioracijos ir vandens ministeriją. 1993–1997 m. Juozas Palionis dirbo LR Vyriausybėje ministro pirmininko Adolfo Šleževičiaus padėjėju bei konsultantu žemės ūkio ir jo perdirbimo pramonės klausimais.

Juozo Palionio Amžinojo poilsio vieta Nemajūnų kaimo kapinaitėse ir Knygų  namelis…

Juozo Palionio darbai nuo pat pirmų jo veiklos žingsnių buvo svarbūs, aktualūs ir reikšmingi Lietuvai. Nuo 2000 metų, beveik tris kadencijas LR Seime, iki lemtingos 2011-ųjų spalio 17 d., Juozas Palionis sąžiningai, pareigingai, labai aktyviai ir dorai atstovavo savo gimtojo krašto Prienų ir Birštono žmonėms. Užaugęs kaime, nuo mažų dienų pratintas prie žemės darbų, mokintas ir išmokęs vertinti darbą ir atlygį už jį, Juozas Palionis brangino, gerbė ir vertino kiekvieną savo krašto žmogų, stengėsi jam pagelbėti bei atliepti visų žmonių poreikius.

Parlamentinės veiklos pradžioje Juozas Palionis priklausė Ekonomikos komitetui, vėliau dirbo Biudžeto ir finansų komitete. 2000–2012 m. kadencijose Seime – LSDP frakcijos narys, vėliau frakcijos seniūno pavaduotojas. Nuo 2005 m. kovo mėnesio Juozas Palionis – LSDP Prienų skyriaus pirmininkas. Juozo Palionio rūpesčiu Prienuose buvo sutvarkytos partijos veiklai skirtos patalpos, kur vyko posėdžiai, susitikimai, kuriamos tradicijos, tokios kaip kasmetiniai vasaros sąskrydžiai, „Metų moters“ rinkimai ir sykiu šventė, skirta tarptautinei Moterų solidarumo dienai, Kovo 8-ajai paminėti.

Bendradarbiavimo su savivaldybėmis ir asmeninio Seimo nario rūpesčio dėka atlikti ženklūs darbai: Nemuno krantinės sutvirtinimas, vandentiekio ir kanalizacijos, bibliotekų, medicinos įstaigų renovacija. 2008 m. duotas startas Prienų sporto arenos, kurios vienas iš idėjos autorių buvo Seimo narys Juozas Palionis, statybai. Projekto įgyvendinimui Juozo Palionio pastangų dėka 2010 m. papildomai skirta 6 milijonai litų. Parlamentaras finansinę paramą skyrė Jiezno kapinių naujo kryžiaus pastatymui, Jiezno kultūros namų fasado, stogo remontui, Jiezno bažnyčios bokšto ir fasado bei Prienų krašto muziejaus salės stogo remontui. Pagelbėjo kultūros centrams įsigyti muzikos instrumentų. Juozas Palionis asmeninėmis lėšomis rėmė kraštiečių sueigas, įvairius kultūrinius, sporto renginius, turnyrus, ūkininkų, laikraščio „Gyvenimas“ šventes, rajono miestų ir miestelių jubiliejines šventes. Jo iniciatyva gimė ilgamete Prienų globos namų tradicija tapusi Oninių šventė. Vardinės Seimo nario stipendijos (100 litų) buvo skiriamos moksleiviams už aktyvią visuomeninę veiklą ir baigusiems mokyklas su pagyrimu.

Daug dėmesio ir paramos Juozas Palionis skyrė negalios ištiktiems žmonėms. Tai darė per Prienų ir Birštono skyrius ir tiesiogiai Vaikų globos namams, Prienų specialiajai mokyklai, senelių globos namams bei kiekvienoje seniūnijoje gyvenantiems neįgaliesiems. Seimo nario iniciatyva paskirta daugiau nei pusė tūkstančio įvairios kompensacinės technikos: funkcinių lovų, neįgaliųjų vežimėlių, vaikštynių ir kt. Buitine technika pagelbėdavo ir Prienų savivaldybės seniūnijose gyvenančioms daugiavaikėms šeimoms.

