Dažnai atsitinka, kad, kai miršta amžininkų, dalyvavusių svarbiuose įvykiuose, karta, kai kurie valdžios žmonės narciziškai bando susižerti veiklos už mokesčių mokėtojų pinigus rezultatus sau. Nors ten jų veikla tikrai sąlyginė…
Ką tik paminėjome Prezidento Valdo Adamkaus 95-ąsias gimimo metines. Tai didi, jautri, inteligentiška ir charizmatiška, komunikabili ir dvasios šilumos spindėjimo pilna asmenybė. Tai tiltas nuo dabarties į tarpukarį prie Jono Basanavičiaus ir Antano Smetonos, Aleksandro Stulginskio ir Kazio Griniaus. Mokytis ir mokytis dabartinei valdininkų ir valdininkėlių kartai to paprastumo, žmogiško dėmesio, dalykiškumo ir atjautos, kuo spinduliuoja Prezidentas.
Ir, turbūt, daugelis nežinome, ar neprisimename, to reikšmingo Prezidento vizito į Birštoną, kuris vyko 2001 m. liepos 17 dieną. Turiu piliečio pareigą tai priminti.
Birštonas prieš prezidento Valdo Adamkaus vizitą
Kurortas tuo metu buvo regrese. Birštone nedarbo lygis tada siekė 15 procentų. „Tulpės“ darbuotojams pusę metų jau nebuvo mokami atlyginimai, iškilo bankroto pavojus. Neliko centrinės institucijos, besirūpinančios sanatorijomis. Dėl sudėtingo vizų mechanizmo Nepriklausomų Valstybių Sandraugos piliečiai negalėjo atvykti į kurortą. Birštono savivaldybės prašymai, Birštono miesto savivaldybės veiklos ateičiai studijos vyriausybėje, ministerijose užstrigdavo, užsigulėdavo valdininkų stalčiuose iki pusmečio. Dar 2001 m. kovą Birštono miesto savivaldybės meras Antanas Zenkevičius kreipėsi į Turto fondą prašydamas, kad Savivaldybės žinion būtų perduota bankrutuojanti sanatorija „Tulpė“, tačiau net iki Prezidento vizito atsakymo buvo nesulaukta.
Prezidento vizito tikslai
Prezidentas siekė vietoje susipažinti su padėtimi kurorte, ar ji iš tiesų yra beviltiška.
Trumpa informacinė ELTA žinutė skelbė: „Liepos 17 dieną Birštone lankėsi Lietuvos Respublikos prezidentas V. Adamkus. Jis apžiūrėjo „Versmės“ sanatoriją, savivaldybėje kalbėjosi su Birštono bei Druskininkų miestų merais, sanatorijų vadovais. Po to prezidentas pavaikščiojo po miestą, prie J. Basanavičiaus paminklo susitiko su miesto gyventojais. Kartu su prezidentu V. Adamkumi Birštone lankėsi Seimo, Vyriausybės nariai, sveikatos bei užsienio reikalų ministrai, kiti atsakingi asmenys“ („Birštono kronika“, 2001 m. liepos 20–26, nr.29 (127), p.1). Taigi, į Birštoną buvo atvykęs ir Druskininkų meras Ričardas Malinauskas, čia buvo sprendžiamos ir šio kurorto problemos.
Atvykęs į Birštoną Prezidentas konstatavo: „Padėtis tikrai yra labai rimta. Skaičiai gąsdina, bet lieka vietos optimizmui“. Jis čia pat davė pavedimus kai kuriems ministrams.
Susitikimas su Birštono gyventojais
Birštono žmonės dabar yra labai susikaustę, bijo išsakyti savo nuomonę, apginti ją, yra įsibaiminę. Tai per gerą dešimtmetį susidariusi psichologinė atmosfera. Ir viso to priežastys daug kam yra aiškios… 2001 metų susitikimas su Prezidentu vyko atvirumo atmosferoje: „Prieš pietus Valstybės vadovas prie Jono Basanavičiaus paminklo susitiko su birštoniečiais. Aikštėje susirinko apie 300 žmonių, norėjusių išsakyti Prezidentui savo rūpesčius ir išgirsti jo nuomonę. Deja, viešnagės rengėjai nepastatė aikštėje mikrofonų, todėl ne visi gyventojai girdėjo klausimus ir atsakymus. Buvo daug klausimų apie nevykusį privatizavimą. Plojimais žmonės sutiko V. Adamkaus pasakymą, kad privatizuojant įvairius objektus padaryta daug klaidų ar net vagysčių. Tiesa, viena pagyvenusi moteris replikavo, kad apie tai Prezidentas turėjo prabilti anksčiau ir bandyti pakeisti situaciją.
„Jeigu būčiau prezidente, tikrai rasčiau lėšų ir padidinčiau pensininkams pensijas“, – teigė pensininkė. V. Adamkus paklausė, kur ji rastų tokių lėšų. Moteris atkirto, kad sumažintų Prezidento ir Seimo narių algas. Prezidentas priminė, kad jis prieštaravo, jog praėjusios kadencijos Seimo nariams būtų išmokėtos išeitinės kompensacijos.
Nors ir neišgirdę konkrečių pažadų, birštoniečiai Prezidentą išlydėjo plojimais. Šalia Birštono esančiame restorane „Seklytėlė“ buvo surengti oficialūs pietūs, o vėliau Prezidento kortežas nuvyko į Kazlų Rūdą, kur taip pat vyko susitikimas su gyventojais („Kauno diena“, 2001 m. liepos 18 d., nr.166, p.1).
Po prezidento vizito Birštono sanatorijų padėtis pradėjo gerėti, atsirado darbo vietų ir Birštone. O Prezidentas ir jo žmona Alma jau prieš vizitą ir iki šių laikų dažni pacientai Birštono gydyklose.
Vytautas Kuzmickas, istorikas