.Nuo šių metų birželio mėnesio Birštono centriniame parke buvo eksponuojama dešimt prof. Stasio Žirgulio projekto „Epochų aidas“ skulptūros darbų. Šią savaitę ekspozicija buvo papildyta naujomis skulptūromis, kurios papuošė ne tik Birštono centrinį parką, bet ir Nemuno krantinę. Įspūdingi granito, bronzos, juodojo metalo meno kūriniai nuo šiol džiugins bei kvies susimąstyti apie harmoniją, būties įprasminimą mene, kurorto gyventojus bei svečius.
Asociatyvios ir metaforas perteikiančios skulptūros
Kaip teigė skulptūrų autorius prof. S. Žirgulis, Birštone eksponuojamos skulptūros – tai projekto „Epochų aidas“, kurį jis planuoja užbaigti pavasarį, dalis. Šio projekto tikslas yra humanizuoti Birštono centrinio parko, Nemuno krantinės aplinką, žmonėms priminti apie kai kurias jau primirštas amžinąsias gyvenimo tiesas. Kurorte eksponuojamose skulptūrose svarbiausios gyvenimo vertybės atgimsta ir yra perteikiamos nauja forma, tarsi iš naujo skatina mąstyti filosofiškai, į pasaulį pažvelgti kitu kampu. Pasak skulptūrų autoriaus, žmonių dvasiniam pasauliui atsiskleisti dažnai nepakanka žodžių, būtinas bendravimas, emocijų atskleidimas ir kitomis meno formomis. S Žirgulis teigė, jog tikisi, kad jo eksponuojamos skulptūros, kurios yra asociatyvios, perteikiančios metaforas, įkvėps birštoniečius bei kurorto svečius, juos skatins bendrauti, diskutuoti apie meną, grožį, estetiką. Pavyzdžiui, eksponuojama skulptūra „Užmirštas šulinys“ autorius perteikia tuščių namų, išvykimo iš gimtųjų namų metaforą; skulptūra „Tylos vartai“ primena, kad egzistuoja realus gyvenimas ir kitas, anapusinis; įspūdingo granito luito skulptūra „Amžių sandūra“, padalyta į dvi dalis, liudija apie skirtingų laikmečių, amžiaus, kartų susitikimą.
Kalbėdamas apie tai, kodėl savo skulptūroms eksponuoti pasirinko Birštono kurortą, S. Žirgulis teigė, jog jam patinka naujasis Birštono veidas – atsinaujinęs, besikeičiantis, gražėjantis. Pasak jo, pastaraisiais metais Birštone – tikras renesansas. Matant, kaip kurorte viskas keičiasi – renovuojami pastatai, atkuriami kultūrinio paveldo, istoriniai objektai, puošiama aplinka – norisi ir pačiam kurti meną, eksponuoti savo kūrinius, puošti kurortą, skleisti grožį jame. Be to, į Birštoną atvyksta turistai, svečiai iš skirtingų Lietuvos miestų, užsienio valstybių, tad ir skulptūras matanti auditorija yra plati, didelė. Būtent čia, Birštone, skulptūros gali būti tinkamai suprantamos, nes čia žmonės atvyksta ieškodami dvasinės ramybės. Kitas Birštono, kaip tinkamos vietos eksponuoti dideles skulptūras, privalumas yra jo landšaftas – ypatingai žaliame mieste yra didelis Centrinis parkas, miškas mieste, daug kitų žalių erdvių, kuriose kiekvienas meno kūrinys įgyja prasmę. Urbanistine prasme čia viskas yra vieninga, apgalvota, todėl ir menininkas nelieka nuošalyje – ir jis pats dalyvauja miesto kaitos, progreso procesuose.
Skulptūros papildo harmoningo kurorto idėją
Kalbėdamas apie S. Žirgulio skulptūrų ekspoziciją Birštono kurorte, Birštono savivaldybės architektas M. Michaliunjo teigia, jog tai yra įsimintinas kurortui įvykis, žinomo, įvairiose pasaulio valstybėse eksponuojančio autorinius kūrinius, skulptoriaus Stasio Žirgulio paroda išties vertinga ir unikali: „Labai džiugu, jog šiai įspūdingai parodai autorius pasirinko mūsų visų puoselėjamą Birštono kurortą, tai yra ir kurorto akivaizdus įvertinimas. Suformavus tinkamas profesionaliam menui eksponuoti viešas kultūrines erdves, skulptūros išties dera kurorto kraštovaizdyje, šios meninės kompozicijos padeda formuoti bendrą kurorto identitetą, poilsiautojams suteikia harmonijos pojūtį“, – teigė M. Michaliunjo.
Susipažinti su naujomis skulptūromis Birštono kurorte kviečiami miesto gyventojai ir svečiai. Nuo šiol visame kurorte išdėstytos skulptūros kurs miesto jaukumą ir suteiks kurortui žavesio visais metų laikais.
Rimantė Kurkauskaitė
PRANEŠIMAS SPAUDAI
Lapkričio 19 d
Birštono kurortas
Birštonas – unikalus Nemuno kilpose įsikūręs Lietuvos kurortas. 82% Birštono savivaldybės teritorijos yra Nemuno kilpų regioninio parko teritorijoje. Bendras savivaldybės teritorijos plotas – 124 km2. Birštono miesto plotas – 13 km2. Savivaldybę sudaro Birštono miestas ir Birštono seniūnija. Birštono savivaldybėje gyvena beveik 4900 gyventojų. Didesnė jų dalis, t.y. 2900, gyvena mieste, o likusieji – 46 Birštono seniūnijos kaimuose.
Unikalūs gamtiniai ištekliai ir išskirtinis vietovės kraštovaizdis nuo seno vilioja poilsiautojus apsilankyti Birštone ir jo apylinkėse. Nemuno vingiuose žaliuojantys miškai mena karališkąsias medžiokles, kuomet Žvėrinčiaus miške aidėjęs Vytauto Didžiojo medžioklės ragas pramogauti kvietė to meto Europos karališkųjų šeimų narius.
Nemuno vingiais keliavo ir jų grožį aprašė rašytojas V. Sirokomlė, apdainavo poetas J. Marcinkevičius, drobėse įamžino dailininkas N. Silvanavičius.
Daugiau informacijos – http://www.birstonas.lt/ , http://www.visitbirstonas.lt
Kontaktams:
Rimantė Kurkauskaitė, tel. (8 319) 62 000, el. p.: rimante.kurkauskaite@birstonas.lt