Juozas Palionis daug nuveikė ir ugdant pilietiškumą. Jo iniciatyva buvo suorganizuotas konkursas „Gyvenu Europoje“ (2007 m.), išleistas moraline ir materialine Seimo nario parama paženklintas informatyvus, išliekamąją vertę turintis Prienų rajono savivaldybės žemėlapis (2004 m.). Moksleivių kūrybinio konkurso laureatų darbai „Gyvenu Europoje“ išleisti 5 tūkst. egzempliorių tiražu. Seimo nario iniciatyva ir lėšomis buvo išleista lietuviškos spaudos atgavimo šimtmečiui skirta knyga „Gyvenimo mokykla. Prienų kraštas: istorija, žmonės, kūryba“ (2004 m.). Tęstinis šios knygos projektas – enciklopedinis dviejų tomų leidinys „Žmonės ir darbai. Prienų krašto šviesuoliai I“ (2007 m.). Antrasis šios knygos tomas „Žmonės ir darbai. Prienų ir Birštono krašto šviesuoliai II“ (2013 m.) po Seimo nario Juozo Palionio žūties buvo finansuojamas jo vardu įkurto fondo lėšomis. Juozo Palionio rūpesčiu buvo parengta ir išleista Justino Adomaičio knyga „Kaimas gyvas“. Mūsų kraštietis išleido ir tris savo kūrybos knygeles: „Gyvenimo taku“ (2002 m.), „Lūkesčių lietus“ (2004 m.), „Pasidalinkime mintimis“ (2011 m.). Juozo Palionio iniciatyva kuriantys Prienų ir Birštono krašto žmonės susivienijo į gražų sambūrį, kuris 2007 m. rugsėjo 11 d. Prienų krašto muziejuje buvo pavadintas „Gabijos“ vardu. Seimo narys tapo šio kūrėjų klubo iniciatoriumi, idėjų generatoriumi ir kūrybinių projektų įgyvendintoju bei finansiniu rėmėju. Vienas po kito startavo kraštiečių kūrybos almanachai „Gili žodžių versmė“ (2007 m.) ir „Artimi toliai“ (2008 m.). Kraštotyros leidiniai „Kur tekėjo Šlavanta“ (2009 m.), „Čia Nemunas vingiuoja“ (2012 m.) tarsi buvo startas visai serijai knygų, kuriomis pradėtos fiksuoti Prienų krašto kaimų, mokyklų, bažnyčių istorijos.

 

Kraštotyrinė knyga „Čia Nemunas vingiuoja“ (2012 m.) apie Juozo Palionio gimtąjį Siponių kraštą

Po Birštono ir Prienų kūrėjų klubo „Gabija“ sparnu susibūrusi kuriančių žmonių bendruomenė įžiebė ryškią žodžio šviesą pristatydama visuomenei bendrus kūrybinius projektus – knygas, kviesdama į Poezijos pavasarius Pilotiškėse, Vinco Mykolaičio-Putino tėviškėje, o dažnas – ir išleisdamas savo kūrybos knygas. Graži „Gabijos“ kūrybinė veikla ir knygų leidybos tradicija tęsiama ir po Juozo Palionio netekties. 2024 m. gegužės 10 d. startavo daugiau nei 100 autorių Prienų ir Birštono kūrybinės bendruomenės knyga „Ieškojimų šviesa“. Joje užfiksuoti ir prisiminimai apie „Gabijos“ įkūrėją Juozą Palionį.

