Atidengtas skulptoriaus Martyno Gaubo horeljefas Lietuvos didžiajam etmonui Jonui Karoliui Chodkevičiui

image_67237633

Vidmantas Venclovas
kvitrina.com

Rugsėjo 24 d., minint Jono Karolio Chodkevičiaus 400-ąsias mirties metines, Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus Vilniaus paveikslų galerijos vidiniame kieme buvo atidengtas skulptoriaus Martyno Gaubo sukurtas paminklas Lietuvos didžiajam etmonui.
Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus direktorius dr. Arūnas Gelūnas džiaugėsi, kad į Chodkevičių rūmus pagaliau sugrįžo žmogus iš jų kūrėjų giminės – didysis etmonas Jonas Karolis. Drauge su krašto apsaugos ministru Arvydu Anušausku atidengtą horeljefą pašventino kardinolas Audrys Juozas Bačkis su broliu kun. Algirdu Malakauskiu.

Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė sakė: „J. K. Chodkevičius buvo didis valstybės žmogus ir didis europietis. Tai mums yra labai svarbu. Tu gali būti didelis valstybei žmogus, veikdamas kelių valstybių naudai – taip, kaip veikia Jonas. Jis veikia Lietuvai, Ukrainos laisvei. Tai nėra sodžius, su kuriuo susiję tavo geri darbai – tai yra idėja. Tai – labai pelnytas, labai laiku įteikiamas apdovanojimas“. 

image_50444801

Jonas Karolis Chodkevičius (1570–1621) – vienas žymiausių XVII a. Europos karvedžių, LDK didikas, Šklovo ir Myšo grafas, nusipelnęs valstybės veikėjas: Žemaičių seniūnas, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės didysis etmonas bei Vilniaus vaivada, pasižymėjęs švietimo ir kultūros srityse.

Paminklas karvedžiui iškilo visuomenininkų suburto Jono Karolio Chodkevičiaus labdaros ir paramos fondo iniciatyva, privačių rėmėjų lėšomis.

Paminklo atidengimo metu buvo įteiktas Jono Karolio Chodkevičiaus Aukso medalis už Valstybės stiprinimo veiklą. Jo laureatu tapo režisierius Jonas Ohmanas. Apdovanojimą įteikė Jono Karolio Chodkevičiaus labdaros ir paramos fondo vadovas Edmundas Jakilaitis.

image_6487327_3

Martynas Gaubas gyvena ir kuria Birštone. Pasak menininko, šis darbas buvo beprotiškai atsakingas ir tapo jam dideliu iššūkiu. „Pradėjęs šios didžios istorinės asmenybės paminklo kūrimą  daug laiko praleidau bendradarbiaudamas su istorikais, LDK ginklų žinovais, prisiliečiau prie tos istorinės epochos, apie kurią mokykloje net nebuvau girdėjęs. Iš gautų žinių galėjau suvokti J. K. Chodkevičiaus karvedžio unikalumą“, – mintimis dalijosi Martynas Gaubas. 

Skulptorius teigė, jog paminklo atidarymo metu jautė ten susirinkusių žmonių vienybę ir meilę Lietuvai. Jis prisipažino, jog sulaukė nemažai gerų žodžių ir aukšto atlikto darbo įvertinimo: „Jaučiu didelę garbę, jog buvau atrinktas sukurti Jono Karolio Chodkevičiaus horeljefą, kartu jautėsi didžiulė atsakomybė viską atlikti laiku“.

Menininkas prisipažino, jog tęs projektus, susijusius su šalies valstybingumu ir jos istorija. Dabar jis apmąsto du užsakymus, kurie skirti 700 m. Vilniaus įkūrimo jubiliejui ir turėtų atsidurti Valdovų rūmų erdvėse.

 Laimos Penek nuotraukas

Taip pat skaitykite