Ar minėdami 75-ąsias žydų sušaudymo metines miestelėnai uždegs 1100 žvakučių egzekucijos vietoje?

IGP9448

Vidmantas Venclovas

1941 metų rugpjūčio 26 dieną Prienuose vokiečiai su jiems talkinusiais lietuviais sušaudė beginklius žydų tautybės rajono gyventojus.

Prienuose, sušaudymo vietoje, yra pastatytas atminimo akmuo, ant kurio užrašytas šioje vietoje sušaudytų Prienų rajono žydų tautybės gyventojų skaičius – 1100 (pagal vokiečių karininko K. Jegerio raportą Prienuose buvo sušaudyta 1078 žydų tautybės žmonių).

Skelbimas-rugpjucio-26-d-001-536x760

Rajone daug kalbama apie krašto istorijos atminimo išsaugojimą. Kiekvienais metais rugsėjo 23 d. paminima ir žydų genocido diena, bet tik maža saujelė žmonių būtent rugpjūčio 26 d. aplanko Kęstučio gatvėje tarp pušų esančią žydų sušaudymo vietą.

Šiemet sukanka 75 metai, kai įvyko ši baisi tragedija.

Šiai datai prisiminti kviečiame krašto žmones rugpjūčio 26 d. surengti pilietinę atminimo akciją – atnešti po akmenėlį ir žvakutę ir uždegti ją šalia atminimo akmens.

Tą pačią dieną, 17.30 val., prie atminimo akmens organizuojama atminimo valanda.

Rugpjūčio 26 d. – data, iškaldinta ant atminimo akmens. Taip pat ši data minima M. Brusokaitės 1945.02.01 liudijime Ypatingajai komisijai.

Kituose šaltiniuose minima rugpjūčio 27 d.

 

Taip pat skaitykite

9 komentarai

  1. Vytautas Kuzmickas

    Prienuose tarp nužudytų žydų buvo ne tik prieniškiai.Didesnioji nužudytųjų dalis- Balbieriškio ,Jiezno,Stakliškių žydai,taip pat žydai ,iš Gyvių kaimo(15),Skriaudžių(4).Mauručių(5),Veiverių(3),.Čia nužudyti 3 iš 3 buvusių žydų Birštone-tai Cvekai,1 žydas iš Gudelių (Marijampolės rajone).Pagerbime,mūsų nuomone,turėtų dalyvauti minėtų mūsų rajono seniūnijų ir Birštono atstovai.

  2. Vytautas Kuzmickas

    Darome,ką visi mato ,ir toliau DARYSIME,,viską jau konkrečiais faktais įvardinsim,o jūs bijote net tapatybės atskleisti.. Ar net ir tai nėra mūsų teiginių patvirtinimas?….

  3. Vytautas Kuzmickas

    Sąrašus aiškiai nepilnus galima surasti ir pateikti.nes yra 1934-1937 m tiek Prienų,tiek Balbieriškio,tiek Jiezno,tiek Stakliškių šeimų surašymo,,prievolių atlikimo sąrašai.Apytikrius Prienų žydų sąršus praėjusių metais rugpjūtyje šiame portale esu skelbęs.Didžiausia problema Prienų dabartinės ir ankstesnių valdžių mentalitete.Paprasčiausiai jiems to nereikia.kaip ir partizanų ,pogrindininkų ,rezistentų pavardžių,bet už tai jiems įstrigo nieko bendro su Lietuvos valstybe,jos tradicijomis neturėjusio taupkasės vedėjo pavardė,.Štai su kuo „panstva“ fotografuojasi……Jiems reikia ,kad apie juos kalbėtų, .rodytų feicbuke,kad būtų jų banderlogiškų „laikintojų“.Apie tai rašysiu artimiausiu metu feicbuko paskyroje.Valdžia- ne panacėja,ją turėtumėm gerbti tik už mūsų mokesčių mokėtojų pinigais atliktus darbus.Kol kas matom tik pigius viešuosius ryšius,jie tą personų tuštybę tik ir teatspindi…