Nors laisvalaikiui nuo parlamentinės veiklos likdavo nedaug laiko, visgi jo atrasdamas Juozas Palionis laisvas minutes mėgdavo leisti gamtoje, gimtajame Siponių kaime, ten prisiliesti prie žemės ūkio darbų, bitininkystės, prisėdus ant mylimo Nemuno kranto brūkštelėti į užrašinę mintis, kuriose atsispindėjo ir jo paties asmenybė. Juozo Palionio sukurtas eilėraštis „Ieškojimai“ tapo himnu Duonai ir pasklido ne tik po Prienus, Birštoną ir Lietuvą. Daina virtęs eilėraštis dainuojamas ir Lenkijos lietuvių bendruomenėse.

Knygoje „Ieškojimų šviesa“ prisimindamas savo kolegą Juozą Palionį, ilgametis politikas Gediminas Kirkilas rašė: „Rašyti, kurti savo poeziją yra viena, rūpintis kitais, juos surinkti į knygas, išleisti, paskleisti yra visiškai kita. Taip gali padaryti tik geri, nesavanaudžiai, mylintys žmonės. Tokie, kuriems rūpi ne tik jie patys, ko mūsų gyvenime šiandien vis labiau trūksta ir vis daugiau stigs. Juozas Palionis šiuo požiūriu išskirtinė asmenybė. Tikras Lietuvos šviesuolis, ant kokių laikosi visa mūsų istorija, kultūra, galbūt ir tautiškumas. Nieko neperšantis, tačiau padedantis, skleidžiantis grožį ir gėrį. Pasikartosiu, kaip jis pats ir rašė – kad mažiau vietos liktų blogiui“.

Už aktyvią parlamentinę veiklą Seimo nariui Juozui Palioniui dėkojo valstybės vadovai ir eiliniai gimtojo krašto žmonės. 2003 m. laikraščio „Gyvenimas“ skaitytojai parlamentarą išrinko Metų žmogumi, Birštono vienkiemio klubas „Saulėgrąža“– Garbės nariu, krepšinio sporto klubas „Prienai“ – prezidentu. 2008 m. Seimo nariui Juozui Palioniui įteikta „Lietuvos globos įstaigų pagalbininko“ nominacija, kurią įsteigė Lietuvos globos įstaigų ir jų vadovaujančių darbuotojų asociacija „Rūpestinga globa“.                                                                                                                                                                                                                                                                                         Su žmona Julija Juozas Palionis užaugino du vaikus: sūnų Andrių ir dukrą Editą, džiaugėsi augančiomis vaikaitėmis Monika ir Emilija. Šiandien Juozo Palionio šeimos medis augina dar tris atžalas: dukros Editos dvynius – Izabelę ir Dovydą bei sūnaus Andriaus jaunėlį – Juozuką.

Juozas Palionis labai vertino nuoširdumą, sąžiningumą. Jį piktino dviveidiškumas, besaikis išdidumas, kitų nuomonės nepaisymas. Parlamentaras tikėjo liaudies išmintimi ir savo veikloje jai teikė prioritetą. Jis mėgo sakyti: „jeigu nori, kad sektųsi, niekada nelinkėk blogo kitiems, bet stenkis žmonėms padėti“. Šią Juozo Palionio poziciją atspindėjo jo asmenybės, kūrėjo, šeimos žmogaus, draugo, parlamentaro visos gyvenimo veiklos labai aktyvi, pilietinė ir patriotinė laikysena.

  Nerimastingai skubantis laikas ir ištikima istorijos sergėtoja atmintis parinko teisingą sprendimą – garbingą Juozo Palionio darbų ir kūrybinio palikimo įvertinimą – Garbės piliečio vardo suteikimą Birštone (2012 m.) ir Prienuose (2024 m).

Juozo Palionio labdaros ir paramos fondo vardu

Valė Petkevičienė

 

Iš Juozo Palionio kūrybos

Būti savimi

Apkabino Nemunas
Punią ir Balbieriškį,
Prienus ir Birštoną.
Išsiraitė kaip žaltys
Tarp šilų ir gojų.
Stoviu ant aukšto skardžio,
Ranka jam moju,
Įsimenu jo šneką –
Niekada nenurimti.
Būti savimi.

