Ji mums pateikė daug įdomių faktų apie Evaristo Vasiliausko (1937-1993) asmenybę, jo veiklą 1987-1992 m. Tas įdomias žinias panaudosime kartu su plačia turima archyvine medžiaga ir kitų amžininkų pasakojimais, ruošdami medžiagą apie postkomunistinės Birštono visuomenės ypatumus, sudėtingas politines metamorfozes. Ypatingai mus patraukė įdomi medžiaga apie pirmąjį Birštono instrumentinį ansamblį „Šaltinėlis“.
1968-ieji ir „Šaltinėlis“
1968-aisiais metais visa Europa buvo nerami. Prancūzijoje vyko masiniai studentų neramumai, sukėlę didelę grėsmę tuometinei valdžiai. Sovietai ir jų satelitai okupavo laisvės pavasarį pergyvenusią Čekoslovakiją. Roko grandai „The Beatles“ įrašė dvigubą baltąjį albumą, kuriame įvairiais muzikiniais stiliais atliko daugybę savo kūrinių, tuo dar kartą patvirtindami savo meistriškumą. Roko judėjimas tapo pirmuoju smūgiu, kuris pramušė sovietinės imperijos uždarumą, pamažėle ardė ją iš vidaus.
J. Gruodžio muzikos mokyklos teatrinį fakultetą 1955-1958 metais baigęs Evaristas Vasiliauskas 1968 metais jau dirbo Birštono kultūros namuose. Jį traukė roko muzika, ir 1968 metais čia jis įkūrė vokalinį instrumentinį ansamblį „Šaltinėlis“ bei jam vadovavo. Jo įkūrimą palaikė ir finansiškai pats miesto Tėvas Antanas Serafinas Zenkevičius. Ansamblio programą sudarė dalis privalomos ideologinės programos, bet netrūko ir savos kūrybos bei vakarų roko muzikos kūrinių. Ansamblį pradžioje sudarė saksofonistas, „Tulpės“ sanatorijos darbuotojas Jonas Taraškevičius, klavesitu grojo gydyklos sekretorė Silvijana Genevičienė, gitaristai – Birštono vidurinės mokyklos moksleivis Vidmantas Katilius, Prienų vidurinės mokyklos moksleivis, Birštono miesto sporto tarybos pirmininkas, ansamblio seniūnas Algis Taraškevičius. Solistai – Povilas Astrauskas, milicininkas Viktoras Borovenskis, Vitalija Richlevičienė.
Iš pradžių jie repetavo senajame knygyne, o nuo 1979 m. – ir naujuosiuose kultūros namuose. Dešimtmetį šie ir kiti ansamblio nariai dalyvavo ir „Vilniaus bokštuose“, nors į pagrindinį turą ir nepatekdavo. Įvairiuose kituose konkursuose jie tapdavo nugalėtojais, taip garsindami Birštono vardą. Ne vienas jų vėliau įsiliejo į „Versmės ansamblį“.
„Šaltinėlis“ – Birštono kultūros istorijos dalis. Tai lyg ir įpareigotų atsakinguosius kultūros darbuotojus pasirūpinti bent leidinio apie juos paruošimu, įrašų surinkimu, o gal net kompaktinio disko išleidimu.
Istorikas Vytautas Kuzmickas,
Birštono muziejaus vyr. fondų saugotojas