Fons Joosten – laimingas, darydamas gera kitiems

DSC_0896Jei paklaustume Prienų „Žiburio“ gimnazistų, ką šią savaitę veikė per anglų kalbos pamokas, didžioji dauguma tikriausiai atsakytų, jog dalyvavo ilgamečio gimnazijos rėmėjo ir gero mūsų visų draugo iš Olandijos Fons Joosten paskaitose. Šią savaitę jau dvidešimt devintą kartą mūsų gimnazijoje viešintis svečias pristatė temas apie kartų skirtumus, mokymąsi visą gyvenimą, bendravimą ir kt. Pasidomėjome, kada ir kaip visa tai prasidėjo.

Interviu metu Fons Joosten prisiminė, kad Prienus pirmą kartą prieš daugelį metų aplankė visai netikėtai. Į Lietuvą su žmona jis atvyko aplankyti susirašinėjimo draugų Vilniuje. Lankydamiesi Gedimino bokšte jie susitiko su moksleiviais iš Prienų. Mokytojos kvietimu apsilankę gimnazijoje, labai nustebo: moksleiviai parengė valandos trukmės programą, kurios metu šoko, dainavo, skaitė poeziją. Kaip prisimena svečias – tai buvo nuostabu, nes paprasti turistai nepamato vietinių gyventojų kasdienybės, nesusipažįsta su jų kultūra. Svečias prisiminė: „Nusprendėme ir toliau bendrauti. Tuo metu mokykla buvo pakankamai skurdi: prasti baldai, nebuvo reikalingų priemonių. Paklausiau direktoriaus, ar galime kuo nors padėti. Gal kitą kartą atvykdami čia galime atvežti reikalingų priemonių: pieštukų, knygų ar tai, ko jums labiausiai reikia?“ Taip prasidėjo paramos akcijos – iš Olandijos į Prienus buvo transportuota keliolika sunkvežimių baldų ne tik mokykloms, bet ir ligoninėms.

Tikriausiai dar ir dabar mums kyla klausimai: kodėl jis tai daro? Tuo metu tokių klausimų, pasirodo, taip pat atsirasdavo. Svečias žino atsakymą: „Esam katalikai – tikime, kad turime rūpintis vieni kitais, dalinti save kitiems. Tai daro mus laimingus. Tuomet mes surengėme moksleiviams pirmą paskaitą itin populiaria tema „Kokia žmogaus vertė?“ Matėme, kad ši paskaita juos paliečia, įkvepia. Tuometinis gimnazijos direktorius Juozas Padvelskis, išgirdęs apie mūsų paskaitą, pasakė, jog bet kada atvykę į Prienus galėsime savaitę bendrauti su moksleiviais gyvenimiškomis temomis – būtent tai mes ir darome jau septyniolika metų.“ Svečias iš Olandijos teigia, jog besiruošdamas paskaitoms turi rasti atsakymus į įvairaus pobūdžio klausimus, pavyzdžiui, kas yra išmintis, tiesa, draugystė? Tai, pasak pašnekovo, patinka: „Pats sužinau daug naujo ir esu laimingas galėdamas pasidalinti savo žiniomis su visais, norinčiais mokytis.“

Paklaustas apie švietimo sistemą, svečias atsako, jog, jo manymu, Lietuvos švietimo sistema geresnė: „Pagal statistiką, Lietuva švietimo srityje užima tryliktą, o Olandija – maždaug dvidešimt trečią vietą. Be to, jūsų šalies moksleiviai kur kas smalsesni.“ Jo manymu, moksleiviai palieka mūsų šalį ir mieliau renkasi studijas užsienyje dėl ekonominės situacijos – tėvynėje jiems sunkiau susirasti darbą. Pašnekovo patarimas šiuo klausimu – ieškoti kitų išeičių.

Šiltas, draugiškas, protingas ir paprastas – toks mūsų gimnazijos draugas Fons Joosten. Paskaitų metu kviečiantis klysti ir mokytis iš savo klaidų, kviečiantis bendrauti ir mesti iššūkį mokytojui, kviečiantis kelti klausimus ir diskutuoti, jis visą savaitę bendravo su moksleiviais ir dalijosi savo žiniomis. Tikriausiai net ir nedalyvavusieji jo paskaitose pastebėjo jį gimnazijos koridoriuose – iš kitų išsiskyrė ne tik neblėstančia šypsena, bet ir ryškiaspalviais marškinėliais itališku užrašu, angliškai reiškiančiu „Life it’s not to HAVE, it’s to BE“. Fons Joosten gimnazijos bendruomenei linki atmerkti akis, ištempti ausis, apsižvalgyti, gyventi sąmoningai ir mažiau laiko leisti kėdėje žiūrint televizorių.

Ugnė Revinskaitė

Nuotrauka autorės

Taip pat skaitykite