Esmė

Didvyriams – ąžuolo vainikas,
Tėvynei – himnas mūsų.
Ir mes šioj žemėj susitikom,
Ir savo žemėj būsim.
Širdažolės, ugniažolės svaigina,
Gražiai rugiai išplaukę.
O Lietuva, mana Tėvyne,
Žaliuok ir auki.
Jos niekada pamiršt negalima.
Lyg paukštė čiulba.
Tu mano, Lietuva, gyvenimas,
Gražioji gulbė.

Ieškojimai

Aš vėl šaly, kur duoną kepa,
Medum pakvipę aviliai.
Kur vakarais alyvom kvepia
Ir dūsauja melsvi šilai.
Aš vėl šaly, kur pievos žalios,
Kur upės bėga iš krantų.
Vis ant akių vilties vualis.
Troškimais alkanas grįžtu.
Grįžtu namo prie savo Nemuno,
Pakrantėm vaikštau mintimis,
Ir norime mes iš gyvenimo,
Kad džiaugsmas būtų su mumis.

Karuselė

Nekenčiame ir mylime,
Ir juokiamės, ir verkiam,
Ir kalbame, ir tylime,
Ir giriame, ir smerkiam.
Laimėjimus ir nesėkmes
Į vieną rišam pundą.
Surišam ir tąsyk mes –
Nei dorai, nei pagundai…
Gaidžiai saulutę budina
Kiekvieną mielą rytą –
Ne visuomet kas būtina
Ir būna padaryta.
Linguoja kartais vasaros
Su pustuščiais vežimais,
Ateina žilas vakaras
Pro gelstančius beržynus.
Lėtai tirštėja sutemos,
Žilvičiai rasą barsto,
Mes karuselėj sukamės
Nuo lopšio iki karsto.

Ruduo

Kasmet kartojasi ruduo, tik gyvenime jis būna vieną
kartą. Todėl apie tokį rudenį ir pakalbėti labai verta.
Visi nori, kad jis būtų su gražia „bobų“ vasara,
vienok ne kiekvienam jis toks skirtas.
Tačiau kuo ilgesnis gyvenimo ruduo, tuo vėliau
ateina amžinoji žiema…

Gerumas

Kartais pralaimėjimas veda į pergalę, o kartais
į didesnį pralaimėjimą. Todėl visada geriau
laimėjimas, kad ir koks mažas jis bebūtų. Gal
ir reikėtų orientuotis į optimizmą, į teigiamas
emocijas, į kilnius siekius bei lūkesčius. Gamtoje
ir gyvenime nebūna vakuumo, todėl, kai
gėris užima daugiau erdvės ir laiko, mažiau
vietos lieka blogiui. Reikia pasakyti, kad geruoju
visada ir visur daugiau pasieksime.
Tad žadinkime savyje gėrį.

Minčių brydės

***
Poezija – gyvenimo eliksyras, širdies vaistas, apsauga nuo randų ir pilkumos.

***
Nairobis Kenijoje – šaltinių miestas, Šaltinėnai Nemuno vingiuose – šaltinių kaimas.

***
Artimą tolumą pasiekti lengviau.

***
Kai žinai, kad tai, ką darai, kai ką pradžiugins, paguos, nuramins, suteiks vilčių ir ryžto – didelė palaima.

***
Bendravimas su žmonėmis padeda suvokti, kad gyvenimo prasmė – ne turtai, ne išdidumas, o paprastas, teisingas ir tobulas požiūris į viską, kas mus supa.

***
Būdamas savimi žmogus niekada negali būti mažas dvasia ar svetimas kitiems.

***
Daryk tik gerus darbus, jei nori, kad sektųsi.

***
Reikia ne auksinių plunksnakočių, o parašytų auksinių minčių.

Taip pat skaitykite

Parašyti komentarą