Elena Sakavičiūtė-Pečiulaitienė: „Kad kiekvienas širdyje jaustų meilę kanklėms, lietuvių liaudies dainai, kad visi kuo ilgiau būtų draugėje”

IMG  (12)

Vilija Čiapaitė

Rugsėjo pirmosiomis dienomis Skriaudžiuose vyks didelė šventė. Juk taip neseniai, prieš dešimtį metų, šventėme „Kanklių” ansamblio šimtmetį, o dabar bus švenčiamas 110 metų jubiliejus.

Kiekvieni metai ne tik šaliai, bet ir šiam brandžiam kolektyvui atnešė pokyčių. Prieš pusantrų metų kolektyvą paliko vadovas Edmundas Gumuliauskas. Tačiau kaip toks garbaus amžiaus sulaukęs kolektyvas bus be vadovo? Klausimas buvo greitai išspręstas. Vadovauti kolektyvui pakviečiama Elena Sakavičiūtė-Pečiulaitienė. Nuo vienuolikos metų kankliuojanti, be to, esanti ir muzikos mokytoja. Ji ne vienerius metus „gyveno” su kanklėmis, tad šis pasiūlymas jos neišgąsdino. Kaip ir kiekviename kolektyve esama pokyčių, taip ir šiam, taip pat teko tokia dalia, nes kai kurie ansambliečiai dėl sveikatos ar susisiekimo problemų turėjo atsisakyti mėgstamo pomėgio, tačiau energija trykštanti Elena nesėdėjo ir nesėdi rankų susidėjusi, ir neverkšlena. Ji pakvietė keletą skriaudiškių, kurie su malonumu papildė gretas, dvi šeimas iš Kazlų Rūdos. Dabar kolektyve yra 20 suaugusiųjų ir 5 vaikai. Amžiaus skirtumas taip pat labai skirtingas: 5 ir 83. Energingoji Elena daug dėmesio skiria ir kolektyvo veiklos bei krašto viešinimui.

Kolektyvas jau šiais metais sėkmingai keliavo po tarptautinius festivalius Kaune, Punske, Jurbarke ir kitur. Kaip brandaus ir gražaus amžiaus sulaukusieji, ansamblis „Kanklės” visuomet pasirodo festivalių pradžioje. Tai didelis kolektyvo įvertinimas!

Kitas vadovas – kiti vėjai ir senos tradicijos

Su kitu vadovu kolektyve atsiranda ir kiti vėjai. Elena pasakojo, jog ansamblis turi ir savo tradicijas, kurių net negalvojanti keisti. Dainų repertuare vyraujančios buvusių vadovų kurtos dainos ir muzika išliks, tačiau jos noras repertuarą papildyti Skriaudžių krašte skambėjusiomis dainomis pradeda pildytis. Štai, kažkada Jauniaus Vyliaus vadovaujama ekspedicija surinko ir įrašė per 200 dainų, kurias įdainavo šiame krašte gyvenusi Adelė Kazlauskienė ir kiti gyventojai. Tad švelnus poslinkis, kad kolektyve skambėtų ne tik autorinės, bet ir šio krašto lietuvių liaudies dainos – vadovės Elenos svajonė. Tam pritaria ir dauguma kolektyvo narių, nes tai savotiškas krašto garsinimas. Beje, buvęs „Kanklių” vadovas Vytautas Alenskas, gimęs Patašinės kaime, Klaipėdos universiteto Menų fakulteto Liaudies muzikos katedros docentas, studentų kaimo kapelos vadovas, yra pasakęs, jog dažniausiai autorinės dainos tampa lietuvių liaudies dainomis, ir jis visiškai neklydo tai sakydamas. Juk labai šaunu, nes tos dainos ir toliau skambės „Kanklių” ansamblio repertuare.

Pakalbinta apie kolektyvą Elena tarsi atgijo. Pasak jos, nors pati „Kanklių” kolektyve tik apie 1,5 metų, bet su juo jau susigyvenusi. Ji čia jaučiasi labai gerai ir kiekvienas linkęs jai padėti. Tačiau štai, vienas skaudulys, kuris jai neduoda ramybės, tai lėšos. Nors kolektyvo nariai niekada nesiskundžia, jog į festivalius ar renginius reikia vykti savo transportu, tačiau ji, kaip vadovė, visada jaučiasi nekaip. Beje, paklausta, ar auga nauja ansamblio karta, Elena pasakė, jog kol kas naujų energingų narių nėra, tačiau aš manau, jog Skriaudžiuose esančio kolektyvo „Kankliukai” jaunimo meilė kanklėms ir lietuvių liaudies dainoms pasisuks jau į antrą šimtmetį persiritusį „Kanklių” kolektyvą. Juk ne vieną dešimtmetį dalyvaujanti kolektyvo veikloje Albina Orinienė tikras pavyzdys jaunimui!

Asociacijos „Skriaudžių kanklės” įkūrimas

Asociacija „Skriaudžių kanklės” buvo įkurta 2015 m. rugsėjo mėnesį. Asociacijos pirmininke išrinkta ansamblio „Kanklės” vadovė Elena Sakavičiūtė-Pečiulaitienė ir penkių narių valdyba iškėlė veiklos tikslus, kurie susiję su Skriaudžių kraštu.

Jie skamba taip: „Asociacijos veiklos tikslai – visokeriopai remti Skriaudžių ansamblio „Kanklės” bei vaikų ir jaunimo folklorinio ansamblio „Kankliukai” meninės ir kūrybinės veiklos iniciatyvas, atstovauti savo krašto etninę kultūrą Lietuvoje bei užsienyje. Burti esamus ir buvusius ansamblių narius, suvalkietiško kankliavimo puoselėtojus, mėgėjus, mylėtojus bei skatinti ir palaikyti švietimo, kultūros, kultūrinio paveldo išsaugojimo, socialinės paramos ir kitas iniciatyvas. Organizuoti šventes, festivalius, projektus, pramoginius, edukacinius ir kitus renginius, užtikrinančius etninės kultūros tradicijų perimamumą, tęstinumą bei sklaidą”. Ir reikia tikėtis, jog po asociacijos vėliava kolektyvams bus ne tik saugiau, bet ir bus išvengta daug skaudulių.

Rugsėjo 3-iąją – renginys, skirtas 110 metų jubiliejui

Rugsėjo trečiąją šventinis renginys tikrai nevyks salėje. Jis skirtas visiems, kurie myli lietuvių liaudies tradicijas ir jas puoselėja. Renginyje dalyvaus 10 folkloro kolektyvų ir 4 solistai. „Tik jokių liūdnų dainų”, ‒ sakė šio renginio ir „Kanklių” ansamblio vadovė.

Lauke, prieigose, vyks ir trys edukacinės programos, tai kalvystė, vilnos vėlimas ir žvakių liejimas. Visos jos bus nemokamos, tad tikimasi, jog dauguma norės jas išbandyti. Manau, jog atvykusiems į šventinį renginį bus ką veikti ir neteks liūdėti. Juk šypsena ir gera nuotaika – tai, ką reikėtų atsinešti su savimi.

Linkėjimai kolektyvui ir svečiams

O pabaigai „Kanklių” ansamblio vadovė Elena Sakavičiūtė-Pečiulaitienė pasakė, jog gražaus jubiliejaus proga savo kolektyvui linki, kad kiekvienas širdyje jaustų meilę kanklėms, lietuvių liaudies dainai, kad visi kuo ilgiau būtų draugėje, o renginio dalyviams ir svečiams linki gero oro, džiaugtis, neliūdėti, džiaugsmingos ir dainingos dienos.

 

Taip pat skaitykite