Gegužės 20 d. Prienų ūkininkų sąjunga organizavo savo nariams išvyką į ūkius, kuriuose užauginta produkcija iš dalies arba visa perdirbama ir pateikiama pirkėjams.
Kartu su ūkininkais vyko ir Prienų rajono savivaldybės meras Alvydas Vaicekauskas. Prienų ūkininkų sąjungos pirmininkas Martynas Butkevičius tvirtino, jog pagrindinis išvykos tikslas – parodyti sąjungos nariams ir kitiems, jog galima pardavinėti ne tik pieną, vaisius, bet ir iš jų pagamintą produkciją. Pasak ūkininko, tai vienas iš kelių, kaip apsisaugoti nuo perdirbėjų savivalės ir krašte sukurti papildomas darbo vietas.
Išvykos dalyviai apsilankė trijuose ūkiuose: R. Skučienės augalininkystės, M. Šlapkausko vaisių ir daržovių bei J. Pažėros pieno perdirbimo cechuose. Jų savininkai pasidalino savo patirtimi. Štai, R. Skučienės ūkyje sudėtas akcentas į obuolių, uogų auginimą ir realizavimą. Ir tik nedidelė dalis užaugintos produkcijos perdirbama (spaudžiamos sultys). M. Šlapkausko ūkyje atvirkščiai – didžiausia užaugintos produkcijos dalis perdirbama nuosavame nedideliame ceche. O J. Pažėros ūkyje pienas virsta sūriu, sviestu bei kita produkcija.
Po ekskursijų išvykos dalyviai J. Pažėros ūkyje paskanavo ūkininkų pagamintos produkcijos bei diskutavo įvairiomis temomis ir opiais klausimais. Diskusijoje dalyvavo Ūkininkų sąjungos nariai, Prienų rajono savivaldybės meras A. Vaicekauskas bei pabaigoje atvykęs Seimo narys Vytautas Kamblevičius.
Pirmiausiai pasisakė ūkininkai R. Skučienė, V. Šlapkauskienė ir J. Pažėra. vėliau įsismarkavo ir diskusija.
Štai, Alytaus PRC Balbieriškio Mykolo Krupavičiaus žemės ūkio skyriaus atstovas kvietė ūkininkus bendradarbiauti. Primename, jog Prienų ūkininkų sąjunga ir Alytaus PRC yra pasirašę bendradarbiavimo sutartį.
Prienų rajono savivaldybės meras A. Vaicekauskas pažymėjo, jog aktyvi Ūkininkų sąjungos veikla džiugina, o tokios išvykos padeda jauniesiems ūkininkams apsispręsti dėl ateities veiklų. Savivaldybės vadovas į ūkininkų priekaištus dėl blogų kelių pasiūlė pastatyti ženklus, kad jais negalėtų važinėti sunkiasvoriai automobiliai. Taip pat buvo akcentuota, jog Veiverių seniūnijoje dėl sugadintos žvyrkelių dangos kalti ir geležinkelio vystytojai. Meras pažadėjo žvyrkelių situacija pasidomėti ir pagal galimybes spręsti problemas.
Tarybos narys Jonas Vilionis papasakojo apie pieno gamintojų problemas ir iškovotas išmokas. Ūkininkas J. Pažėra replikavo, jog jas gavo tik tie ūkininkai, kurie pieną parduoda perdirbėjams, o tokie, kaip jis, kurie patys perdirba pieną, buvo pamiršti.
Seimo narys Vytautas Kamblevičius užsipuolė savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėją Donatą Šimukonį, teikdamas, jog jo vadovaujamas skyrius mažai padeda ūkininkams ir nesirūpina jų reikalais. Štai, kalbėdamas apie paramą jauniesiems ūkininkams tvirtino, jog atrinktuose sąrašuose dėl paramos gavimo nematė rajono ūkininkų pavardžių. Anot V. Kamblevičiaus, prie parašų reikia dar ir „kojomis” padirbėti. Po tokio Seimo nario pasisakymo pasipylė replikos, jog gauti paramą gali ne tie, kurie vadovaujasi taisyklėmis, o tie, kurie turi užtarėjų.
Į klausimą, ar Seimo narys ką nors iš Prienų krašto ūkininkų užtarė, jis atsakė, jog šiuo klausimu į jį niekas nesikreipė. V. Kamblevičius pažadėjo pasiaiškinti, kodėl NMA ne visiems ūkininkams siunčia metinius suderinimo aktus.
Naujasis Prienų turgavietės vystytojas Rimvidas Skorupskas kvietė ūkininkus prekiauti savo produkcija Prienų turgavietėje, o ne tik Kauno bei Vilniaus.
Diskusijos metu buvo tiesiai pasakyta, jog į ūkininkus vis dar žiūrima su nepasitikėjimu. Kodėl taip yra? Į šį klausimą galbūt galėtų atsakyti patys ūkininkai, nes jų tarpusavio pasitikėjimas taip pat nėra aukštas.
Gal pasitikėjimo stoka ir stabdo kooperatinį judėjimą?
Pasak M. Butkevičiaus, smulkiesiems ūkininkams būtina kooperuotis, nes atsilaikyti prieš perdirbėjus, prekybininkus bei gigantus saviškius bus dar sunkiau. Deja, kai kurie smulkieji ūkininkai ne tik baidosi kooperacijos, bet ir neretai nenori girdėti nieko, išskyrus save. Štai, diskusijoje nebūtais dalykais buvo apkaltinta Prienų VVG pirmininkė, kuri geranoriškai atvyko išvykos dalyviams pristatyti 2014-2020 metų „Leader” programos perspektyvas. Ir šis išpuolis dar kartą parodė, jog kai kuriems ūkininkams žodis „tolerancija” yra nepasiekiama viršūnė.
Pagal minėtą programą šiame finansavimo laikotarpyje bus dalinai finansuojamas verslų (perdirbimas, įvairios paslaugos) kaimo vietovėse kūrimas, bet ne pats žemės ūkis. Tačiau nežiūrint į atskirus išsišokimus, išvykoje dalyvavusių ūkininkų gausa parodė, jog „kaimas gyvas” ir ieško būdų, kaip išsilaikyti šiame dinamiškame pasaulyje.